GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=9036)

gemara 31-01-2010 09:22

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 120644)
Ρε παλληκάρια! καλά όλα αυτά και τα έχω κι εγώ...
Αλλά για την εκδρομή και το Σ-Κ.
Αμα την μηχανή την έχεις και για καθημερινές μετακινήσεις στη δουλειά και στην πόλη δεν βολεύουν. :(
Η γυναίκα μου το ίδιο γκρινιάζει πάντως, είτε καθαρίζει παπούτσια και παντελόνια, είτε μπότες και αδιάβροχα :(
άρα θα προτιμήσω τη λύση του giorgos_gs

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 120690)
Βρε "ερμηνευτή του manual" - Gemara που το βρήκες το αδιάβροχο με τις τιράντες ??????
Πλάκα πλάκα φοβερή ιδέα!
...και δε με λέτε? βγαίνει εύκολα και γρήγορα αυτό το συνολάκι? γιατί με όλα αυτά άμα είναι να τα βάζω και να τα βγάζω πρωί-απόγευμα στο τέλος θα γίνω.. στριπτιτζού! :sm7::sm7:

Γιατρέ μου, όταν την προηγούμενη βλέπω ότι το μετεωρολογικό δίνει έστω και ψιχάλα, ή ψυχανεμίζομαι εγώ ότι μπορεί να βρέξει, την επομένη φοράω το παντελόνι, τις μπότες και στην μπαγκαζιέρα έχω το αδιάβροχο, για να μην κάθομαι και περιμένω με τους συνάδελφους μηχανόβιους κάτω από τις γέφυρες όταν αρχίζει η βροχή!:D

Τις μπότες τις έχω συνηθίσει τόσο πολύ πάνω στη μηχανή που αν τυχόν καμμιά φορά πάω κάπου με το "σκαρπίνι" ή το "σπορτέξ", έχω το αίσθημα ότι είμαι ξυπόλυτος...

Σε πολιτισμένες χώρες του εξωτερικού, στο Βέλγιο πχ που έζησα κάμποσα χρόνια και στις περίχωρες όπου ταξίδεψα, δεν υφίσταται το πράμα: αναβάτης χωρίς πλήρη εξοπλισμό πάνω στη μηχανή, ούτε στο πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι δεν το βλέπεις το θέαμα. Δεν υφίσταται όχι γιατί φοβούνται μην τους πούνε τίποτε, μην τους χλευάσουν, μην τους γράψει η αστυνομία, μην πέσουν και χτυπήσουν, αλλά απλά γιατί δεν το ξέρουν και δεν το έχουν δει ποτέ, αναβάτη χωρίς κράνος, γάντια, δερμάτινα και μπότες. Οπότε δεν έχουν και τα προβλήματα του τύπου, "μαυρίζουν τα χέρια μου από τα (παλιο)γκρίπ της BMW, "o boxer μου καίει τα πόδια και τις γαμπούλες μου όταν φοράω βερμούδα μες την πόλη", ή "η ζελατίνα είναι χαμηλή και ο αέρας με ενοχλεί στο πρόσωπο"...

Όντως παίρνει "χρόνο" η διαδικασία βάλε βγάλε, αλλά σίγουρα θα πάρει λιγότερο χρόνο από τυχούσα ανάρρωση σε περίπτωση γδαρσίματος του μπουτιού, της γάμπας ή σπάσιμο του αστραγάλου, αν σε πετάξει κάτω κάποιος/α από τις εκατοντάδες ηλίθιους/ες που δυστυχώς κυκλοφορούν ανάμεσά μας με το κινητό στο αυτί...

Το αδιάβροχο με τις τιράντες είναι το μοντελάκι "Tourance" της BMW, είναι κανονικό παντελόνι με επένδυση και προστασία στα γόνατα και στους γοφούς και μου το δώσαν από την BMW μαζί με το τιραντοσύστημα και μένα και της γυναίκας μου. Όλα δε τα παντελονάκια της BMW έχουν ένα μεγάλο φερμουάρ πίσω τους για να κουμπώνουν οι τιράντες αυτές ή το μπουφάν που διαθέτει αντίστοιχο και έτσι να μην μπάζει. Οι μποτούλες που βλέπεις είναι οι AllRound, όπου έχουν δοκιμασθεί σε καμμιά δεκαριά χιλιόμετρα περίπατο την ημέρα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, όπως και γω δεν έχω πρόβλημα να τις φοράω στην καφετέρια πχ και να μου χαλάει το "στάιλ" που λέει και γιός μου!

