GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=33271)

Pilatos 22-07-2012 10:49

Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Καλημέρα,
Την Τρίτη αγόρασα την πρώτη μου μηχανή ( F800 GS ), μεταχειρισμένη απο ιδιώτη ο οποίος δεν ασχολήθηκε ποτέ με τις λεπτομέρειες της μηχανής του με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μου εξηγήσει πως ακριβώς γίνεται η ρύθμιση στην πισω ανάρτηση. Εχθές το απόγευμα επιχείρησα την πρώτη μου διαδρομή ( Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική) και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις έχω έντονη την αίσθηση οτι η ανάρτηση μου είνα αρκετα σκληρή με αποτέλεσμα επειτα απο μισή ώρα δρόμο στα 120-130km/h να νιώθω ενοχήσεις. Να σημειώσω οτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ζύγιζε 120 με 125 κιλά ενώ εγω είναι 85. Θεωρώ οτι χρειάζεται να μαλακώσει αρκετα.
Το πρόβλημα μου είναι οτι με το κλειδι που υπάρχει κάτω απο την σέλα προσπαθώ να περιστρέψω τον ρυθμιστή αλλα είναι αδύνατο, θα μου σπάσει το πλαστικό κλειδί( τη μηχανή την έχω στο διπλό σταντ ). Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω πρώτα ετσι ώστε να γυρίζει ευκολα; Υπάρχει περίπτωση επειδή δεν πειράχθηκε ο ρυθμιστής εδώ και καιρό να έχει απλώς "πετρώσει";
Έχει κανείς κάποια ιδέα;
Ευχαριστώ, PN!

costas68gr 22-07-2012 12:15

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Δοκιμασε να την γυρισεις την προφορτιση ελατηριου με το χερι σου, παντως να εχει 'πετρωσει' μου φαινεται λιγο δυσκολο!!! επισης την περιστρεφεις απο την σωστη πλευρα!!!! μηπως ειναι 'τερμα' βιδωμενη!! πρεπει να την γυρισεις προς αριστερα!!!(για να μαλακωσει το ελατηριο) οτι αλλο θες ρωτα!

aeriko 22-07-2012 12:57

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Κάνε όπως λέει ο φίλος. Γύρνα από τέρμα σε τέρμα την στρόφιγγα μετρώντας τις στροφές. Μετά φέρτο στη μέση και δοκίμασε την ανάρτηση. Εαν δεν μείνεις ικανοποιημένος έχεις πλέον έναν μπούσουλα για να σκληρήνεις /μαλακώσεις την ανάρτηση.
Π.Χ. έστω ότι από τέρμα σε τέρμα, για την προφόρτιση του ελατηρίου, μέτρησες 40 στροφές. Μετράς 20 αντίθετα και το φέρνεις στο θεωρητικό μέσο της ανάρτησης. καβαλάς/δοκιμάζεις και ανάλογα πράττεις. Αριστερά/δεξιά η στρόφιγγα και θα την βρείς την άκρη

yns 22-07-2012 15:01

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Χρησιμοποιώ με επιτυχία εδώ και λίγο καιρό ένα προγραμματάκι που έχω βρει σε ένα αντίστοιχο με το δικό μας ιταλικό φόρουμ για την ρύθμιση της προφόρτισης του ελατηρίου και της απόσβεσης επαναφοράς.
Για τους ομιλούντες την Ιταλική.
Με αυτόματη μετάφραση
(δεν υπολογίζει, απλά χρησιμοποιήστε την μετάφραση για να εισαγάγετε τα στοιχεία στο Ιταλικό)

Pilatos 22-07-2012 15:59

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Θα δοκιμάσω τα παραπάνω και θα ενημερωσω την παρέα εκ νέου!

panosv 22-07-2012 23:03

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Όσο είσαι μονός κ χωρίς αποσκεύες ξέσφιξε τελείως την προφόρτιση του ελατηρίου,θα το σφήξεις μόνο σε συνεχή δικάβαλο ή φόρτωμα αποσκευών.Τώρα η απόσβεση στην κάτω βίδα όσο την ξεβιδώνεις μαλακώνει.Για χρήση στο χώμα(ΟΧΙ MOTOCROSS)θελέι μαλακή κ για άσφαλτο λίγο πιο σκληρή για να είναι φιλική η μηχανή κ τη φτάνεις κ καλύτερα.Τώρα αν θες να κάνεις σούζες,κόντρες κλπ σφίχτα όλα,αυτα φιλικά!

Pilatos 23-07-2012 10:19

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Καλημέρα, όσον αφορά το οτι δεν γύριζε καθόλου ο λεβιές, αναγκάστηκα να βγάλω την βίδα που έχει επάνω του και ρίξω αρκετό αντισκοριακο στο αξονάκι. Μετά απο 2-3 επαναλήψεις άρχισε να περνει σιγα σιγα και πλέον είναι εντάξει. Τώρα, όσον αφορά τον συνδιασμό προφόρτισης - απόσβεσης, θεωρώ οτι για εμένα που ειμαι 1,86 ύψος και 85 κιλά το ιδανικό είναι 1,5 στροφή πριν το τελειώς ξεσφιγμένο για την προφόρτιση και 1 στροφή πριν το τελείως σφιγμένο για την απόσβεση( το σύνολο των στροφών που πέρνει το 800 gs ειναι 31). Εφόσον κινούμαι σε άσφαλτο. Τα λεω καλα;;

yns 23-07-2012 10:57

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Pilatos ( 728800)
το σύνολο των στροφών που πέρνει το 800 gs ειναι 31

Το σύνολο είναι 40.
Φεύγω σε 10 λεπτά ταξίδι.
2 άτομα με εξοπλισμό, 3βάλιτσο γεμάτο, tankbag, κάγκελα, ποδιές κτλ (σύνολο 208kg βάρους).
Το βάζω στο 32 από εντελώς ξεβιδωμένο (προφόρτιση) και 0,5 από εντελώς βιδωμένο η απόσβεση
. Χωρίς τις πλαϊνές είμαστε στα 184 και μου δίνει 26/0,75 το προγραμματάκι.

bmwf650gs2008 01-08-2012 11:34

Απάντηση: Ρύθμιση πίσω ανάρτησης F800 GS
 
To χρησιμοποίησα και εγώ στο F650 TWIN μου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Πιστεύω ότι κάνει και για το 650 γιατί και εμένα 40 περιστροφές κλίκ έχει η προφόρτιση του ελατηρίου. Του έβαλα τις αρχικές ρυθμίσεις που γράφει στο manual της μηχανής 85kg επιβάτης και γεμάτη απο καύσιμα 16l και όντως ισχύουν αυτά που βγάζει το προγραμματάκι. Πάρα πολύ καλό!!!:)

mrdaellis 20-08-2012 15:20

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 728822)
Το σύνολο είναι 40.
Φεύγω σε 10 λεπτά ταξίδι.
2 άτομα με εξοπλισμό, 3βάλιτσο γεμάτο, tankbag, κάγκελα, ποδιές κτλ (σύνολο 208kg βάρους).
Το βάζω στο 32 από εντελώς ξεβιδωμένο (προφόρτιση) και 0,5 από εντελώς βιδωμένο η απόσβεση
. Χωρίς τις πλαϊνές είμαστε στα 184 και μου δίνει 26/0,75 το προγραμματάκι.

Ποιο προγραμματακι είναι αυτο ρε παιδιά;;;


Mrdaellis


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:09.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!