GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   σήκωμα μηχανής μετά από πτώση (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=34506)

nikosgs 14-09-2012 04:27

σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
τελικά ρε παιδιά ποιος είναι ο σωστός τρόπος (και αν υπάρχει σωστός και λάθος) να σηκώσεις τη μηχανή μετά από πτώση.

έκανα μια μίνι έρευνα εδώ δεν με βοήθησε και πολύ αυτό που βρήκα.προσωπικά μου έχει πέσει το adv 2 φορές σε 2 χρόνια ( και τις δύο ξέχασα να ανοίξω το σταντ :p:p:p ) και 2-3 φορές ακόμα διάφορες άλλες μηχανές..( εντάξει είμαι λίγο αφηρημένος το ξέρω :D )
πάντα τις σήκωνα κλασικά..σκύψιμο, λύγισμα γόνατα, δύναμη στα χεράκια και τσουπ ... εγέρθητο!!!

θα χαρώ να ακούσω απόψεις!!

forester 14-09-2012 07:05

Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk

Gasgs 14-09-2012 07:36

Ευχαριστούμε θοδωρή ;)

commander 14-09-2012 07:44

Απάντηση: σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gasgs ( 757764)
Ευχαριστούμε θοδωρή ;)

Έσενα όταν σου πεφτει κοίτα να είσαι κοντά σε τοίχο.........:D



Σπαμ παπαλα.......

pkaran 14-09-2012 07:53

Απάντηση: σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
Αυτοί είναι οι τρόποι :



ckk 14-09-2012 09:34

Απάντηση: σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 757752)
Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk

:ye02:

nikosgs 14-09-2012 17:09

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 757752)
Δοδασκεται σε ολα τα σχολεια ασφαλους οδηγησης:)
1. Γυρναμε το τιμονι ωστε ο μπροστινος τροχος να δειχνει προς τα πανω (αντιθετα απο την πλευρα πτωσης της μοτο)
2. Πιανουμε το γκριπ που ειναι κατω με τα δυο χερακια (λυγισμενα γονατα κλπ) και η μηχανη σηκωνεται με ελαχιστη προσπαθεια λογω του μοχλου που δημιουργειται.
3. Αν ειναι φορτωμενη , βαζουμε γοφο στη σελα κι ανοιγουμε το πλαινο σταντ για να μη μας πιασει κανα λουπαγκο :)



Send by Forester via iPhone using Tapatalk

Σωστος!φετος περασα ενα σχολειο γρηγορης και ασφαλους οδηγησης της αστυνομιας.σε γενικα πλαισια ηταν πολυ καλο και εμαθα καποια πραγματα.δυστυχως ομως δεν μας εδειξαν καποιο τροπο εκει και απο αμελεια μου και εγω ξεχασα να ρωτησω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

lepanto 14-09-2012 18:04

Απάντηση: σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gasgs ( 757764)
Ευχαριστούμε θοδωρή ;)

εσύ να αφήσεις τα ευχαριστω κ να κατεβαζεις το σταντ είναι ακριβά τα
μούτρα :D

commander 14-09-2012 18:19

Απάντηση: σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 758165)
εσύ να αφήσεις τα ευχαριστω κ να κατεβαζεις το σταντ είναι ακριβά τα
μούτρα :D

:lo19::sm3:




Σπαμ on
Έτοιμοι η συσκευή μου ??????
Σπαμ off.....

lepanto 14-09-2012 18:41

Απάντηση: σήκωμα μηχανής μετά από πτώση
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 758171)
:lo19::



Σπαμ on
Έτοιμοι η συσκευή μου ??????
Σπαμ off.....

:yz :yz οχιιιιιιι !!!!!!!! σοριιιιιι


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:32.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!