GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=58)
-   -   Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44877)

mAthosalas 02-12-2013 10:03

Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Καλως εχοντων των πραγματων,λεω επιτελουςτο Καλοκαιρακι ,να παρω την κυρά και με καλη παρεα(λιγοι και καλοί που λενε)να εκδραμουμε 1° ταξιδακι εις τας εξωτερικας!!!Επιλογη προορισμου μια περιοχη και πόλη που παντα ηθελα...και λογω Ιστοριας και λογω Ελληνισμου αλλά και Γεωγραφικα...
στην Πόλη της ΑγιαΣοφιάς......
http://www.agiasofia.com/greek/sophia1.jpg
Θελω λοιπον,απο εσας και οσοι εχετε παει προς τα εκει,πληροφοριες για Καλη Διαμονη,Καλο φαγητο και σημεια που αξιζει να επισκεφθουμε,ποδαράτοι,με τις μοτό ή με αλλο τροπο...Τι τιμες παιζουν για ξενοδοχεια και φαγητο;Πόση ασφαλεια θα εχουν οι μοτο εκει;Τι αξιζει στην Πολη να δουμε;
Θα εψηνα πολυ μια βολτα στα περιξ τού Ευξεινου Ποντου αν αξιζει να δουμε κατι και εκει..
Ενα 6ημερο(2 μερες ταξιδι και 4 εκει) φθανει ή ειναι λιγο;
Για δωστε κανα καλο "tip"...

Για να δουμε :)

grigoris 02-12-2013 12:15

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Αγαπητέ Κώστα. Καλή εβδομάδα να έχεις και καλο μήνα. Εχω πάει στην Πόλη έξη φορές. Τα παιδια απο το forum, έχουν μεγάλη εμπειρία απο ταξίδια που έχουν πραγματοποιήσει στον συγκεκριμένο προορισμό. Αλλά εάν θέλεις επιπρόσθετα και άλλες πληροφορίες είμαι και εγω διαθέσιμος, να βοηθήσω. Εμείς όλες τις φορές έχουμε κανει το ταξίδι με αυτοκίνητο (σύνολο 10 ώρες απο Νέα Μάκρη μαζί με το τελωνείο Κήπων) και θεωρώ την διαδρομή ασφαλή και εύκολη.
Στην διάθεσή σου.
Υ.Γ. που βρήκες φοτο της Αγίας Σοφιάς χωρίς τους μιναρέδες ???

mAthosalas 02-12-2013 12:19

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από grigoris ( 979362)
Υ.Γ. που βρήκες φοτο της Αγίας Σοφιάς χωρίς τους μιναρέδες ???

Οπως θα επρεπε να ηταν ισως...:hmmm:
Εχει και site...εκει τις βρηκα

zandesiro 02-12-2013 12:23

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Το GS Forum, ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη.:ye33:

mAthosalas 02-12-2013 13:10

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Eυχαριστω :ye02:

δίας 02-12-2013 14:31

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
με το καλό!:)
και εγώ θα ήθελα να πάω κάποια στιγμή!

zimiaris 02-12-2013 16:19

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
εγω να δειτε ποσο θελω να παω...με το καλο να πατε και να περασετε καλα:re27::re27:

lazaros28 02-12-2013 16:26

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
καλά να περάσετε...

Υ.Γ. θέλει πολύ προσοχή στους εκεί οδηγούς, κάνουν όόόότι μπορείς να φανταστείς...

MARK 02-12-2013 16:43

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Με το καλό φίλε
:ye02:

grigoris 02-12-2013 17:01

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Η δική μου άποψη όσον αφορά την οδηγηση είναι ότι εάν οδηγείς αμυντικά (εγώ λόγω ηλικία πλέον έτσι οδηγώ), δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά μπορείς να πας σχεδόν παντού με το μετρό ή με το τράμ. Μία πολύ ωραία βόλτα (δεν έχω δει να ποστάρεται απο κανένα) είναι με όχημα απο Παλαιά Πόλη και έχοντας πάντα δεξιά σου τα Δαρδανέλια να βγείς μέχρι την Μαύρη Θάλασσα. Υπολογίζεις περίπου 65 χιλόμετρα τα περισσότερα με απίθανες μαρίνες και πολλά μικρά χωριουδάκια. Κατά την επιστροφή μπορείς να περάσεις στην Ασιατική πλευρά στο ύψος που θα δείς απέναντι την Βάση του Τουρκικού Πολεμικού Ναυτικού.
Μέχρι να κάνεις το ταξίδι σου θα μαζέψεις πολλεεεες πληροφορίες ακόμα.

