GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Ξερογκαζια στο κατέβασμα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44369)

Sokolatas 07-11-2013 20:00

Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Εσείς κάνετε χρήση της παραπάνω τεχνικής? Ειχα πρόσφατα την κουβέντα με φίλο μοτοσυκλετιστη, ο οποίος μου είπε ότι ο μηχανικός του, ισχυρίστηκε οτι η ξεροξαζια μπερδεύει το μοτέρ. Προσωπικά σχεδόν σε όλα τα κατεβάσματα, εκτος αν οι στροφές είναι χαμηλά, κάνω χρηση της ξερογκαζιας προσπαθώντας να ομαλοποιησω το κατέβασμα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει η ξερογκαζια κακο στο μοτέρ? Εσείς τι κάνετε? Οι πιο έμπειροι ας πουν τη γνώμη τους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

aeriko 07-11-2013 20:35

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Πως το μπερδεύει δηλαδή, τι θέλει να πει ο ποιητής.
Προσωπικά την χρησιμοποιώ.

lazaros28 07-11-2013 20:41

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Και γώ τη χρησιμοποιώ, έτσι έμαθα να οδηγάω, αυτό κάνω σε όλα τα μηχανάκια..!
μήπως ο μηχανικός του ήταν 'πολιτικός μηχανικός' :P

DoctorAbo 07-11-2013 20:43

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Παρών ! Και γώ κάνω το ίδιο, στο μηχανάκι και συχνάκις και στο αυτοκίνητο. ;)
Δε μπερδεύτηκε κανείς και ποτέ πες του ποιητή :p

vpentza 07-11-2013 20:50

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Εγώ το εφαρμόζω για ηδονιστικούς ακουστικούς λόγους.....:)

Lepanto ii 07-11-2013 20:54

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα

Nordic 07-11-2013 21:17

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 970283)
Εγώ το εφαρμόζω για ηδονιστικούς ακουστικούς λόγους.....:)

:)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lepanto ii ( 970286)
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα

:ye02:

Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.

Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.

Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.

DoctorAbo 07-11-2013 21:21

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lepanto ii ( 970286)
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα


Με μπέρδεψες .......
Η ξερογκαζιά σκοπό έχει να ισοφαρίσει τις στροφές του άξονα του κιβωτίου με αυτές του στρόφαλου για να κουμπώσει το σύστημα χωρίς να δαγκώσει. Αυτό λοιπόν συμβαίνει όταν κατεβάζει κανείς ταχύτητα. Όταν ανεβάζει, αν κάνει το ίδιο, δυσχεραίνει το κούμπωμα. Θα σου πρότεινα να μη το κάνεις.

DoctorAbo 07-11-2013 21:24

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970295)
:)
:ye02:
Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.

Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.
Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.

Και γω προβληματίζομαι που το ακούω ........ ένας κινητήρας δεν έχει λόγο να σβήσει όταν συμπλεκτάρεις και κάνεις και μια γκαζιά ..... ε ?

Nordic 07-11-2013 21:39

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 970298)
........ ένας κινητήρας δεν έχει λόγο να σβήσει όταν συμπλεκτάρεις και κάνεις και μια γκαζιά ..... ε ?

Ακριβώς... δεν έδωσα συνέχεια όμως, αν και με πείραξε. Ωστόσο, πέραν απ' αυτό ουδέν άλλο.

aeriko 07-11-2013 21:41

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970301)
Ακριβώς... δεν έδωσα συνέχεια όμως, αν και με πείραξε. Ωστόσο, πέραν απ' αυτό ουδέν άλλο.

