GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43000)

MAVROS 05-09-2013 16:37

ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Ηρθε η ωρα για καινουργια λαστιχα...πηγα λοιπον στον λαστιχα μου και μου ειπε τα εξης:
1) dunlop sportmax roadsmart 2 = 300e
2) metzeler roadtec z8 interact = 280e
3) bridgeston battlax bt-023/023gt = 260e
4) michellin pilot road 3 = 280e

τι λετε????
Η χρηση θα ειναι κυριως εντος Κρητης.Ταξιδακια θα γινονται και εκτος εννοειται...αλλα οχι τοσο συχνα οπως αν βρισκομουν Αθηνα για παραδειγμα...(Ειναι και ενα καραβι στην μεση..!!)

Υ.Σ: ο τυπος μου προτεινε και τα rosso ή τα qualifier...αντι των παραπανων λογω του οτι θα ζεστενονται ποιο γρηγορα!!!! :wha13::wha13:

intruder 05-09-2013 20:05

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
αφου ειναι για κρητη περισσοτερο κ, ξερω οτι οι δρομοι δεν ειναι κ οι καλυτεροι ,ψηφιζω το νο 4:)

tsatsos 05-09-2013 22:58

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Το νο 4 εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ασε που μου εχουν κρατησει και οσα χλμ.δεν εχει κρατησει αλλο λαστιχο..

Capitain 05-09-2013 23:03

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Εγω που εβαλα τα νο 1, εχω το rt στο μαστορα με 2 σπασμενα καλαμια, στα φρεναρισματα πανικου, ειναι σαν να μην πατησες φρενο, απογειωνεσαι... Τα επομενα θα ειναι metzeler...

MAVROS 06-09-2013 10:19

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Τι εννοεις απογειωνεσαι?γιατι σε ξενα σαιτ τα δινουν ως τα καλητερα τις αγορας...
Να σας πω την αληθεια ειμαι αναμεσα στο 1 και στο 3....Γενικα τα 4 δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στην εταιρια...δεν εχω βαλει ποτε λαστιχο της βεβαια για να πω την αληθεια....στην προηγουμενη μηχανη εβαλα 2 φορες metzeler και ειμουν πολυ ευχαριστημενος..

jmar 06-09-2013 10:55

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MAVROS ( 941926)
Τι εννοεις απογειωνεσαι?γιατι σε ξενα σαιτ τα δινουν ως τα καλητερα τις αγορας...
Να σας πω την αληθεια ειμαι αναμεσα στο 1 και στο 3....Γενικα τα 4 δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στην εταιρια...δεν εχω βαλει ποτε λαστιχο της βεβαια για να πω την αληθεια....στην προηγουμενη μηχανη εβαλα 2 φορες metzeler και ειμουν πολυ ευχαριστημενος..

Συντεκνακι δεν έχει να κάνει η εταιρία όλες βγάζουν κάποια καλα μοντέλα και κάποια όχι επίσης ειναι θέμα αν ταιριάζει στο οδηγικο μας στιλ όσο για το No4 συμφωνω με τα παιδια παραπανω μιας και τα χω δουλέψει αρκετα 16.000 (ειδικα στην βροχη ειναι βεντουζα!!), κι εγω πριν δεν είχα βάλει άλλο μοντέλο αυτής της εταιρίας ;) Βέβαια λέω να δοκιμάσω τώρα τα Dunlop roadsmart 2 για αλλαγη που έχω ακούσει κι απο πολυ φίλο αλλα και γενικα ότι ειναι πολυ καλα κι αυτα


Sent from my Hand using Fingers

Giannme 06-09-2013 11:32

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jmar ( 941950)
Συντεκνακι δεν έχει να κάνει η εταιρία όλες βγάζουν κάποια καλα μοντέλα και κάποια όχι επίσης ειναι θέμα αν ταιριάζει στο οδηγικο μας στιλ όσο για το No4 συμφωνω με τα παιδια παραπανω μιας και τα χω δουλέψει αρκετα 16.000 (ειδικα στην βροχη ειναι βεντουζα!!), κι εγω πριν δεν είχα βάλει άλλο μοντέλο αυτής της εταιρίας ;) Βέβαια λέω να δοκιμάσω τώρα τα Dunlop roadsmart 2 για αλλαγη που έχω ακούσει κι απο πολυ φίλο αλλα και γενικα ότι ειναι πολυ καλα κι αυτα


Sent from my Hand using Fingers

:ye36:

Στο RT δεν ξέρω τι ακριβώς οδηγική συμπεριφορά θα του προσδώσουν, αλλά στο Gs τα συγκεκριμένα Dunlop είναι πολύ καλά ειδικά αν το οδηγικό σου στύλ είναι σπορτίφ και "πιέζεις" το μηχανάκι.. Σημειωτέον έχω βάλει τα Michelin και δύο φορές τα Dunlop..

phoenix 06-09-2013 11:58

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Αυτο που εχω καταλάβει ειναι οτι το rt ειναι λίγο ευαίσθητο στο μπροστινό του μέρος τώρα αυτο συμβαίνει λόγο γεωμετριας λόγο φορτίων λογο ελληνικων δρομων δε ξέρω αλλα το χάνεις εύκολα το μπροστινό και θέλει προσοχη γενικά
Ψάξει καλα το θέμα με τα λάστιχα
Εγω θα έβαζα οτι βάζει η εταιρεία απο την κατασκευή του

jmar 06-09-2013 16:59

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 941970)
Εγω θα έβαζα οτι βάζει η εταιρεία απο την κατασκευή του

Στεργιο η BMW βάζει λάστιχα ανάλογα την συμφωνία , οπως και τα λάδια, δεν είναι κριτήριο αυτο! Και στα Gs έβαζε διάφορα ;)


Sent from my Hand using Fingers

MAVROS 07-09-2013 16:57

Απάντηση: ΛΑΣΤΙΧΑ R1200RT
 
Δεν βαζουν μονο οτι εχουν συμφωνησει με μεγαλες εταιρειες αλλα και η ποιοτητα των μαμα λαστιχων ποτε δεν είναι όπως του εμπορίου ακόμα και το ίδιο λάστιχο να είναι.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:10.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!