grigoris 02-12-2013 18:30

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Μάλλον ο τρόπος που σου παραθέτουμε τις πληροφορίες, θα σε κουράσει. Πιστεύω καλλύτερα να δίνουμε τμηματικά ανά διαδρομή τις εμπειρίες μας. Κεφάλαιο Οδική μετακίνηση
Εάν μπεις Τουρκία απο τους Κήπους τα πρώτα 90 km θα σε απογοητεύσουν και θα σε ξενερώσουν, απο άποψη δρόμου, έργων και περιοχών που περνάς. Μετά μπάινεις σε καλό δρόμο και τα μισά χιλόμετρα κοντά στο Αιγαίο.
Υπάρχει όμως και η εναλακτική απο Αλεξανδρούπολη, Σουφλί, Ορεστιάδα και είσοδος απο Καστανιές (φιλιά στον φίλο μου τον Τελώνη Ανδρέα) μπαίνεις στην Τουρκία. Πλεονέκτημα αυτής της διαδρομής είναι να δείς το πρώην Ελληνικό Καραγάτς, την απίθανη Ανδριανούπολη (Edirne) και να ταξιδέψεις μέχρι την Πόλη απο την Εθνική με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και καλή ποιότητα ασφάλτου για 240 χιλιόμετρα. Όριο ταχύτας 130 km, με αρκετά ραντάρ. Οπότε κρουιζ κοντρολ στα 135 και περιμένεις την άφιξη. Χρόνος διέλευσης περίπου 2.5 ώρες. Κατά την άφιξή σου στην Πόλη (στα διόδια εισόδου) μπές στα γραφεία και πάρε κάρτα Διοδίων διότι απο φέτος έχουν αυτοματοποιήση το σύστημα και θα στα δόσουν ως πρόστιμο κατά την Έξοδό σου απο την Τουρκία (on line).
Αποφεύγεις να μπεις στην Πόλη πρωινές ώρες γιατί θα βρείς πάρα πολύ κίνηση. Σοβαρό πρόβλημα υπάρχει εάν πε΄σεις στην θρησκευτική τους εορτή το Ραμαζάνι. Στατιστικά απο την Παλαιά Πόλη εκείνες τις ημέρες περνούν 4.000.000 επισκέπτες. Πανδαιμόνιο παντού. Θεωρώ το MLS (υπάρχει χαρτογράφηση όλης της Τουρκίας) απαραίτητο. Καλόν είναι να ακολουθείς κεντρικές αρτηρίες έστω και εάν έχουν κίνηση. Απέφυγε τα μικρά δρομάκια γιατί καταλήγουν σε σοκάκια που εγώ με την Mercedes υπέφερα να περάσω. Αυτό το Ε200 είναι άνετο για Εθνική αλλά στην πόλη υποφέρεις. Πρέπει να μελετήσεις απο Ελλάδα την δομή της αχανούς αυτής πόλης για να καταλάβεις την ρημοτομική της κατασκευή. Θα βρείς τρείς γέφυρες στον Κεράτιο Κόλπο και δύο τεράστιες στον Βόσπορο. Ο Κεράτιο Κόλπος είναι όλα τα λεφτά. Η γυναίκα μου που είναι απο την Πόλη (Τεφαρίκη στο επώνυμο, έτσι την παντρέυτηκα. Είπα καλό είναι εξ επιθέτου, άντε πάρτο) και πάντα χάνεται.
Ο δρόμος που θα πρέπει να θυμάσαι στην Κωνσταντινούλη για να μπείς στην Παλιά Πόλη είναι η παραλιακή Λεωφόρος Κένεντυ. Απο εκεί στρίβεις στη Οδό Aksakal και ακολουθείς στην πρώτη διασταύρωση δεξιά όπως πάει ο δρόμος. Σε βγάζει σε χώρο που πρέπει να παρκάρεις και να ακολουθήσεις με τα πόδια, μιάς και όλα είναι κοντά. Ο ποδαρόδρομος στην Πόλη είναι ένα πρόβλημα ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη. Όπου και να πάς είναι ή ανηφόρα ή κατηφόρα. Μην ξεχνάμε ότι είναι κτισμένη σε επτά λόφους, κατά τα πρότυπα της τότε Ρώμης. Επίσης πρόσεχε την στάθμευση διότι σηκώνουν σε χρόνο μηδέν τα οχήματα, με κάτι περίεργους πλάγιους γερανούς. Υπάρχουν όμως πάρα πολλά υπαίθρια πάρκινγ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να έχεις το κεφαλή σου ήσυχο.
Απο Ασφάλεια στην Κωνσταντινούπολη είναι τέλεια. Τα ανταλακτήρια συναλάγματος είναι χωρίς εξωτερικές πόρτες. Φοβερή αστυνόμευση θα σε κάνει να αισθάνεσαι όπως στην Αθήνα το 1980.
Για το φαγητό είναι ολόκληρο Κεφάλαιο.

grigoris 02-12-2013 18:33

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 979363)
Οπως θα επρεπε να ηταν ισως...:hmmm:
Εχει και site...εκει τις βρηκα

Ο ιστότοπος είναι του Πατριαρχείου. Λέω και γω .......

zervas 02-12-2013 19:40

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Απο την εμπειρία μου εκεί σου λέω μόνο αυτά :

Οι μέρες που έχεις στην διάθεσή σου είναι μόνο για την Πόλη.