Τι θα έλεγες για ένα στιγμιαίο "μπούκωμα";

Nordic 07-11-2013 21:55

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 970302)
Τι θα έλεγες για ένα στιγμιαίο "μπούκωμα";

Έτσι λέω γιαυτό δέν έδωσα ιδιαίτερη σημασία μετά. Πάντως είμαι σίγουρος, πώς άν ήταν αυτό, μετά ξεμπούκωσε ;) :).

panagiotis.farmer 07-11-2013 22:39

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lepanto ii ( 970286)
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα

Στα 1150 δεν εχουμε τετοια προβληματα....:ha16:

vpentza 07-11-2013 22:53

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970295)
:)

:ye02:

Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.
Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.
Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις αρρύθμιστες πεταλούδες..... ;)

Lepanto ii 07-11-2013 22:53

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis.farmer ( 970316)
Στα 1150 δεν εχουμε τετοια προβληματα....:ha16:

Η κουβέντα αφορά σύγχρονα γρήγορα μηχανάκια f650 f800 gs1200 τα καρβουνιαρικα1100 κ1150 δεν τα αφορά ψάξτε για σχάρες που σπάνε απ τους κραδασμούς :u60:

forester 07-11-2013 23:05

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 970319)
Υπάρχει περίπτωση να έχεις αρρύθμιστες πεταλούδες..... ;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 970302)
Τι θα έλεγες για ένα στιγμιαίο "μπούκωμα";

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970295)
:)



:ye02:

Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.

Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.

Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.



Αυτό στους boxer συμβαίνει λόγω ασυγχρόνιστων πεταλούδων, ή λόγω ακάθαρτου φίλτρου αέρα.
Αν το "θεματάκι" είναι λίγο ή στην αρχή του, το κάνει μια φορά στο τόσο.
Όταν το φίλτρο βρωμίσει για τα καλά, ή όταν οι ασυγχρόνιστοι κύλινδροι (οι πεταλούδες της εισαγωγής εκάστου) είναι πολύ ασυγχρόνιστοι, το πρόβλημα παρουσιάζεται πιο συχνά.



Μπούκωμα σε injection δεν υφίσταται.

forester 07-11-2013 23:08

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatas ( 970255)
Εσείς κάνετε χρήση της παραπάνω τεχνικής? Ειχα πρόσφατα την κουβέντα με φίλο μοτοσυκλετιστη, ο οποίος μου είπε ότι ο μηχανικός του, ισχυρίστηκε οτι η ξεροξαζια μπερδεύει το μοτέρ. Προσωπικά σχεδόν σε όλα τα κατεβάσματα, εκτος αν οι στροφές είναι χαμηλά, κάνω χρηση της ξερογκαζιας προσπαθώντας να ομαλοποιησω το κατέβασμα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει η ξερογκαζια κακο στο μοτέρ? Εσείς τι κάνετε? Οι πιο έμπειροι ας πουν τη γνώμη τους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk


Ένα σωστά ρυθμισμένο μοτέρ, και δη injection, δεν μπερδεύεται ποτέ!!!

1200GS 07-11-2013 23:30

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Και στο ανεβασμα και στο κατεβασμα. Ομαλοποιει τις αλλαγες στροφων
κινητηρα-σασμαν και δινει ενα χερακι βοηθειας στα συχρονιζε ;)

ΙoannisPanagiotidis 07-11-2013 23:35

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
προσωπικη μου αποψη!.....ξερογκαζιες !... κατα τις αλλαγες των ταχυτητων παιδες ... ναι!... οταν ετσι απλα ρολαρεις χαλαρα .... αλλα αν το πας σβελτα δεν προβλεπεται και δεν βρισκω και το λογο για να πω την αληθεια!

θυμαμαι ... πολυ παλιοτερα που κυκοφορουσα με τσοπεριά ...να παω ακομα πιο πισω ακομα και με το παπακι καποτε .... ηταν απιστευτη ικανοποιηση να κουμπωνεις τις ταχυτητες με ξερογκαζιά στην αλλαγη ...αλλα εως εκει !.... ξερογκαζιες με οριακες αλλαγες στο στροφομετρο ...ναι θα μπορουσαν μεχρι και ζημια να προκαλεσουν!

