GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv.... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=23981)

Aggelos-Syros 27-09-2011 11:06

Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Καταρχήν θα έχει ξανα απαντηθεί και απασχολήσει το ερώτημά μου....
Εδώ και 3μήνες είμαι ευτυχής κάτοχος ενός F800gs 2008 που πλέον έχει 19.000 χλμ και κάτι ψιλά....(απο 12.280...).

Το μηχανάκι όπως ξέρετε το έχω κάνει τούμπανο με πολύ μεράκι και χρήμα!

Τώρα στο ζουμί.....
Εχω βρεί 1200 gs adventure 2008 (2 μάλιστα) σε πολύ καλή τιμή και το σκέφτομαι......

Η μηχανή κινείται στο νησί καθημερινά και 1-2 φορές το χρόνο αν μπορώ (γ@@ω τον Γιωργάκι και την ΜέρκελΝεύραΝεύρα) πάει και ταξίδι.....

Ο λόγος που σκέφτομαι την αλλαγή είναι καθαρά ότι μου αρέσει η χοντρή:D και παίρνει και πολύ customizing!

Απο ζημιές κτλ βλέπω πολλά αλλά είναι και μην σου τύχει....θα προτιμήσω χωρίς ESA για προφανείς λόγους....

Ακούω λοιπόν......:cool::cool:

Gemat 27-09-2011 11:16

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Aggelos-Syros ( 475158)
Καταρχήν θα έχει ξανα απαντηθεί και απασχολήσει το ερώτημά μου....
Εδώ και 3μήνες είμαι ευτυχής κάτοχος ενός F800gs 2008 που πλέον έχει 19.000 χλμ και κάτι ψιλά....(απο 12.280...).

Το μηχανάκι όπως ξέρετε το έχω κάνει τούμπανο με πολύ μεράκι και χρήμα!

Τώρα στο ζουμί.....
Εχω βρεί 1200 gs adventure 2008 (2 μάλιστα) σε πολύ καλή τιμή και το σκέφτομαι......

Η μηχανή κινείται στο νησί καθημερινά και 1-2 φορές το χρόνο αν μπορώ (γ@@ω τον Γιωργάκι και την ΜέρκελΝεύραΝεύρα) πάει και ταξίδι.....

Ο λόγος που σκέφτομαι την αλλαγή είναι καθαρά ότι μου αρέσει η χοντρή:D και παίρνει και πολύ customizing!

Απο ζημιές κτλ βλέπω πολλά αλλά είναι και μην σου τύχει....θα προτιμήσω χωρίς ESA για προφανείς λόγους....

Ακούω λοιπόν......:cool::cool:

Αποψη μου ειναι οτι στη πραξη δεν αξιζει η αλλαγη. Το 800αρι κανει τα παντα και μαλιστα πολυ καλα και επιπλεον ειναι σιγουρα πιο πρακτικο στη καθημερινη χρηση.

ΟΜΩΣ, το 1200 ειναι στο μυαλο και στη ψυχη αλλο πραγμα. Εγω ευκολα ανταλλασσω ολη τη πρακτικοτητα ενος μικρου δικυκλου με το χαμογελο της πρωινης μιζιας ακομη και αν προκειται για δουλεια 1 χιλιομετρο μακρυα....

Για αυτο αλλωστε εχω δωσει και ολα μου τα αλλα μηχανακια κρατωντας μονο το Varadero...

kwon 27-09-2011 11:16

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Αγγελεεεε!!! Μεινε εκει που εισαι......Δεν ειναι για αλλαγες τωρα...Εκτος αν δεν υπαρχει προβλημα οικονομικο.Αλλα και παλι βλεπω οτι δεν κανεις ταξιδια.Αρα μην το κανεις ειναι η προσωπικη μου γνωμη....Ειχα ερθει και εγω στο ιδιο διλημμα να την παρω καινουρια αλλα ευτυχως πηρα το 800.Και κατι αλλο ευκαιριες το χειμωνα εαν θελησεις θα υπαρχουνεκαντονταδες....Πιστευω να καταλαβαινεις.

