GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πλοήγηση - Hardware και Software (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=28)
-   -   GARMIN ZUMO 660 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=9281)

MHTSOS 10-02-2010 02:19

GARMIN ZUMO 660
 
Γεια και χαρά σε όλους τους φίλους ... συμπληρώνω 3 μήνες που έχω στην κατοχή μου το GPS Garmin Zumo 660 (παρόμοιο με το BMW Motorrad Navigator IV της μαμάς BMW , αλλά σε πολύ χαμηλότερη τιμή).
Είναι μια πολύ αξιόπιστη συσκευή που την προτείνω ανεπιφύλακτα ... κατά τη γνώμη μου μακράν ο πληρέστερος χάρτης για τη χώρα μας (Auto drive Hellas 1.91) και ένας απ' τους πληρέστερους ευρωπαϊκούς (Garmin city navigator) ...

Mε λίγα λόγια,
Πλεονεκτήματα:
1. Συχνές αναβαθμίσεις και λογισμικού και χαρτών - πρόσφατα ενημερώθηκε και για τα συμβάντα στα Τέμπη και έχει ενσωματωμένες τις παρακάμψεις. (λίγο ακόμα και θα είχε και τα μπλόκα των αγροτών!)
2. Αδιάβροχο (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ για τις μηχανές μας).
3. Μεγάλη οθόνη 4.3 ιντσών.
4. Bluetooth.
5. Πραγματικά δυνατό ηχείο.
6. Στο κουτί προσφέρεται και βάση στήριξης για αυτοκίνητο (λεπτομέρεια, αλλά οφείλω να το πω, αν και δεν έχω αυτοκίνητο).
7. Πολλές δυνατότητες τοποθέτησης και σημεία στήριξης ανάλογα με τα γούστα σας. Χρήση του προσφερόμενου RAM mount, ενώ πολύ πρακτικές είναι και οι βάσεις της Touratech (προσωπικά το έβαλα σε 3 διαφορετικές θέσεις μέχρι να καταλήξω στην καλύτερη).
8. Δυνατότητα microSD κάρτας με κάποια GB χωρητικότητα (αποθήκευση έξτρα χαρτών - φωτογραφιών - μουσικής, ναι έχει και mp3 player). Ακόμα και χωρις την κάρτα, έχει μόνο του πάνω από 1.5 GB χωρητικότητα (λεπτομερέστατος πανευρωπαϊκός χαρτης).
9. (φαίνεται) ότι πρόκειται για στιβαρή - γερή κατασκευή.
10. στη συσκευασία προσφέρεται και προστατευτική θήκη (για την αποθήκευση όταν το βγαζουμε απ' τη μηχανη μας).
11. Αντικλεπτικό σύστημα με pin - αν κάποιος το κλέψει, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να το χρησιμοποιήσει αν δεν ξέρει το pin !

Mειονεκτήματα :
1. Σχετικά ακριβή τιμή Ελληνικής αντιπροσωπείας σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και το εξωτερικό.
2. Απαιτεί πάντα το άνοιγμα του καπακιού της μπαταρίας για να συνδεθεί με PC ή για usb φόρτιση εκτός μηχανής.


Στη διάθεσή σας για τυχόν απορίες ... έχω σχετικά αξιόλογη εμπειρία από συσκευές πλοήγησης (από το 2003), καθώς αυτή είναι η έκτη που αγοράζω - έχω περάσει από τις : Destinator (windows mobile pocket pc) - Destinator σε Μio - Garmin Streetpilot III - Garmin Streetpilot 2610 - Garmin Zumo 400 .

Arkas 10-02-2010 03:11

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
Πολύ ωραία παρουσίαση!

Ευχαριστούμε για την διάθεσή σου για πληροφορίες!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 10-02-2010 04:05

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 



.

danaos 10-02-2010 07:30

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!

saitman 10-02-2010 10:22

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
πολυ καλος

FANISGS 10-02-2010 10:29

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
φιλε μου εχω το ιδιο.απιστευτο εργαλειο!

danaos 10-02-2010 15:47

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από danaos ( 124498)
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!



:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

MHTSOS 10-02-2010 17:59

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από danaos ( 124498)
Μια βασικη ερωτηση χαρτες Αναβαση παιρνει??!?!

Καλή ερώτηση. Νομίζω ναι. Δεν τους χρησιμοποιώ (δε βγαίνω off road, και οι χωματόδρομοι υπάρχουν όλοι sto auto drive hellas), αλλά κάπου τους έχω αποθηκεύσει, θα το ψάξω και θα σου πω το συντομότερο δυνατό.

Πάντως, με μια σύντομη βόλτα στο ANAVASI.GR και στα φόρουμ της ανάβασης, έβγαλα το συμπερασμα ότι κατά 99% είναι συμβατός ο χάρτης τους με τα Garmin.

danaos 10-02-2010 18:00

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
Ωραια ευχαριστω πολυ!!

MHTSOS 10-02-2010 23:41

Απάντηση: GARMIN ZUMO 660
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 124834)
MHTSOS πολύ καλή η παρουσίαση που ποσταρισες!
Επειδή ενδιαφέρομαι για GPS και ψάχνομαι να αγοράσω κάποιο βλέπω οτι το GARMIN ZUMO 660 είναι μεταγενέστερο μοντέλλο από το 550 αλλά φθηνότερο σε χρήματα! Μπορείς με δυό λόγια, αν ξέρεις, να μου πεις ποιό είναι καλύτερο από τα δύο μια και από τιμή είναι σχεδόν τα ίδια λεφτά?:Απορία:

Aδερφέ δε μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ποιο είναι το καλύτερο, εγώ σαφώς προτίμησα το 660 διότι :
α. έχει πιο μεγάλη οθόνη
β. έχει ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι greeklish.
γ. ελαφρύτερο (νομίζω).
δ. έχει μεγάφωνο (το 550 θέλει ακουστικά ή bluetooth).

Aπ' την άλλη το 550 μοιάζει πιο "σκληρό" (π.χ. αν σου πέσει χάμω), ενώ (νομίζω) περιέχει κάποιες δυνατότητες χάραξης διαδρομής στον υπολογιστή (που δεν τις έχει το 660, πρόκειται για κάτι εξειδικευμένο που δεν το έχω χρησιμοποιησει και δεν το γνωρίζω σε βάθος).

Μου έχει κάνει εντύπωση και το θεωρώ παράδοξο ότι έχουν την ίδια τιμή.

Το σάιτ Adventure Rider Motorcycle Forum έχει φόρουμ που αναλύουν πιο λεπτομερώς τις διαφορές 550 και 660.

Προσωπικά σε συμβουλεύω : δες τα από κοντά και πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο ... τη δουλειά τους την κάνουν άψογα και τα 2 .


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:36.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!