Nordic 07-11-2013 23:51

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 970319)
Υπάρχει περίπτωση να έχεις αρρύθμιστες πεταλούδες..... ;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 970325)
Αυτό στους boxer συμβαίνει λόγω ασυγχρόνιστων πεταλούδων, ή λόγω ακάθαρτου φίλτρου αέρα....

Ναι αλλά το μενού θα είχε και άλλα προβληματάκια, φαντάζομαι... αλλά δεν παρατήρησα κάτι επιπλέον.
πχ οι στροφές στο ρελαντί σταθερές και νορμάλ, στο άνοιγμα του γκαζιού αναποκρίνεται όπως πάντα μιά χαρά...

Ευχαριστώ για τις σκέψεις πάντως, θα ρωτήσω τον και μηχανικό μου να δώ τί θα μου πει.

forester 08-11-2013 00:04

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970343)
Ναι αλλά το μενού θα είχε και άλλα προβληματάκια, φαντάζομαι... αλλά δεν παρατήρησα κάτι επιπλέον.
πχ οι στροφές στο ρελαντί σταθερές και νορμάλ, στο άνοιγμα του γκαζιού αναποκρίνεται όπως πάντα μιά χαρά...

Ευχαριστώ για τις σκέψεις πάντως, θα ρωτήσω τον και μηχανικό μου να δώ τί θα μου πει.


Ασφαλώς!
Είναι μικρό το θεματάκι που υπάρχει, είναι στην αρχή του. Αν το αφήσεις, θα δεις όλα αυτά που λες.
Κάνε μια βόλτα στο συνεργείο για έλεγχο και θα δεις ότι είναι κάτι από τα δυο που σου είπα. Απλά πραγματάκια είναι, μην ανησυχείς;):)

Capitain 08-11-2013 00:14

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Υπαρχουν οι ξερογκαζιαρηδες, υπαρχει και η τεχνη της αλλαγης ταχυτητων... Βασικα εξαρταται πως πηγαινεις, ανοιγοντας? θελοντας να κινηθεις επιθετικα? σε ανηφορα η κατηφορα? με τι σχεση στο κιβωτιο? Η γνωμη μου ειναι οτι ας μην ειναι και στανταρ η ξερογκαζια, κι εγω την κανω πολλες φορες, αλλα εχω προσεξει οτι χρησιμοποιω πολλα στυλ για να αλλαζω σχεσεις, αναλογα το πως θελω να κινηθω.. Οι πιστιαρηδες ισως εχουν και ονοματα για αυτα τα στυλ, το σιγουρο ειναι οτι μετρουν το χρονο των αλλαγων..:ye33:

Gemat 08-11-2013 03:20

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 970297)
Με μπέρδεψες .......
Η ξερογκαζιά σκοπό έχει να ισοφαρίσει τις στροφές του άξονα του κιβωτίου με αυτές του στρόφαλου για να κουμπώσει το σύστημα χωρίς να δαγκώσει. Αυτό λοιπόν συμβαίνει όταν κατεβάζει κανείς ταχύτητα. Όταν ανεβάζει, αν κάνει το ίδιο, δυσχεραίνει το κούμπωμα. Θα σου πρότεινα να μη το κάνεις.

Συμφωνω . Η ξερογκαζια αυτον το σκοπο ακριβως εχει, παταμε συμπλεκτη, παταμε ελαφρα το λεβιε των ταχυτητων και μολις ανοιξουμε λιγο το γκαζι μπαινει γλυκα η χαμηλοτερη ταχυτητα. Στο ανεβασμα, το ανοιγμα του γκαζιου μαλλον δυσκολευει την αλλαγη.

giclas 08-11-2013 08:21

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 970297)
Με μπέρδεψες .......
Η ξερογκαζιά σκοπό έχει να ισοφαρίσει τις στροφές του άξονα του κιβωτίου με αυτές του στρόφαλου για να κουμπώσει το σύστημα χωρίς να δαγκώσει. Αυτό λοιπόν συμβαίνει όταν κατεβάζει κανείς ταχύτητα. Όταν ανεβάζει, αν κάνει το ίδιο, δυσχεραίνει το κούμπωμα. Θα σου πρότεινα να μη το κάνεις.



