GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39624)

mpekas kostas 31-03-2013 15:56

ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ, Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ "ΠΑΞΙΜΑΔΙ"....ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΓΔΑΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΣΗΜΑΔΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ;;;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ;;; OXI TIΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ :u55:



http://img171.imageshack.us/img171/7107/20130317711.jpg

DoctorAbo 31-03-2013 16:41

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Μπέκα'μ γειάσου ! Η γυναίκα μου θα σου σύστηνε να στάξεις ξύδι προσεκτικά πάνω από το παξιμάδι και να το αφήσεις να ενεργήσει. Στη συνέχεια με πλαστικό αιχμηρό αντικείμενο να το ξηλώσεις. :)

Αν δουλέψει πες το να το κάνω και γω :(

JohnGS1100 31-03-2013 16:45

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Σπρευ καθαρισμού καρμπυρατέρ + πλαστικό σφουργγάρι πιάτων. Ψεκάζεις και μετά 2-3 δεύτερα τρίβεις ελαφρά μέχρι να βγει, εύκολο είναι. Πριν το σφουγγάρι παίρνεις τα "χοντρά" με πλαστική σπάτουλα που καθαρίζουν τζάμια από τον πάγο.

Εναλλακτικά αντί σπρέυ χρησιμοποιείς πετρέλαιο, μόνο που το αφήνεις να ενεργήσει περισσότερο (δε διαβρώνει τα μέταλλα).

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 31-03-2013 17:39

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Όλα τα αυτοκόλλητα, τα βγάζω με WD40 ... ή ένα άλλο οποιοδήποτε αντισκωριακό ...

Ακόμη κι αυτά, που κολλάνε καθημερινά τα "καλά παιδιά" στην είσοδο της πολυκατοικίας ...

Επειδή περιέχει πετρέλαιο, όπως είπε παραπάνω ο Γιάννης, "αναλιγώνει" την κόλλα και φεύγει ...

Το χάρτινα αυτοκόλλητα, φεύγουν στο δευτερόλεπτο ...

Τα πλαστικά/πλαστικοποιημένα, θέλουν ώρα κ 2,3 φορές ψέκασμα ....

Βέβαια, στην δική σου περίπτωση που είναι ξεραμένο, θα χρειαστεί χρόνος για να "μουλιάσει" ... αλλά μετά φεύγει με το νύχι ...

Υ.Γ.Αν δουλέψει με το ξύδι, θα ήθελα να το ξέρω, για να το κάνω κι εγώ ... αν κ θα το φοβόμουν το ξύδι πάνω στα χρώματα ...


.

mpekas kostas 31-03-2013 17:39

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 872667)
Μπέκα'μ γειάσου ! Η γυναίκα μου θα σου σύστηνε να στάξεις ξύδι προσεκτικά πάνω από το παξιμάδι και να το αφήσεις να ενεργήσει. Στη συνέχεια με πλαστικό αιχμηρό αντικείμενο να το ξηλώσεις. :)

Αν δουλέψει πες το να το κάνω και γω :(

DOCTOR ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ...ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΑΜΕ...ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΦΑΜΕ :sm3::sm3::sm3: ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ...ΜΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΜΠΟΝΤΡΙΝΙ :lo19::lo19::lo19: ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ....

PanLampro 31-03-2013 17:47

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Πολυ νερο, να μουλιασει, κι απο πανω ενα πολυ βρεμμενο βετεξ πολυ ώρα για να μουλιασει κι αλλο. και μετα ξανα νερό στο βετεξ να μουλιασει ακομα περισσότερο. Και μετα σιγα σιγα απο την ακρη με το νυχι. Οχι μεταλλική ξυστρα, θα χαραξεις στη σαγρε μπογια. Μαλλον οχι σφουγγαρακι γιατι κολλαει η κολλα του αυτοκολλητου και το αχρηστευει. υπομονη θελει

Πάνος 31-03-2013 21:55

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Με επιφύλαξη προτείνω και αλοιφή που γυαλίζουμε τις επιφάνειες στα αυτοκίνητα. Δίνει ομοιόμορφη τελική επιφάνεια, ωστόσο μπορεί να την κάνει πολύ γυαλιστερή και να μην αρέσει.

zandesiro 31-03-2013 22:22

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Βαλε ενα καρμπον αυτοκολλητο ταπας ρεζερβουαρ απο πανω και δεν θα χρειαζετε να το βλεπεις πια, ασε που θα γινει και πιο ομορφο.....:D:re26::ye32:

georged 31-03-2013 23:44

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
λοιπόν, σου έχω τη λύση. Είναι η πιο φτηνή και η πιο αστεία.
Βούτυρο!
Βάλε βούτυρο για κάνα 5λεπτο και μετά με ένα πανάκι άρχισε να το τρίβεις.
Θα δείς που θα εξαφανιστεί, ίχνος δεν θα μείνει.

Κόλπο που μου το είπαν στη Σουηδία για να βγάλω κάτι αυτοκόλλητα και δουλεύει σε όλες τις επιφάνειες

JohnGS1100 31-03-2013 23:45

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Δοκίμασες να το κατουρήσεις :sm7::sm7:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:52.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!