GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Κοινωνική ευαισθησία (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Σφαγή στην Παλαιστίνη. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=494)

ckalfas 11-01-2009 00:28

Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Επειδή πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι, πρέπει νομίζω ό καθένας που σκέπτεται υγειώς και ελεύθερα, να δηλώσει τουλάχιστον τον αποτροπιασμό του για την ανθρωπιστική καταστροφή που συνεχίζει να συντελείται πολύ κοντά μας...
Στην Παλαιστήνη κάθε ημέρα σκοτώνονται αδιακρίτως άνδρες, γυναίκες, παιδιά χωρίς την παραμικρή ελπίδα μίας υποτυπώδους ιατρικής βοήθειας, γιατί το μικρό και απάνθρωπο κράτος των απογόνων του Δαυίδ δεν παρέχουν αυτή την δυνατότητα!
Τουλάχιστον, το μόνο που μπορώ να κάνω σαν Χρήστος (πλην της δήλωσής μου για την αποτροπιασμό μου μέσα από εδώ) είναι να καταθέσω χρήματα σε λογαριασμό τραπέζης για την αγορά ιατρικού υλικού. Τα χρήματα μαζεύονται από την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (αν δεν κάνω λάθος) σε συνεργασία με τοπικό Ραδιοφωνικό σταθμό της Θεσσαλονίκης.
Δεν αναφέρω τον σταθμό για ευνόητους λόγους, απλά ίσως οι Θεσσαλονικείς της παρέας να τον γνωρίζουν από άλλες αντίστοιχες δραστηριότητές του (μαζικές αιμοδοσίες, δενδροφυτεύσεις, βοήθεια οικογενειών με χαμηλό εισόδημα).
Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει, ας στείλει πρ. μήνυμα.
Ο σκοπός του θέματος δεν ήταν να καταθέσεται λεφτά, αλλά να πούμε κάτι για το οποίο δεν λέει κανένας οτιδήποτε, λες και δεν γίνεται!!!

droggitiszak 11-01-2009 00:32

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
... δολοφόνοι...

leonidas 11-01-2009 00:35

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Χρήστο τι να πω?
Είναι απίστευτο αυτοί που δέχτηκαν τέτοια βαρβαρότητα να την ανταποδίδουν με αυτόν τον τρόπο.
Δεν λέω τίποτε παραπάνω γιατί το μήνυμα θα κοπεί :(:(

ckalfas 11-01-2009 00:55

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Αυτή είναι η σημερινή είδηση του in.gr
http://www.in.gr/news/article.asp?ln...6&lngDtrID=245

BATIGOL 11-01-2009 01:05

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
...απο ολα τα θηρια(ζωα), ο ανθρωπος ειναι ο χειροτερος..

Bmwnek 11-01-2009 02:14

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Μόνο μια λέξη για τους δολοφόνους,....


Α Ο Υ Σ Β Ι Τ Σ

Arkas 12-01-2009 14:14

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckalfas ( 4208)
Επειδή πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι, πρέπει νομίζω ό καθένας που σκέπτεται υγειώς και ελεύθερα, να δηλώσει τουλάχιστον τον αποτροπιασμό του για την ανθρωπιστική καταστροφή που συνεχίζει να συντελείται πολύ κοντά μας...

Τον δηλώνω απερίφραστα!Νεύρα

NNN 12-01-2009 18:04

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Και εγώ δηλώνω τον αποτροπιασμό μου !!!!!

Έχω και μία απορία (ξεφεύγει λίγο από το θέμα, αλλά θα την θέσω)

Πόσες φορές στην Καινή Διαθήκη (το κορυφαίο κείμενο της Ορθοδοξίας) αναφέρεται ότι οι Εβραίοι είναι ο επιούσιος λαός του Θεού ........ ?????

ckalfas 12-01-2009 23:04

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NNN ( 4467)
Πόσες φορές στην Καινή Διαθήκη (το κορυφαίο κείμενο της Ορθοδοξίας) αναφέρεται ότι οι Εβραίοι είναι ο επιούσιος λαός του Θεού ........ ?????

Για το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι κι εγώ...
Ευτυχώς μεγάλωσα και έμαθα... ότι τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσίασαν στα Θρησκευτικά!
Απλά αναρωτιέμαι γιατί μας τα μάθαιναν;;;

Arkas 13-01-2009 00:11

Απάντηση: Σφαγή στην Παλαιστίνη.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NNN ( 4467)
Και εγώ δηλώνω τον αποτροπιασμό μου !!!!!

Έχω και μία απορία (ξεφεύγει λίγο από το θέμα, αλλά θα την θέσω)

Πόσες φορές στην Καινή Διαθήκη (το κορυφαίο κείμενο της Ορθοδοξίας) αναφέρεται ότι οι Εβραίοι είναι ο επιούσιος λαός του Θεού ........ ?????

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckalfas ( 4530)
Για το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι κι εγώ...
Ευτυχώς μεγάλωσα και έμαθα... ότι τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσίασαν στα Θρησκευτικά!
Απλά αναρωτιέμαι γιατί μας τα μάθαιναν;;;

Φίλοι Νίκο και Χρήστο,
παρόλο που φεύγουμε εκτός θέματος, κρίνω αναγκαίο να παραθέσω κάποιες διευκρινήσεις.

Κατ' αρχήν σε κανένα σημείο της Καινής Διαθήκης δεν αναγράφεται ο προσδιορισμός των Ισραηλιτών (Εβραίων) ως ο περιούσιος λαός του Θεού!

Σε αρκετά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης γίνονται αναφορές στους Ισραηλίτες αλλά σε κανένα σημείο δεν τους αποκαλεί σαν τον περιούσιο λαό.

Η άποψη πως οι Εβραίοι είναι ο περιούσιος λαός του Θεού οφείλεται σε παραφράσεις και αποδόσεις σημείων της Παλαιάς Διαθήκης από τους ίδιους τους Ισραηλίτες, προκειμένου να δημιουργήσουν ιδεολογία.

Αυτά προς αποφυγήν παρερμηνειών.

Φιλικά,
Δημήτρης.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:50.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!