συμφωνο κε προσθετο οτι ανηγμα του γκαζιου θα πρεπη να ειναι αναλογω με το ποσες ταχητητες θα κατεβασουμε .πχ αν θα κατεβασουμε απο πεπτη σε δευτερα το ανηγμα πρεπη να ειναι αρκετα πιο δυνατο απο το ανηγμα απο εκτη σε πεμτη ταχητιτα

visor1 08-11-2013 17:35

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatas ( 970255)
Εσείς κάνετε χρήση της παραπάνω τεχνικής? Ειχα πρόσφατα την κουβέντα με φίλο μοτοσυκλετιστη, ο οποίος μου είπε ότι ο μηχανικός του, ισχυρίστηκε οτι η ξεροξαζια μπερδεύει το μοτέρ. Προσωπικά σχεδόν σε όλα τα κατεβάσματα, εκτος αν οι στροφές είναι χαμηλά, κάνω χρηση της ξερογκαζιας προσπαθώντας να ομαλοποιησω το κατέβασμα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει η ξερογκαζια κακο στο μοτέρ? Εσείς τι κάνετε? Οι πιο έμπειροι ας πουν τη γνώμη τους.

Δεν άντεξες έπρεπε να ρωτήσεις.........

Sokolatas 08-11-2013 19:38

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Αφού ξέρεις είμαι ανήσυχο πνεύμα...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Sokolatas 08-11-2013 19:41

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Ασε που πίστεψα προς στιγμήν, ότι είμαι ο μοναδικός οδηγός που βοηθάει τα κατεβάσματα με ξερογκαζια....:)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

visor1 08-11-2013 20:08

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatas ( 970664)
Ασε που πίστεψα προς στιγμήν, ότι είμαι ο μοναδικός οδηγός που βοηθάει τα κατεβάσματα με ξερογκαζια....:)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αφού στο είπα ΔΕΝ είναι Steyer, μηχανάκι είναι!!!!!!
:u55::u55:

Ο συμπλέκτης είναι για αυτή τη δουλειά,εσύ με τα δακτυλάκια σου θα ρυθμίζεις τον βαθμό φρεναρίσματος του κινητήρα όταν κατεβάζεις.Για αυτό μερικά μοντέλα έχουν τους λεγόμενους μονόδρομους συμπλέκτες ή antihopping για να "πατινάρει" λίγο όταν δέχεται αντιστροφή πίεση από ότι ο στρόφαλος.Σε πιο παλίες μοτοσυκλέτες κυρίως super sport υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης όπου κρατούσε λίγο ανοικτές τις πεταλούδες του γκαζιού στους μισούς κυλίνδρους(τετρακύλινδρα) ώστε να μην έχεις το ενοχλητικό σκορτσάρισμα του πίσω τροχού κατά τα απανωτά κατεβάσματα και κατά το φρενάρισμα όπου ούτως ή άλλως ο πίσω τροχός ανυψώνεται.
Τώρα αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να είσαι κάγκουρας και να δίνεις ξερογκαζιές για να γουστάρουν τα γκομενάκια στο χωριό άλλο.....
ΓΚΕ-ΓΚΕ????:u58::u58::u58:

aeriko 08-11-2013 20:21

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από visor1 ( 970684)
Αφού στο είπα ΔΕΝ είναι Steyer, μηχανάκι είναι!!!!!!
:u55::u55:

Παλαιότερα τις ξερογκαζιές τις χρησιμοποιούσαν και σε εκείνα τα αλήστου μνήμης κιβώτια ταχυτήτων, κυρίως φορτηγών/λεωφορείων, που απαιτούσαν διπλοπάτημα του συμπλέκτη κατά την αλλαγή των ταχυτήτων.

