GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Χρήσιμα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=40243)

SenseiG 26-04-2013 07:56

Απάντηση: Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ
 
:re27: και ενδιαφερων..:ye33:

gandreas 26-04-2013 13:56

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από princess ( 886870)
Φαντάζομαι ποσά εγκεφαλικά έχει πάθει η Μαρία.....να είστε καλα να το χαρείτε του χρόνου με το καλο.Φιλια στα κορίτσια σου.:):):)

Πως φαίνεται η γυναίκα, :D
Ενα μηνα πολυ μουρμουρα βρε παιδί μου... και σκέψου οτι τωρα εχει το τρίψιμο του στοκου. Θα εχω τρελο γλέντι:p:D:o

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

gandreas 27-04-2013 00:34

Απάντηση: Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ
 
Edikamin 28 HO2.
Πρώτη δοκιμή για να τσεκάρω την βαλβίδα ασφαλείας που ανοίγει στους 98 βαθμούς.
Όπως φάνηκε πήγαν όλα καλά και η απόδοση του τζάκι ήταν παραπάνω από τις προσδοκίες μας.


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 27-04-2013 02:06

Απάντηση: Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ
 
Αντρίκο, αν είδα καλά, αυτή η βαλβίδα είναι πρεσοστατική

κ ανοίγει με την πίεση της υδραυλικής εγκαταστάσεως κ όχι με βαθμούς ...

Και απ' ότι ξέρω, αυτές οι ρουφιάνες, αν ανοίξουν μια φορά

μετά δεν ξανακλείνουν, με αποτέλεσμα να στάζουν ... :(

gandreas 27-04-2013 08:59

Ναι ανοίγει με πίεση στα 2bar. Ή στους 98 βαθμούς, οτι ερθει πρώτο. Αν στάζει θα στο πω του χρονου:D
Λογικά δεν θα χρειαστεί να ξανα ανοίξει μια και δεν υπάρχει λογος να υπέρ φορτώσω με ξυλα το τζακι. Τωρα το εκανα για να δω πως και αν δουλεύει.


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

MARK 27-04-2013 11:24

Απάντηση: Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ
 
Γειά σου Αντρίκο μάστορα,ωραία δουλειά
:ye02:

DoctorAbo 27-04-2013 11:35

Απάντηση: Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gandreas ( 887528)
Ναι ανοίγει με πίεση στα 2bar. Ή στους 98 βαθμούς, οτι ερθει πρώτο. Αν στάζει θα στο πω του χρονου:D
Λογικά δεν θα χρειαστεί να ξανα ανοίξει μια και δεν υπάρχει λογος να υπέρ φορτώσω με ξυλα το τζακι. Τωρα το εκανα για να δω πως και αν δουλεύει.


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ανδρέα πολύ καλή δουλειά. Ήθελα να ρωτήσω γατί προτιμήσατε ανοικτό δοχείο διαστολής και όχι κλειστό καθώς επίσης γιατί χρησιμοποιήσατε βαλβίδα 2 bar και όχι 3.

Επίσης, σε κανονική λειτουργία και όχι σε δοκιμή, φαντάζομαι πως δε ξεπερνάτε τους 80 - 85 βαθμούς θερμοκρασία στο νερό ε ?

Τέλος, θα σου πρότεινα να κάνεις και μια δοκιμή να κάψεις μπρικέτες αντί για ξύλο.

siraxanz 27-04-2013 17:46

Απάντηση: Ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 887593)
Ανδρέα πολύ καλή δουλειά. Ήθελα να ρωτήσω γατί προτιμήσατε ανοικτό δοχείο διαστολής και όχι κλειστό καθώς επίσης γιατί χρησιμοποιήσατε βαλβίδα 2 bar και όχι 3.

Επίσης, σε κανονική λειτουργία και όχι σε δοκιμή, φαντάζομαι πως δε ξεπερνάτε τους 80 - 85 βαθμούς θερμοκρασία στο νερό ε ?

Τέλος, θα σου πρότεινα να κάνεις και μια δοκιμή να κάψεις μπρικέτες αντί για ξύλο.


Μπράβο για το diy

Πολυ καλή λύση!

Πιστευω να εχεις αφήσει καταπακτες ελέγχου!

Οσον αφορα το ανοιχτό κυκλωμα,
καθαρά για λόγους ασφαλείας..

Όταν χρησιμοποιούμε καύσιμα με αρκετο χρόνο αδρανείας απενεργοποίησης λειτουργείας.

Σενάριο:Καίει το τζάκι και κόβεται το ηλεκτρικό, ο κυκλοφορητής σταματά να λειτουργεί, η θερμοκρασία τοπικά στο λέβητα-τζάκι ανεβαίνει ....

Το ανοιχτό κύκλωμα μας εξασφαλίζει την μη έκρηξη....
όποιες υπερπιέσεις εκτονώνονται στο ανοιχτό δοχείο..

gandreas 27-04-2013 21:06

Οπως τα λέει ο φίλος παραπανω ειναι.
Το ανοικτό θεωρείται ποιο ασφαλές, αλλα έχει την ασχήμια του δοχείου. Το κλειστού τυπου δεν εχει κανενα εξάρτημα σε κοινή θέα.
Η πίεση στα 2bar ειναι μια χαρα αφου το τζακι δινει όριο τα 3bar και λογικα θα ανοίξει σπάνια.
Οι 80 βαθμοι ειναι μια χαρα και λογικα εκει θα προσπαθήσω να το εχω. 90 δεν υπάρχει λογος....

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

gandreas 27-04-2013 21:12

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MARK ( 887591)
Γειά σου Αντρίκο μάστορα,ωραία δουλειά
:ye02:

Θα το δω και επαγγελματικά σε λιγο...:D :rolleyes:

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!