GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα - DIY (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=124)
-   -   Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=21442)

ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ 19-06-2011 21:29

Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min
 
Αγαπητοί συνάδελφοι,
παρακάτω σας δίνω φωτό για την αλλαγή του νέου λάστιχου στο ball joint της μηχανής μου.
Η καλή μου είναι μοντέλο 2006 και είναι η τρίτη φορά στα 55000χλμ που αλλάζω λαστιχάκι. Μάλλον την ταλαιπωρώ...
Το λοιπόν όπως λέει και ο πρύτανης Παναγιωτίδης, τα εργαλεία που θα χρειαστούμε είναι:
Γράσο, λοκτάϊτ, μικρό κατσαβίδι ίσιο, δυναμόκλειδο, απλή καστάνια, τορξ νο45, και καρυδάκι κομμένο νο21.





Τη μηχανή για ευκολία στο τη στηρίζω στο διπλό σταντ και βάζω και ένα ξύλο κάτω από την ποδιά για να σηκωθεί λίγο ψηλότερα. Επίσης και ένα άλλο ξύλο κάτω από τον εμπρόσθιο τροχό για να τον κρατά για όσο χρόνο ξεβιδώνω τη βίδα του ball joint.









Βγάζουμε το το προστατευτικό καπάκι της βίδας με το μικρό κατσαβιδάκι.






Με το κομμένο καρυδάκι στην καστάνια και κρατώντας κόντρα με το τορξ ξεβιδώνουμε την βίδα. Θέλει ζόρι μην το φοβάστε.








Αφαιρούμε τη βίδα.







Το παλιό λάστιχο ήταν από ...subaru και το είχα λίγες ημέρες μέχρι να φέρει ο Ευτύχης το σωστό λάστιχο.







Με προσοχή αφαιρούμε το ξύλο κάτω από τον εμπρός τροχό και σιγά σιγά τον κατεβάζουμε προσέχοντας το σωληνάκι των φρένων.
Αφαιρούμε το παλαιό λάστιχο.
Στο μαμίσιο θα δείτε ότι συγκρατείται στο επάνω μέρος με ένα στρογγυλό λαστιχάκι (μην το πετάξετε θα το χρειαστούμε) και στο κάτω μέρος ένα έλασμα. Τα αφαιρούμε και βγάζουμε το παλαιό






Καθαρίζουμε τα παλιά γράσα.








Γρασάρουμε καλά με νέο γράσο



ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ 19-06-2011 21:55

Απάντηση: BALL JOINT S.O.S.
 
Εγώ γρασάρω και το νέο λαστιχάκι ώστε να το βάλω με ευκολία και το βάζουμε στη θέση του.







Το λαστιχάκι της μαμάς που λέγαμε το στερεώνουμε στο επάνω χείλος του λάστιχου.








Εγώ στο κάτω μέρος -εκεί που ήταν το πράσινο ελατήριο- δεν θα βάλω τίποτα προς το παρόν, για να μπορεί να γυρνά όταν γυρίζουμε το τιμόνι και να μην κόβεται εύκολα. (Αυτό αποφάσισα εγώ... άλλες ιδέες καλοδεχούμενες)
Κατόπιν περνάμε προσεκτικά στην τρύπα την βίδα (εγώ βάζω πάλι το ξύλο στον εμπρός τροχό για να τον σταθεροποιήσω για το βίδωμα)





Βάζουμε λοκτάϊτ





Τοποθετούμε τη βίδα.





Σφίγγουμε με το δυναμόκλειδο ρυθμισμένο στα 130 Ν/Μ.






Βάζουμε και το καπάκι.
Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!!!!!!!!!





Υστερόγραφο:
Αυτά κάνω στη ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ μηχανή, δεν είμαι μηχανικός αλλά μου αρέσουν τα κατσαβίδια :sm7:
Κάθε ιδέα, διόρθωση... καλοδεχούμενη.

eytyxios 19-06-2011 22:23

Απάντηση: BALL JOINT S.O.S.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ ( 405072)
Εγώ γρασάρω και το νέο λαστιχάκι ώστε να το βάλω με ευκολία και το βάζουμε στη θέση του........................

Υστερόγραφο:
Αυτά κάνω στη ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ μηχανή, δεν είμαι μηχανικός αλλά μου αρέσουν τα κατσαβίδια :sm7:
Κάθε ιδέα, διόρθωση... καλοδεχούμενη.

Μπράβο Λευτέρη μου πάλι ασπροπρόσωπους μας έβγαλες να είσαι καλά και σε ευχαριστούμε πολύ ! ! !:D:D
Να γιατί GS Forum ! ! !

adventure 20-06-2011 07:06

Απάντηση: BALL JOINT S.O.S.
 


Λευτέρη σε ευχαριστούμε για αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες και τις κατατοπιστικές σου φωτογραφίες .

:sm8::sm8::sm8:



EvVas 20-06-2011 09:13

Απάντηση: BALL JOINT S.O.S.
 
Ωραίος ο Λευτέρης
:sm5::sm5::sm5::sm5:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 20-06-2011 15:06

Απάντηση: Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min
 
Μπράβο Λευτέρη ... ωραία δουλειά ... ;)







.

Arkas 20-06-2011 15:11

Απάντηση: Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min
 
Άριστα 10' Λευτέρη !!!

BOXER 20-06-2011 15:32

Απάντηση: Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min
 
Ωραιος ο Τροχηλατος ;)!!!

Και οπως ανεφερες, με αυτην την μεθοδο, μεγαλη προσοχη στο σωληνακι των υγρων φρενων :)!

paschalis 20-06-2011 16:00

Απάντηση: Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min
 
Μπραβο φιλε Τροχηλατε!!
Εισαι ονομα και πραγμα!!

ckalfas 20-06-2011 16:09

Απάντηση: Αλλαγή φούσκας Ball Joint σε 30 min
 
Μπράβο τροχήλατε!
Έτσι... να μας "ανοίγουν" τα μάτια, οι "κατέχοντες το άθλημα"!!!
...να γλυτώνουμε κανένα ευρώπουλο, τώρα, τις δύσκολες εποχές!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:29.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!