Sokolatas 08-11-2013 20:41

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από visor1 ( 970684)
Αφού στο είπα ΔΕΝ είναι Steyer, μηχανάκι είναι!!!!!!
:u55::u55:

Ο συμπλέκτης είναι για αυτή τη δουλειά,εσύ με τα δακτυλάκια σου θα ρυθμίζεις τον βαθμό φρεναρίσματος του κινητήρα όταν κατεβάζεις.Για αυτό μερικά μοντέλα έχουν τους λεγόμενους μονόδρομους συμπλέκτες ή antihopping για να "πατινάρει" λίγο όταν δέχεται αντιστροφή πίεση από ότι ο στρόφαλος.Σε πιο παλίες μοτοσυκλέτες κυρίως super sport υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης όπου κρατούσε λίγο ανοικτές τις πεταλούδες του γκαζιού στους μισούς κυλίνδρους(τετρακύλινδρα) ώστε να μην έχεις το ενοχλητικό σκορτσάρισμα του πίσω τροχού κατά τα απανωτά κατεβάσματα και κατά το φρενάρισμα όπου ούτως ή άλλως ο πίσω τροχός ανυψώνεται.
Τώρα αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να είσαι κάγκουρας και να δίνεις ξερογκαζιές για να γουστάρουν τα γκομενάκια στο χωριό άλλο.....
ΓΚΕ-ΓΚΕ????:u58::u58::u58:

Τι να σε πω ρε παιδι'μ. Ημις στου χουριο η ξερογκαζια μας βουλευβ... αυτα που μι λες τώρα... τα έκαμα... αλλά δεν με άρεσε... τι να σι κανω... ασι που τα γκομινακια γυριζνε το κηφαλ...:D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

TEOSS 11-11-2013 18:00

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatas ( 970255)
Εσείς κάνετε χρήση της παραπάνω τεχνικής? Ειχα πρόσφατα την κουβέντα με φίλο μοτοσυκλετιστη, ο οποίος μου είπε ότι ο μηχανικός του, ισχυρίστηκε οτι η ξεροξαζια μπερδεύει το μοτέρ.
Προσωπικά σχεδόν σε όλα τα κατεβάσματα, εκτος αν οι στροφές είναι χαμηλά, κάνω χρηση της ξερογκαζιας προσπαθώντας να ομαλοποιησω το κατέβασμα....Καλά κάνεις!;)
Υπάρχει περίπτωση να κάνει η ξερογκαζια κακο στο μοτέρ?
Εσείς τι κάνετε? Ότι κι εσύ !!! :cool2:
Οι πιο έμπειροι ας πουν τη γνώμη τους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φίλε, καμία ζημιά ή <<μπέρδεμα>> δεν προκαλείται στο μοτέρ από την ξερογκαζιά.

Μάλιστα, στις μοτοσυκλέτες σειράς R της BMW η ξερογκαζιά είναι απαραίτητη για την υγεία του κιβωτίου σε πολλές περιπτώσεις, ιδίως βίαιων-απότομων κατεβασμάτων 2+ σχέσεων(γρήγορη οδήγηση-υψηλό στροφάρισμα κ.α.).;)
Στις F δεν είναι απαραίτητο, αλλά καλό κάνει.;)

:ye33:

TEOSS 11-11-2013 18:10

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από visor1 ( 970684)
[SIZE="5"].....

Ο συμπλέκτης είναι για αυτή τη δουλειά,εσύ με τα δακτυλάκια σου θα ρυθμίζεις τον βαθμό φρεναρίσματος του κινητήρα όταν κατεβάζεις.Για αυτό μερικά μοντέλα έχουν τους λεγόμενους μονόδρομους συμπλέκτες ή antihopping για να "πατινάρει" λίγο όταν δέχεται αντιστροφή πίεση από ότι ο στρόφαλος.