Aggelos-Syros 27-09-2011 11:21

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kwon ( 475164)
Αγγελεεεε!!! Μεινε εκει που εισαι......Δεν ειναι για αλλαγες τωρα...Εκτος αν δεν υπαρχει προβλημα οικονομικο.Αλλα και παλι βλεπω οτι δεν κανεις ταξιδια.Αρα μην το κανεις ειναι η προσωπικη μου γνωμη....Ειχα ερθει και εγω στο ιδιο διλημμα να την παρω καινουρια αλλα ευτυχως πηρα το 800.Και κατι αλλο ευκαιριες το χειμωνα εαν θελησεις θα υπαρχουνεκαντονταδες....Πιστευω να καταλαβαινεις.

Και βέβαια υπάρχει οικονομικό θέμα, απλά έχω βρεί με ανταλλαγή ειδάλλως δεν παίζουν φράγκα για κάτι τέτοιο......
Και βλέπουμε.........

yannis 27-09-2011 11:24

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Αν αναρωτιέσαι για ποιό μοντέλο της 1200... υπάρχουν γνώστες και θα μάθεις τα πάντα!!!!
Αν αναρωτιέσαι αν πρέπει να δώσεις το 800 για το 1200... οπωσδήποτε!!!!
Θα το απολάυσεις στους ατέλειωτους αυτοκινητόδρομους της Σύρου και όταν το βάζεις στο καράβι δεν θα χρειάζεται να το αφήνεις στο πλαϊνό σταντ να γέρνει σαν κουτσαβάκι...
Επίσης, όπως γράφεις, ανοίγεται πεδίον δόξης λαμπρόν στο shopping therapy!!!!
Αφού λοιπόν έχεις πολύ πιπέρι, είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ρίξεις και στα λάχανα!!!!
Όπως καταλαβαίνεις, αστειεύομαι, γιατί η σύγκριση δεν είναι ανάμεσα σε παρόμοια μοντέλα, αλλά στο "κέφι" σου. Και όπως λέμε από παλιά στα Ταμπούρια "το κέφι δεν πληρώνεται"!!!!
Στο μόνο που μπορεί να σε δυσκολέψει είναι στην γκρίνια για την οικονομική κρίση, και στην πιθανότητα να σε περιλάβει ο NLS στο πόθεν έσχες!!!!:sm7:
Με το καλό η νέα αγορά λοιπόν και καλοτάξιδη!!!!:)

commander 27-09-2011 11:25

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Αν και περιορισμένος εκεί που κατοικοεδρεύεις και το λέω αυτό γιατί δεν θα την ευχαριστηθεις όσο θα 'θελες ,κανε αυτό που σε καλεί η καρδιά σου και τπτ αλλο.....!!!

Με το καλό...!

Aggelos-Syros 27-09-2011 11:26

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Merci!
:sm7::sm7::sm7:

MARK 27-09-2011 11:53

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Είναι η φυσική επακόλουθη και τελική αλλαγή.Αφού το θέλεις απλά Προχώρα Άγγελε ;)

bogart 27-09-2011 12:08

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
απο την στιγμή που σου αρέσει το χώμα,
κρατάς το 800 που είναι ότι καλύτερο εκεί...

το άλλο θα σε ταλαιπωρήσει...

απλά τα πράγματα Άγγελε!!

yns 27-09-2011 12:13

Απάντηση: Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv....
 
Για τους λόγους που εγώ επέλεξα το 800 σε σχέση με το 1200, δεν πιστεύω πως αξίζει η αλλαγή, το αντίθετο μάλιστα. Αν ωστόσο πήρες το 800 για οποιοδήποτε λόγο πέραν από τη χωμάτινη χρήση και γουστάρεις το look και το στρίψιμο του 1200 τότε καλορίζικο... :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:49.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!