GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ένδυση (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=65)
-   -   Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=9432)

evanslam 16-02-2010 22:07

Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
1 Συνημμένο(α)
Για χρήση κυρίως τουριστική ολες τις εποχές του χρόνου θα ήθελα να ακούσω και εντυπώσεις απο κατόχους αν το έχει πάρει κανείς. Αδιαβροχοποίηση, άνεση μόνωση στο κρύο και κατα πόσο δροσερό ειναι το καλοκαίρι.
Επίσης το έχω βρει καλύτερη τιμή στα 430,00. Ειναι καλή η το εχει βρει κανείς και φθηνότερα;

kostas_366 17-02-2010 00:40

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Δεν το ξέρω το μπουφάν. Ο Ντινόπουλος έχειDainese. Ίσως σου πει ο Κώστας την γνώμη του.
Από εμφάνση πάντως σκίζει.

Arkas 17-02-2010 01:45

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Πολύ όμορφο φαίνεται!!!

BOXER 17-02-2010 18:33

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Oντως πολυ ωραιο!

mrdaellis 18-02-2010 19:49

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Το εχω εγω φιλε μου!!! το μπουφαν ειναι πανοπλια!!! φουλ αδιαβροχο τεσταρισμενο στην αττικη οδο δεν βαζει σταγονα, πολυ ζεστο, την επενδυση την εβαλα πριν κανα μηνα και τωρα ειμαι να την βγαζω, πολυ καλη εφαρμογη στην μεση, και καλυπτει μεχρι πανω τον λαιμο! στα αρνητικα μπορει να πω οτι ειναι κομματακι σκληρο στις κλειδωσεις στα χερια, το εχω κανα 3 μηνο δεν ξερω αν ειναι θεμα ανοιγματος!!! το καλοκαιρι νομιζω οτι θα χρειαστεις καποιο αλλο!! ειναι πολυ ζεστο!! η τιμη ειναι πολυ καλη εγω το πηρα 480!! το ειχα βρει στο Stockatzidiko 430 και δεν το πηρα γιατι ηθελα να το ψαξω καλυτερα, μηπως το βρω πιο φτηνα:mad: και το χασα!!!:hmmm: ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!!!

Mariner 24-02-2010 18:10

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Έχω το προηγούμενο gator, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν διαφορές αλλα θα σου πώ την γνώμη για το δικό μου μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης.

Λοιπόν το μπουφάν είναι όντως πανωπλία, αυτό βέβαια το κάνει κ αρκετά βαρύ κ δεν είναι κ πολύ άνετο οταν ο φοράς εκτός μηχανής (σε μια βόλτα με τα πόδια δλδ). Είναι πολύ ζεστό με την επένδυση για τα χειμερινά ταξίδια το οποίο όμως δεν το κάνει τόσο άνετο τις ζεστές ανοιξιάτικες ή φθινοπωρινές μέρες (για καλοκαίρι δεν το συζητάω).
Έχω φάει επίσης αρκετές βροχές με αυτό. Τον πρώτο 1,5 χρόνο όλα καλα κ ανθηρά αλλα δυστυχώς πλέον τα μανίκια μπάζουν αν αρχίσει κ βρέχει (οχι σε ψιλόβροχο).
Πρίν κανα χρόνο αγόρασα το Cayenne pro της revit για τις off-road διαδρομές κυρίως, αλλα έχει καταλήξει να είναι το κύριο μου μπουφάν σε όλες τις περιπτώσεις (χώμα, πόλη, ταξιδι) για την ευκολία που προσφέρει με τις 2 αφαιρούμενες επενδύσεις (το πλένεισ κ στο πλυντήριο ενω το dainese όχι) κ το Dainese εχει καταλήξει να φοριέται μόνο όταν πλένω τo revit

evanslam 24-02-2010 20:16

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis ( 127701)
Το εχω εγω φιλε μου!!! το μπουφαν ειναι πανοπλια!!! φουλ αδιαβροχο τεσταρισμενο στην αττικη οδο δεν βαζει σταγονα, πολυ ζεστο, την επενδυση την εβαλα πριν κανα μηνα και τωρα ειμαι να την βγαζω, πολυ καλη εφαρμογη στην μεση, και καλυπτει μεχρι πανω τον λαιμο! στα αρνητικα μπορει να πω οτι ειναι κομματακι σκληρο στις κλειδωσεις στα χερια, το εχω κανα 3 μηνο δεν ξερω αν ειναι θεμα ανοιγματος!!! το καλοκαιρι νομιζω οτι θα χρειαστεις καποιο αλλο!! ειναι πολυ ζεστο!! η τιμη ειναι πολυ καλη εγω το πηρα 480!! το ειχα βρει στο Stockatzidiko 430 και δεν το πηρα γιατι ηθελα να το ψαξω καλυτερα, μηπως το βρω πιο φτηνα:mad: και το χασα!!!:hmmm: ελπιζω να βοηθησα φιλε μου!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Mariner ( 129667)
Έχω το προηγούμενο gator, δεν ξέρω κατα πόσο έχουν διαφορές αλλα θα σου πώ την γνώμη για το δικό μου μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης.

