GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Ξέβαμα carbon (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42807)

axinos 27-08-2013 09:09

Ξέβαμα carbon
 
Καλημέρα σας!
Το μασκάκι του 1150 (αυτό πάνω από τους προβολείς) είναι carbon και είναι βαμμένο άσπρο με σπρέυ. Υπάρχει τρόπος να το ξεβάψω μόνος μου ή πρέπει να το πάω σε φανοποιό?

commander 27-08-2013 09:41

Απάντηση: Ξέβαμα carbon
 
με διαβροτικο χρωματος αλλα δεν ξερω αμα κανει και στο καρμπον κακο δεν το εχω κανει ποτε για να σου πω αλλα σε αλλη επιφανεια ναι διαβροτικο χρωματων.....

axinos 27-08-2013 10:03

Απάντηση: Ξέβαμα carbon
 
Θα δοκιμάσω με το διαβρωτικό να δούμε τί θα γίνει...Λίγο αργότερα,σκοπεύω να κάνω κάποια βαψιματάκια στη μηχανή, οπότε αν το διαβρωτικό δεν κάνει δουλειά, βάφω και το μασκάκι.
Πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία με το διαβρωτικό? Δλδ, φτάνει ένα απλό τρίψιμο με πανάκι ή θέλει και κάτι άλλο?
Λέω να το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ, και φυσικά θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα!

commander 27-08-2013 10:20

Απάντηση: Ξέβαμα carbon
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από axinos ( 937846)
Θα δοκιμάσω με το διαβρωτικό να δούμε τί θα γίνει...Λίγο αργότερα,σκοπεύω να κάνω κάποια βαψιματάκια στη μηχανή, οπότε αν το διαβρωτικό δεν κάνει δουλειά, βάφω και το μασκάκι.
Πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία με το διαβρωτικό? Δλδ, φτάνει ένα απλό τρίψιμο με πανάκι ή θέλει και κάτι άλλο?
Λέω να το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ, και φυσικά θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα!

Οταν θα πας να το προμηθευτεις καλο θα ηταν να τους ρωτησεις μηπως και εχει καποιο αλλο για επιφάνειες σαν και αυτη που εχεις ............Αυτο εχει επανω του στοιχεία το πως το απλωνεις με πινελο ..........καλο θα ηταν να το προσπαθησεις απο την πισω πλευρα και σε μικρο κοματι επανω του.........Να προσεχεις γιατι ειναι καυστικο το λεει και το ονομα του .........Οχι σε τρομακτικο βαθμο απλα εγω πρέπει να στο πω.......

Καλη συνεχεια.....

axinos 27-08-2013 10:28

Απάντηση: Ξέβαμα carbon
 
Ευχαριστώ πολύ :)

kwstas 04-09-2013 22:55

Απάντηση: Ξέβαμα carbon
 
Διαλυτικο νιτρου θα σου προτεινα απαλα και με λιγο υπομονη!!!

Το διαβρωτικο οπως σου ειπε ο commander να ρωτησεις στο κατ/μα γιατι και εχω εχω την υποψια μη σου το λιωσει.

axinos 07-09-2013 20:15

Απάντηση: Ξέβαμα carbon
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον:)
Δυστυχώς είχα μια μικρή πτώση στις διακοπές:(:(:(
Πάω να κατέβω από τη μηχανή (στο μηχανάκι είχα βάλλει τις πλαϊνές βαλίτσες και το top case), σε ελαφρώς ανηφορικό δρόμο, και ένα μικρό πετραδάκι (δεν το είδα καν) κατάφερε να μου διπλώσει το πλαϊνό σταντ:confused::confused::confused:
Όπως καταλάβατε η βαρύτητα έκανε την υπόλοιπη δουλειά και το gs βρέθηκε φαρδύ πλατύ κάτω...ευτυχώς είχε προλάβει να κατέβει ο συνεπιβάτης μου...
Ευτυχώς η ζημιά είναι μικρή, μόνο κάτι γρατζουνιές στα προστατευτικά κάγκελα και στο αριστερό καπάκι του boxer.
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να τα φτιάξω (ήθελα ούτως ή άλλως να βάψω και κάποια άλλα σημεία στη μηχανή), οπότε θα αναθέσω στο φαναρτζή και το ξέβαμα του carbon. Μόλις το φτιάξω θα σας ενημερώσω για τον τρόπο με τον οποίο γίνεται, σε περίπτωση που ενδιαφέρει και κάποιον άλλο η συγκεκριμένη διαδικασία.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!