GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Λάμπες LED για προβολάκια (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44359)

George Papadopoulos 07-11-2013 14:41

Λάμπες LED για προβολάκια
 
Θα ήθελα τα 'φώτα' κάποιου γνώστη του forum σχετικά με την τοποθέτηση led λαμπτήρων Η3 στα προβολάκια της GIVI. Θα πρέπει να έχουν παρόμοιες διαστάσεις με τα κλασσικά Η3 διότι ο χώρος είναι περιορισμένος. Που θα μπορούσα να προμηθευτώ τέτοιου τύπου λάμπες:wha13: Από φωτισμό τι λέτε θα είναι πιό δυνατός από τα κλασσικά:wha13:

MARK 07-11-2013 18:15

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Σε ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων και ακόμα καλύτερα σε μαγαζί που εμπορεύεται λάμπες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών ίσως και κατόπιν παραγγελίας
Εδώ μήπως Ανταλλακτικά Μοτοσυκλετών, Αξεσουάρ Μοτοσυκλετών | Moto-Rider e-shop.

Vagos 07-11-2013 18:19

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Βάλε xenon να δεις το φως σου....οτι άλλο και να βάλεις τζάμπα τα λεφτά και ο φωτισμός σου θα ειναι ανεπαρκής.
Εγω προσωπικά ξεκίνησα με της Philips blue Diamond vision αν της θυμάμαι καλά κατι καλύτερο απο το κίτρινο φως το μαμά.
Τώρα τα εχω βάλει όλα xenon μικρή μεγάλη σκάλα και προβολής
Τι να σου σου πω. .....χαίρομαι να οδηγό νύχτα......:ye33:

vpentza 07-11-2013 18:34

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Με led λάμπες θα έχεις μικρότερη απόδοση από της 55w αλογόνου.......
Με xenon σύστημα βρίσκεις το φως σου...
Με led προβολάκια (cree) από Κίνα κάνεις δουλειά με χαμηλό κόστος αλλά και πάλι δεν υποκαθιστάς τη δέσμη του προβολέα.....ό,τι και να βάλεις το κάτοπτρο είναι μικρό !

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ 07-11-2013 20:43

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Osram night breaker η κάτι ανάλογο τις έχω βάλει στα προβολάκια Hella micro de και κάνουν δουλειά!

pngts 08-11-2013 11:37

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ ( 970279)
Osram night breaker η κάτι ανάλογο τις έχω βάλει στα προβολάκια Hella micro de και κάνουν δουλειά!


H3 δεν εχουν αυτα;;;

Vagos 08-11-2013 14:51

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pngts ( 970488)
H3 δεν εχουν αυτα;;;

Εχω την εντύπωση πως ναι, ειναι η λαμπα με το καλώδιο απο πίσω...!!!

pngts 08-11-2013 15:01

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
...και εγω αυτο καταλεβενω απο το site: Micro DE Fog Lamp Kit

LPAVLOS 08-11-2013 15:15

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Στα προβολάκια το βασικότερο είναι να μην είναι ομίχλης. Αν είναι ομίχλης ότι και να κάνεις δεν έχουν την απόδοση των night breaker.

Εγώ την πάτησα αφού μου είπαν ότι απλά αλλάζεις τον τύπο του λαμπτήρα και από κίτρινο φώς , βάζεις έναν λευκό.

Λάθος.

Το προβολάκι ομίχλης έχει τζάμι με πολύ κοντινή διασπορά δέσμης.

Αν το προβολάκι είναι ομίχλης όπως της Micro de τα συγκεκριμένα, καλά είναι να μένουν ομίχλης και να μην τρέφουμε ψευδαισθήσεις ότι λειτουργούν ως νυκτός...

Τα micro de είναι Η3 όπως και τα περισσότερα της αγοράς...

George Papadopoulos 08-11-2013 16:12

Απάντηση: Λάμπες LED για προβολάκια
 
Κατα αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλων. Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι xenon αλλά δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν γνωρίζω αν το επιτρέπουν οι διαστάσεις της λάμπας. Στα givi προβολάκια η λάμπα είναι όρθια σαν λαμπάδα όπως είπε ο Vagos και ο χώρος τοποθέτησης είναι περιορισμένος. Οι λάμπες led με τα συγκεκριμένα προβολάκια της GIVI σίγουρα δεν θα σκοτώνουν το βράδυ όπως πολύ σωστά επισημαίνει και τεκμηριώνει ο LPAVLOS αλλά θα έχουν ένα λευκό φως που ταιριάζει με τα xenon που έχω και θα είναι πιό ευδιάκριτα την ημέρα. Αν κάποιος έχει βάλει led μπορεί να μας πει την άποψή του.
:ye30:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!