GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Απαραίτητα έγγραφα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=29)
-   -   παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39852)

arisp 09-04-2013 18:16

παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Καλησπέρα,

αν δώσω για χρήση σε ένα φίλο τη μοτό μου για ένα διάστημα, μπορώ να διασφαλιστώ κάπως (πχ υπεύθυνη δήλωση) για το ότι είναι υπεύθυνος αυτός για οτιδήποτε αφορά τη μοτό (πχ παραβάσεις κοκ)?

Arkas 09-04-2013 18:18

Ου μπλέξεις καλύτερα ...
Ή, ο Θεός βοηθός !


Sent by Arkas via Tapatalk !

siraxanz 09-04-2013 18:25

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Δεν χρειαζεται κάποια δήλωση αρκεί να είναι φίλος δηλαδη να αναλάβει τις όποιες ευθύνες..

Γιατί αν προκαλέσει ατύχημα και φταίει, θα σου πληρώσει τις ζημιές?

Τις ζημιές του άλλου τις πληρώνει η ασφαλιστική, αλλά τις δικές σας???

Για αυτό σου λέω αν είναι φίλος-φίλος δώστη, αλλιώς κλάψε...:)

zandesiro 09-04-2013 18:26

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Οσο και φιλος σου να ειναι,οσο αναγκη και αν την εχει να μην του την δανεισεις.....

Ειναι κριμα να ερθεις σε μια προσωπικη συγκρουση αν γινει κατι το ασχημο στην μηχανη σου ή και στον φιλο σου....:cool:

Thodoras 09-04-2013 19:07

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Για να σ' απασχολούν τέτοια ερωτήματα μάλλον δεν είναι και πολύ φίλος....

jmar 09-04-2013 19:41

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από arisp ( 877984)
Καλησπέρα,

αν δώσω για χρήση σε ένα φίλο τη μοτό μου για ένα διάστημα, μπορώ να διασφαλιστώ κάπως (πχ υπεύθυνη δήλωση) για το ότι είναι υπεύθυνος αυτός για οτιδήποτε αφορά τη μοτό (πχ παραβάσεις κοκ)?

Συμφωνω με τα παραπανω και προσθετω οτι για τις παραβασεις ΚΟΚ αν σταματησει στο μπλοκο θα γραψουν αυτον ασχετα οτι η μηχανη ανηκει σε αλλων αλλα αν δεν σταματησει και παρουν την πινακιδα?? εσυ θα την πληρωσεις, επισης σε φωτογραφικο ρανταρ παλι εσυ θα την πληρωσεις οπως και σε παρανομη σταθμευση...εσυ αποφασιζεις :ye33:

Μιχάλης 1988 09-04-2013 19:49

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Ενα απλο παράδειγμα: δίνω κάποτε σε ένα φίλο μια μηχανη... Την εχει για δυο μέρες γίνεται ένα χαζό τρακαρισμα(ευτυχώς) και ο τύπος την κάνει με ελαφρά, ούτε που σταματισε να δει τι έγινε και το μαθαίνω μετα απο ένα μήνα οταν μου ήρθε χαρτί απο τροχαία και μετα τηλ απο ασφάλεια... Και μετα άντε να αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας...
Και ένα ακόμη παράδειγμα: μου δίνει τη μηχανη του ένας Φιλος ο οποίος έλειπε επαρχία, κατεβαίνω μια μέρα στο κέντρο για μια δουλειά και στριβω αναγκαστικά(δεν το κάνω ποτε) σε ένα απαγορευτικό, με μαγκοσαν και μου τα πήραν όλα(πινακίδα, δίπλωμα), το πόσο μακακας ένιωσα την στιγμή που το είπα στον φίλο δεν περιγράφεται...
Αυτές ειναι κάποιεσ άσχημεσ εμπειρίες που τις μοιράζομαστε, μαθαίνουμε και δεν επαναλαμβάνονται!!!

vasorfa 09-04-2013 20:05

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Μη δινεις τιποτα....


Αν ειναι πραγματικος φιλος δεν θα τη ζητησει

kornlaz 09-04-2013 20:19

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zandesiro ( 877989)
Οσο και φιλος σου να ειναι,οσο αναγκη και αν την εχει να μην του την δανεισεις.....

Ειναι κριμα να ερθεις σε μια προσωπικη συγκρουση αν γινει κατι το ασχημο στην μηχανη σου ή και στον φιλο σου....:cool:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 878048)
Μη δινεις τιποτα....


Αν ειναι πραγματικος φιλος δεν θα τη ζητησει

Και οι δύο τα είπατε όλα:ye36::ye36::ye36::ye36::ye36:

Eftixis 09-04-2013 20:24

Απάντηση: παραχώρηση μοτοσικλέτας σε φιλο
 
Πραγματα που καβαλιούντε μου έλεγε ο παππούς μου παιδάκι μου δεν δίνοντε Σοφές κουβέντες
Η εμπειρία μου όποτε δανίστικα η δάνισα εκει παθεναι ζημιά
Και κακοκαρδιζόμαστε
Καλύτερα να παρεξιγηθής που δεν θα την δώσης παρά αν κατσει κάτι στραβο μετά και χαλάσετε την φιλία σας


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:56.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!