Σε πιο παλίες μοτοσυκλέτες κυρίως super sport υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης όπου κρατούσε λίγο ανοικτές τις πεταλούδες του γκαζιού στους μισούς κυλίνδρους(τετρακύλινδρα) ώστε να μην έχεις το ενοχλητικό σκορτσάρισμα του πίσω τροχού κατά τα απανωτά κατεβάσματα και κατά το φρενάρισμα όπου ούτως ή άλλως ο πίσω τροχός ανυψώνεται.
Τώρα αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να είσαι κάγκουρας και να δίνεις ξερογκαζιές για να γουστάρουν τα γκομενάκια στο χωριό άλλο.....
...

Φίλε, η <<κόντρα-φρένο>> του κινητήρα και κατ΄ επέκταση οι μονόδρομοι συμπλέκτες ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με το θέμα.:cool:
Η ξερογκαζιά δεν γίνεται για να μειώσεις το φρένο του κινητήρα.:cool:

visor1 11-11-2013 18:23

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 971917)
Φίλε, η <<κόντρα-φρένο>> του κινητήρα και κατ΄ επέκταση οι μονόδρομοι συμπλέκτες ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με το θέμα.:cool:
Η ξερογκαζιά δεν γίνεται για να μειώσεις το φρένο του κινητήρα.:cool:

Όπως επιμένεις φίλος,εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω με φαίνεται.:ye33:

TEOSS 11-11-2013 20:28

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 

Γράφει ο DoctorAbo


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 970297)
Με μπέρδεψες .......

Η ξερογκαζιά σκοπό έχει να ισοφαρίσει τις στροφές του άξονα του κιβωτίου με αυτές του στρόφαλου για να κουμπώσει το σύστημα χωρίς να δαγκώσει.

Αυτό λοιπόν συμβαίνει όταν κατεβάζει κανείς ταχύτητα. Όταν ανεβάζει, αν κάνει το ίδιο, δυσχεραίνει το κούμπωμα. Θα σου πρότεινα να μη το κάνεις.



Αυτή η εξομοίωση των στροφών είναι απαραίτητη γιατί τα κόμπλερ στα κιβώτια των μοτο δεν έχουν σύστημα συγχρονισμού όπως τα <<κλασικά χειροκίνητα>> κιβώτια των αυτοκίνητων.
(Γι΄ αυτό στα αυτοκίνητα είναι άχρηστη η ξερογκαζιά ... εκτός ακροτήτων!!!:D).

Η διαφορά μεταξύ των σειρών R και F που καθορίζει το <<απαραίτητο>> από το <<καλό αλλά όχι απαραίτητο>> είναι το σύστημα του συμπλέκτη, που στις R είναι ξηρός και στις F υγρός πολύδισκος.;)

Το θέμα λοιπόν είναι να κουμπώσει ομ@λά το κόμπλερ, αυτό γίνεται κατά το χρονικό διάστημα που έχεις πατημένη την μανέτα του συμπλέκτη (έχεις αποσύμπλεξη κινητήρα-κιβωτίου).
Αυτό που περιγράφεις εσύ, δηλαδή το φρενάρισμα από τον κινητήρα και τα επακόλουθα συμβαίνουν σε μεταγενέστερο χρόνο εφόσον έχεις αφήσει την μανέτα (έχεις σύμπλεξη κινητήρα κιβωτίου) και έχει γίνει ήδη η επιλογή της σχέσης και το κομπλάρισμα των γραναζιών.
Το φρένο του κινητήρα και οι επιπτώσεις είναι άλλο κεφάλαιο που εισέρχεται και η τεχνική οδήγησης σε συνδυασμό με τις κατασκευαστικές επιλογές του γραναζώματος των σχέσεων της κάθε μότο.

:ye33:

Διάβασε και αυτά :
http://rider-s-land.pblogs.gr/to-mysthriwdes-kibwtio-tahythtwn.html

http://iceal.wikidot.com/gearbox-genika

visor1 12-11-2013 00:53

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Στα βιβλία οδηγιών των μοτοσυκλετών γιατί δεν τα γράφει αυτά κανένας κατασκευαστής τότε?


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:04.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!