GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνολογία (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=107)
-   -   Θερμανση (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=35489)

SenseiG 18-10-2012 09:41

Θερμανση
 
Θα ηθελα την γνωμη σας για το τι θερμανση ειναι καλυτερη και οικονομικοτερη..:p για να βαλουμε απο την αρχη σε ενα σπιτι 90 τμ.
Το πετρελαιο το βλεπω χλωμο,κατι αλλο?

Ο κουμπαρος μου που ειναι ηλεκτρολογος μου λεει για ηλεκτρικο καυστηρα,που δεν χρειαζετε καμιναδα,συντηρηση ,δεξαμενες κτλ.
Το εχει βαλει στο σπιτι του και μου λεει οτι συμφερει.
Ακουω με προσοχη τις γνωμες σας και τις προτασεις σας.
Ευχαριστω!!

peterv 18-10-2012 09:44

Απάντηση: Θερμανση
 
γεωθερμία η οικονομικότερη :ye33:

vpentza 18-10-2012 09:50

Απάντηση: Θερμανση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από peterv ( 780042)
γεωθερμία η οικονομικότερη :ye33:

και στην εγκατάσταση είναι οικονομικότερη ?
στη διαρκή αναζητηση για οικονομική θέρμανση, διαβάζω ότι είναι μια ακριβή στη τοποθέτηση λύση....ισχύει ? στη χρήση είναι πράγματι οικονομική.....
τώρα που σφίγγουν οι κ_λοι, ψάχνουμε να λειτουργήσουμε κάτι παράλληλα(?) ή τέλος πάντων να κάνουμε μια "light" επένδυση....
Σε όποια άλλη περίπτωση, πρέπει να εγκαταστήσουμε από την αρχή καινούριο "σύστημα" και μάλλον αυτά τα κάνουμε μία φορά, όταν χτίζουμε, αγοράζουμε τα σπίτια μας...αυτή την εποχή είναι λίγο δύσκολο να επενδύσεις σε κάτι που μπορεί να αποσβεστεί η αξία του στα επόμενα πχ 5 χρόνια....
θέλουμε κάτι για....φέτος :hmmm::hmmm::hmmm:

SenseiG 18-10-2012 10:10

Απάντηση: Θερμανση
 
Το κοστος για την τοποθετηση της γεωθερμιας ειναι ακριβω?Εριξα μια ματια σε ενα σαιτ αλλα το εχει καποιος ?Γιατι ολοι στα σαιτ τα παρουσιαζουν καλα.

peterv 18-10-2012 10:13

Απάντηση: Θερμανση
 
έχω ακούσει για κάποια σώματα καλοριφέρ που τα βάζεις στην μπρίζα ζεσταίνουν νερό ή λάδι μέσα τους και κρατάνε θερμοκρασία καλή ......

Δεν ξέρω αν είναι τα οικονομικότερα από θέμα ρεύματος πάντως βγαίνουν οικονομικότερα από τα A/C inverter και αποδοτικότερα....

xurxes 18-10-2012 10:13

Απάντηση: Θερμανση
 
ενα 10αρι φωτοβολταϊκό.....και μετά, άσε τη ΔΕΗ να σου πληρώνει το ρεύμα της θέρμανσης/ψύξης....;)

vasorfa 18-10-2012 10:15

Απάντηση: Θερμανση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 780065)
ενα 10αρι φωτοβολταϊκό.....και μετά, άσε τη ΔΕΗ να σου πληρώνει το ρεύμα της θέρμανσης/ψύξης....;)

ασε που επειδή την ψιλιαστήκαν η τιμή πλεον αλλαξε προς τα κατω:mad:

johnny walker 18-10-2012 11:09

Απάντηση: Θερμανση
 
Επειδη ειμαι του επαγγελαμτος η οικονομικοτερη λυση και πρακτικοτερη ειναι η να βαλεις θερμοπομπους η πανελ θερμοτητας.
Ο θερμοπομπος ειναι ακριβοτερος στην αγορα αλλα εχει καλυτερη αποδοση και λιγοτερη καταναλωση απο ενα θερμικο πανελ.Βεβαια το πανελ θερμοτητας ειναι οικονομικοτερο στην αγορα και ετσι μπορεις να βαλεις σε ολο το σπιτι.
Για το θεμα αποδοσης οποιουδηποτε θερμαντικου βασικο ρολο παιζει και η μονωση καθε σπιτιου!

SenseiG 18-10-2012 11:16

Απάντηση: Θερμανση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από johnny walker ( 780080)
Επειδη ειμαι του επαγγελαμτος η οικονομικοτερη λυση και πρακτικοτερη ειναι η να βαλεις θερμοπομπους η πανελ θερμοτητας.
Ο θερμοπομπος ειναι ακριβοτερος στην αγορα αλλα εχει καλυτερη αποδοση και λιγοτερη καταναλωση απο ενα θερμικο πανελ.Βεβαια το πανελ θερμοτητας ειναι οικονομικοτερο στην αγορα και ετσι μπορεις να βαλεις σε ολο το σπιτι.
Για το θεμα αποδοσης οποιουδηποτε θερμαντικου βασικο ρολο παιζει και η μονωση καθε σπιτιου!


Γιαννη απο μονωση ειμαστε φουλ τωρα μενει να κανουμε την οσο γινετε καλυτερη επιλογη!!Ευχαριστω!!

siraxanz 18-10-2012 11:57

Απάντηση: Θερμανση
 
Αντλία θερμότητας με φανκοιλς
και θα εχεις και ψυξη
και αν στο μελλον οικονομησεις κεφαλαια κανεις και την γεωθερμια σου(χλωμο)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:11.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!