Εν κατακλείδι καθημερινώς και μες την πόλη - όχι μόνο το ΣΚ - κάνω αυτήν την διαδικασία, δυστυχώς όχι το καλοκαίρι όμως μέσα στην Αθήνα, όπου το παντελόνι είναι δυσβάσταχτο! :)

ΥΓ. Πάντως επειδή είμαι και γω λιγάκι υπέρ του "στάιλ" για την εμφάνιση της μηχανής, αν είναι να βάλεις λασπωτήρα (και δεν έχεις σκοπό να την πας ποτέ σε λάσπη τη μηχανή για να μην στομώσει), βάλε τον καρμπονάτο, είναι πολύ μούρη! ;)

Carduelis 01-02-2010 00:47

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Υποκλίνομαι φίλε Γιώργο!!
Για λασπωτήρα το ξεκίνησα, λασπωτήρα με.. τιράντες με βλέπω να αγοράζω! (με άρεσε η ιδέα)
Όσο για τα υπόλοιπα ασφαλώς και έχεις δίκιο, ο σωστός ρουχισμός είναι πάντα απαραίτητος , αλλά ομολογώ πως έχω εκ γενετής.. προβληματάκι με την πλήρη συμμόρφωση :D.
Ετσι βράχηκα κάποιες φορές αλλά έμαθα πολλά όμως για το πως φτιάχνονται οι γέφυρες και έκανα και ενδιαφέρουσες συζητήσεις από κάτω :sm7::sm7:

Alfa7 02-02-2010 12:37

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Αν πιάνει το χεράκι σου και έχεις και όρεξη μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα μόνος σου με ελάχιστα €.
Το μυστικό λέγεται σωλήνας Φ200 αποχέτευσης.
Το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι σωλήνες αυτοί είναι είδος πλαστικού που δεν επηρεάζεται από φως και χημικά και επιπλέον είναι πάρα πολύ εύπλαστο (άν ζεσταθεί το κάνεις ότι θές...).
Εγώ έχω φτιάξει στη GS ένα πίσω φτερό που το έχω 5 χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει τιποτα απολύτως.
Άριστη προστασία και οπτικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα για τη προέλευση του υλικού...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 02-02-2010 13:13

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Alfa7 ( 121352)
Αν πιάνει το χεράκι σου και έχεις και όρεξη μπορείς άνετα να φτιάξεις ένα μόνος σου με ελάχιστα €.
Το μυστικό λέγεται σωλήνας Φ200 αποχέτευσης.
Το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι σωλήνες αυτοί είναι είδος πλαστικού που δεν επηρεάζεται από φως και χημικά και επιπλέον είναι πάρα πολύ εύπλαστο (άν ζεσταθεί το κάνεις ότι θές...).
Εγώ έχω φτιάξει στη GS ένα πίσω φτερό που το έχω 5 χρόνια τώρα και δεν έχει πάθει τιποτα απολύτως.
Άριστη προστασία και οπτικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα για τη προέλευση του υλικού...



Αν θέλεις,

βάλε μερικές φωτογραφίες, για να δούμε την ιδέα ....;)

Alfa7 06-02-2010 10:18

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
3 Συνημμένο(α)
Sorry που άργησα αλλα...
Αυτή είναι η πατεντα
.... απλή, πλήρως αποδοτική και με κόστος μηδεν...

vasorfa 06-02-2010 10:21

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Alfa7 ( 122989)
Sorry που άργησα αλλα...
Αυτή είναι η πατεντα
.... απλή, πλήρως αποδοτική και με κόστος μηδεν...


Μπραβο ρε Στελιο με τις ΠΑΤΕΝΤΕΣ!!!!!!

:sm8::sm8::sm8::sm8:


ΤΟ ειχα δει στο μοτορι τοy και νομιζα οτι ηταν after market.....

gandreas 29-05-2010 16:20

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Μετά από καθοδήγηση του κ. Σαββίδη πήγα σε κατάστημα που κάνει πλαστικά τμήματα για μηχανές, όπου θα με καλέσει από εβδομάδα(2/6/10 ) για να πάω να ξεκινήσουμε την κατασκευή του. Από ότι κατάλαβα θέλει πολλές ώρες και υπομονή για να πραγματοποιηθεί . Για να καταλάβετε όλοι θα είναι κάτι σαν το μπροστινό φτερό αλλά στην πίσω ρόδα. Όταν ξεκινήσουμε θα ανοίξω καινούργιο θέμα για τις λεπτομέρειες. αν κάποιος έχει κάποια ιδέα πάνω στο θέμα θα μας ενδιέφερε.;)

georged 30-05-2010 02:30

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?

georged 30-05-2010 02:30

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από georged ( 166259)
επειδή κι εγω ψάχνω λασπωτήρα μάλλον καταλήγω σε αυτόν εδώ που πριν λίγες ημέρες τον έφερε το motoraid, δεν είναι carbon και το κόστος 97euro, τι λέτε κι εσείς?

sorry δεν έδωσα site:
Eσωτερικό φτερό Boxer-Design BMW R 1200 GS/Adv. όλα τα μοντέλα by: Boxer-Design - MotoRAID

gandreas 30-05-2010 10:07

Απάντηση: Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200
 
Φαίνεται πολύ ωραίος αλλά δεν θα προστατεύει όπως θα θέλαμε!!!, αυτό που αναφέρω παραπάνω θα εφάπτεται στην πίσω ρόδα όπως κάνει το μπροστινό φτερό. Έτσι θα πετάει αμελητέες ποσότητες νερού και στα πόδια μάλλον καθόλου. Όποιος έχει υπομονή από εβδομάδα θα ξέρω καλύτερα


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:41.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!