GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Απαραίτητα έγγραφα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43700)

frits 08-10-2013 10:32

Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ το GS και στο τέλος μου είπε ο τεχνικός ότι το χαρτί που μου δίνει ισχύει και για κάρτα καυσαερίων για ένα έτος και μετά το ένα έτος πρέπει να ξαναβγάλω. Να σημειώσω εδώ ότι τον Δεκέμβριο του 2012 που πέρασα το ΥΑΜΑΗΑ στο ίδιο ΚΤΕΟ δεν μου είχαν πει τίποτα.

Το ερώτημα είναι αν οι μηχανές π.χ του 2007 που δεν έχουν περάσει ακόμα ΚΤΕΟ είναι υποχρεωμένες να έχουν κάρτα καυσαυερίων. Τον ρώτησα και δεν γνώριζε, με παρέπεμψε στην γραμματεία αλλά βιαζόμουν και έφυγα.

Το πρόστιμο αν δεν έχεις κάρτα και είσαι εκτός ορίων μπορεί να φτάσει εώς 200 ευρώ.:cool:

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό, στο νετ σε μία γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για ημερομηνίες σχετικές με κάρτα καυσαερίων.

GeorgeP 08-10-2013 13:20

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 955833)
Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ το GS και στο τέλος μου είπε ο τεχνικός ότι το χαρτί που μου δίνει ισχύει και για κάρτα καυσαερίων για ένα έτος και μετά το ένα έτος πρέπει να ξαναβγάλω. Να σημειώσω εδώ ότι τον Δεκέμβριο του 2012 που πέρασα το ΥΑΜΑΗΑ στο ίδιο ΚΤΕΟ δεν μου είχαν πει τίποτα.

Το ερώτημα είναι αν οι μηχανές π.χ του 2007 που δεν έχουν περάσει ακόμα ΚΤΕΟ είναι υποχρεωμένες να έχουν κάρτα καυσαυερίων. Τον ρώτησα και δεν γνώριζε, με παρέπεμψε στην γραμματεία αλλά βιαζόμουν και έφυγα.

Το πρόστιμο αν δεν έχεις κάρτα και είσαι εκτός ορίων μπορεί να φτάσει εώς 200 ευρώ.:cool:

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό, στο νετ σε μία γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για ημερομηνίες σχετικές με κάρτα καυσαερίων.

Οι μοτοσυκλέτες, λογω καθυστέρημενης εφαρμογης του μετρου του ΚΤΕΟ σε αυτές, εφοδιάζονται με κάρτα καυσαερίων την ημέρα του πρωτου ελεγχου και η οποια ισχυει για ενα χρόνο και αναγράφεται στο δελτίο ελεγχου που παραδιδεται στον ιδιοκτητη της. Μετά και μεχρι την επομενη ημερομηνια ελεγχου η μοτοσυκλετα εφοδιάζεται με ξεχωριστη καρτα καυσαερίων καθε χρόνο.
Ετσι οι μοτοσυκλέτες που δεν εχουν ακομα ταξινομηθεί προς ελεγχο, οπως οι του 2007 σαν την δική μου αλλα και οι μετεπειτα του ετους αυτου, δεν υποχρεουνται να φερουν καρτα καυσαερίων.

Υπάρχει και η περίπτωση μοτοσυκλετών οι οποίες περασαν ΚΤΕΟ αλλα κατα την ημερομηνία ελεγχου δεν ειχε αποσταλει, απο τις εταιρειες εισαγωγης, το δελτίο τυπου με τις τιμες ρυπων. αυτες οι μοτοσυκλέτες, σαν το ΧΤ σου, πρέπει να εφοδιαστουν με ΚΕΚ σε μεταγενεστερο χρόνο.

Ελπίζω να βοηθησα.....

ilias vara 08-10-2013 13:43

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 955902)
Οι μοτοσυκλέτες, λογω καθυστέρημενης εφαρμογης του μετρου του ΚΤΕΟ σε αυτές, εφοδιάζονται με κάρτα καυσαερίων την ημέρα του πρωτου ελεγχου και η οποια ισχυει για ενα χρόνο και αναγράφεται στο δελτίο ελεγχου που παραδιδεται στον ιδιοκτητη της. Μετά και μεχρι την επομενη ημερομηνια ελεγχου η μοτοσυκλετα εφοδιάζεται με ξεχωριστη καρτα καυσαερίων καθε χρόνο.
Ετσι οι μοτοσυκλέτες που δεν εχουν ακομα ταξινομηθεί προς ελεγχο, οπως οι του 2007 σαν την δική μου αλλα και οι μετεπειτα του ετους αυτου, δεν υποχρεουνται να φερουν καρτα καυσαερίων.