Λοιπόν το μπουφάν είναι όντως πανωπλία, αυτό βέβαια το κάνει κ αρκετά βαρύ κ δεν είναι κ πολύ άνετο οταν ο φοράς εκτός μηχανής (σε μια βόλτα με τα πόδια δλδ). Είναι πολύ ζεστό με την επένδυση για τα χειμερινά ταξίδια το οποίο όμως δεν το κάνει τόσο άνετο τις ζεστές ανοιξιάτικες ή φθινοπωρινές μέρες (για καλοκαίρι δεν το συζητάω).
Έχω φάει επίσης αρκετές βροχές με αυτό. Τον πρώτο 1,5 χρόνο όλα καλα κ ανθηρά αλλα δυστυχώς πλέον τα μανίκια μπάζουν αν αρχίσει κ βρέχει (οχι σε ψιλόβροχο).
Πρίν κανα χρόνο αγόρασα το Cayenne pro της revit για τις off-road διαδρομές κυρίως, αλλα έχει καταλήξει να είναι το κύριο μου μπουφάν σε όλες τις περιπτώσεις (χώμα, πόλη, ταξιδι) για την ευκολία που προσφέρει με τις 2 αφαιρούμενες επενδύσεις (το πλένεισ κ στο πλυντήριο ενω το dainese όχι) κ το Dainese εχει καταλήξει να φοριέται μόνο όταν πλένω τo revit

Μου αρέσει και το Cayenne pro αλλά δεν ξέρω μήπως έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα όπως και rallye 2 ? Επειδή ειμαι κυρίως ασφαλτο και πολύ λίγο χώμα καμιά φορά. Απο την άλλη δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει κυρίως να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι που θά κάνω το γύρω της Ευρώπης αλλά θα πάμε και Αλπεις όπου θα υπάρχουν και χαμηλές θερμοκρασίες! Θα ήθελα να ρωτήσω τον mrdaellis αν εξακολυθεί να είναι πολυ ζεστο για ανοιξη - φθινόπωρο βγάζοντας την θερμική επένδυση.

mrdaellis 25-02-2010 15:25

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από evanslam ( 129712)
Μου αρέσει και το Cayenne pro αλλά δεν ξέρω μήπως έχει πιο χωμάτινο χαρακτήρα όπως και rallye 2 ? Επειδή ειμαι κυρίως ασφαλτο και πολύ λίγο χώμα καμιά φορά. Απο την άλλη δεν ξέρω. Με ενδιαφέρει κυρίως να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι που θά κάνω το γύρω της Ευρώπης αλλά θα πάμε και Αλπεις όπου θα υπάρχουν και χαμηλές θερμοκρασίες! Θα ήθελα να ρωτήσω τον mrdaellis αν εξακολυθεί να είναι πολυ ζεστο για ανοιξη - φθινόπωρο βγάζοντας την θερμική επένδυση.



γεια σου evanslam! δεν ξερω να σου πω για της αλπεις φιλε μου, αλλα μεσα στη αθηνα θα βγαλεις την μπεμπελη!!!!:) εγω πριν ενα μηνα σου ειπα εβαλα την επενδυση!!!! και οπου να ναι ειμαι για να την βγαζω!!! κατα τον μαιο με βλεπω να βγαζω το καλοκαιρινο μου!!! ;) επισης οπως ειπε και ο φιλος παραπανω ειναι οντως βαρυ και αβολο για περπατημα ωρα! πανω στη μηχανη ομως σε κραταει καλα στη μεση και δεν καταλαβαινεις ουτε αερα, ουτε βροχη! πολλες τσεπες, ρυθμισεις για να σφιγκουν τα (ποντικια), μανικια που ανοιγουν μεχρι πανω με φερμουαρ! επισης ξερω οτι ειναι ευαισθητη η μεμβρανη του (Gore tex) στο πλυσιμο, και στις θερμοκρασιες (καλοριφερ, σομπες,τζακι,λαμπες, προβολεις) και γενικα οτιδηποτε μπορει να βγαλει αυξημενη θερμοκρασια!!! ισως και γι αυτο του φιλου μετα απο εναμιση χρονο να εμπαζε στα μανικια! ελπιζω να βοηθησα!! το επομενο που μπορουμε να κανουμε ειναι σε κανα καφε να το βαλεις φιλε μου:sm7:

evanslam 25-02-2010 20:53

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
Δηλαδή βρε παιδιά μηπως θα ήταν καλύτερο να πάω στο Revit Cayenne Pro για την χρήση που θέλω; Ειναι και οικονομικότερο!

valerougas 25-02-2010 22:46

Απάντηση: Θα ήθελα την γνώμη σας για το Dainese Gator Evo
 
η ποιοτητα δεν ειναι η ιδια αναμεσα σε αυτα τα δυο μπουφαν πιστευω οτι το dainese ειναι καλυτερο σε σχεση με το Revit και το λεω αυτο επιδι εχω dainase 7 χρονια και μετα απο πολυ μεγαλη χρηση βροχες δεν εχει χασει την αξιοπιστια του σαν ρουχο και προστατευτικος εξοπλισμος.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:07.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!