Ξενοδοχείο με πάρκιν μόνο κέντρο (καρακέντρο) Πλ. Ταξιμ

ΥΣ Οποσδήποτε Χαμαμ δίπλα στη είσοδο στο μεγάλο παζάρι

Αυτά, όλα τα υπόλοιπα είναι πανεύκολα θα περάσεις τέλεια.

silvestros 02-12-2013 19:52

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
:re25::re25:

staikosn1 04-12-2013 15:07

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Κωστα ειμαι και εγω στην φαση που ψαχνω τα παντα για αυτο το ταξιδι παλι το καλοκαιρι!
Μαλιστα σκεφτομαο να το κανω μαλλον μονος μου.
Σε αυτο που κατεληξα ειναι οτι σιγουρα θα μεινω στην παλια πολη Fatih (αν δεν κανω λαθος) και σιγουρα το ξενοδοχειο πρεπει να εχει παρκινγκ ιδιωτικο!
3-4 ημερες η διαρκεια της εκδρομης στην Πολη και αλλες 3-4 ημερες θα κατσω Constanta (Ρουμανια).
Οτι πληροφοριες συλλεξω εφεξης θα τις παραθεσω και θα ανταλλαξουμε τις αποψεις μας σε αυτο το νημα!
Πρωτα ο θεος, καλους δρομους να εχουμε!

phoenix 04-12-2013 16:34

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
να μεινης στης παρακειμενες πανσιον που βρισκονται στην ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ κοστος 30 ευρω την ημερα
ειναι το πιο ασφαλες σημειο!!!!!!
κατα την δικη μου αποψη μακρια απο την πλατεια ταξιμ!!!!
αν ειναι η πρωτη σου φορα σου λεω οτι πρεπει!!!!!να πας ειναι εμπειρια ζωης να δεις απο κοντα αυτον τον ογκολιθο πιστης και παγκοζμιας κληρονομιας

grigoris 04-12-2013 19:03

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Συμφωνώ ότι η πλατεία Ταξιμ, το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι η περιβόητη και ποληβουη οδός Πέραν, όπου και οι πλέον κυριλέ κατοικίες των παλαιών Ελλήνων της Πολης. Αυτό που σου βγάζει η περιοχή είναι η πάλη των δύο τάξεων της Τουρκία, των Κεμαλικών και των Ισλαμιστών. Εξού και οι διαδηλώσεις.
Η Παλαιά Πόλη έχει άλλη γλύκα και εάν μπορέσετε να μείνετε σε αναπαλαιωμένο αρχοντικό, πλησιάζετε στην τοπική κουρτούρα. Καμία σχέση με το φαγητό στην Σουλταναχμέτ, όπου μπορείς να φας όπου τρώνε και οι ντόπιοι, να φάς τα φοβερά ψωμιά και τέλεια κουλούρια.

saitman 04-12-2013 19:07

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
το εκανα το καλοκαιρι!δεν ειχα προβλημα ασφαλειας!σαν οδηγοι ηταν απαραεκτοι αλλα οταν πηγα παρκαρα την μηχανη και κινιομουν με το πουλμανακι του ξενοδοχειου!για περισσοτερες πληροφοριες σου στελνω pm.

Carduelis 05-12-2013 10:49

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Κώστα είναι υπέροχη η Κων/πολη και κυρίως απόλυτα ασφαλής. Για ποιές ημερομηνίες περίπου το σκεφτόσαστε;

squad 05-12-2013 11:52

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Τώρα το χειμώνα ταξίδι με την μηχανή Αθήνα κων/πόλη,είναι καλή σαν ιδέα;η θα υπάρξει ταλαιπωρία λόγω κρυου;

grigoris 05-12-2013 16:02

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Το μόνο πρόβλημα δεν το κρύο και η βροχή. Άντε πες αυτό το αντιμετωπίζεις με σωστά ρόυχα. Το βασικό πρόβλημα είναι ο πάγος στον δρόμο και ειδικά στις γέφυρες. Ειδικά απο Ανδριανούπολη.

Papadopaidi 09-12-2013 23:10

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από grigoris ( 979485)
Ο ιστότοπος είναι του Πατριαρχείου........


:u22::u22::u24::u24::u23::u23::u25::u25:

Εν Χριστώ αδελφέ αν ήταν του Οικουμενικού Πατριαρχείου
θα είχαμε ήδη διπλωματικό επεισόδιο.

mAthosalas 10-12-2013 00:49

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 980270)
Κώστα είναι υπέροχη η Κων/πολη και κυρίως απόλυτα ασφαλής. Για ποιές ημερομηνίες περίπου το σκεφτόσαστε;

Λεμε γυρω στις 20 Αυγουστου να ξεκινησουμε...

grigoris 10-12-2013 01:32

Απάντηση: Πόλη...Κωνσταντινούπολη και πέριξ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi ( 981461)
:u22::u22::u24::u24::u23::u23::u25::u25:

Εν Χριστώ αδελφέ αν ήταν του Οικουμενικού Πατριαρχείου
θα είχαμε ήδη διπλωματικό επεισόδιο.

Αγαπητε Παύλο, έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ βλέποντας τους δικέφαλους αετούς μπερδεύτηκα. Σωστή και η επισήμανσή σου περί διπλωματικού επεισοδίου.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:30.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!