Υπάρχει και η περίπτωση μοτοσυκλετών οι οποίες περασαν ΚΤΕΟ αλλα κατα την ημερομηνία ελεγχου δεν ειχε αποσταλει, απο τις εταιρειες εισαγωγης, το δελτίο τυπου με τις τιμες ρυπων. αυτες οι μοτοσυκλέτες, σαν το ΧΤ σου, πρέπει να εφοδιαστουν με ΚΕΚ σε μεταγενεστερο χρόνο.

Ελπίζω να βοηθησα.....

αυτο για την αθηνα γιατι στη θεσαλονικη και σερρες μηχανες του 2007 υποχρεουνται να φερουν καρτα καυσαεριων.,.,.:ye33:

GeorgeP 08-10-2013 14:02

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ilias vara ( 955913)
αυτο για την αθηνα γιατι στη θεσαλονικη και σερρες μηχανες του 2007 υποχρεουνται να φερουν καρτα καυσαεριων.,.,.:ye33:

Ωπα..........αν ισχυει για τις Σερρες θα πεπει να ισυει και για την αθηνα. Θελει ψαξιμο....

GeorgeP 08-10-2013 14:29

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ilias vara ( 955913)
αυτο για την αθηνα γιατι στη θεσαλονικη και σερρες μηχανες του 2007 υποχρεουνται να φερουν καρτα καυσαεριων.,.,.:ye33:

για την Β.ελλαδα ισχυουν αλλα αφου η υποχρεωση ελεγχου ΚΤΕΟ επεκτεινεται και σε μοντελα του 2009, ενω στην αθηνα φτανει μεχρι το 2006........ετσι ο γριφος εληθη, αλλα ισχυουν στον Νοτο κι αλλα στον Βορρα

http://www.auteco.gr/v2/images/stori...nikis-2013.pdf

BOXER 08-10-2013 16:20

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Τρεις λαλουν, και δυο χορευουν!!!

Μεγαλα χαλια το κρατος :mad: :mad: :mad:

ortho 08-10-2013 19:49

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Μου φαίνεται πρέπει να την ταϊσω τελικά με ασετόν.:)

kwstas 23-10-2013 13:49

Απάντηση: Κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα.
 
Τον Αυγουστο που περασα τη δικα μου ο υπευθυνος του ΚΤΕΟ και καλος φιλος μου ειχε αναφερει οτι σε λιγο καιρο θα γινεται και ηχομετρηση στα μηχανακια, η καρτα θα ονομαζετε καρτα ηχου και θα ανανεωνετε ανα ετος οπως των καυσαεριων στα αυτοκινητα....
Απ οτι καταλαβα δεν θα γινετε αναλυση καυσαεριων γιατι πολλα μηχανακια δεν εχουν καταλυτη και θα μετριετε η εναση του ηχου σε DB.

Προς το παρον δεν απαιτειται η μεμονωμενη εκδοση της περαν του προγραμματισμενου ελεγχου ΚΤΕΟ εκτος αν ανακοινωθει προσκληση οπως εγινε με τις καρτες αυτοκινητων ή της μηχανες για ΚΤΕΟ.

Κατι για 10€ ακουσα στο κοστος της....

Ειναι το τελευταιο μετρο που ανεχομαι προσωπικα (γιατι παραεγινε με τις εξατμισεις) για την μηχανη μου, σκουτερ θα το αντικαταστησω με 50αρι που δεν εχει κτεο κ καρτα (προς το παρον),
περιμεναμε τα τελη κυκλοφοριας να ειναι / μηνα γιατι βαρια 6-7 μηνες κυκλοφορουμε και δεν εγινε τιποτα!
Στο επομενο μετρο που πιστευω θα ειναι φορολογικο η μηχανη μου θα κυκλοφορει με ξενες πινακιδες...


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:05.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!