GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Μαυρισμένος προβολέας f800GS (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=22821)

java 17-08-2011 14:58

Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
2 Συνημμένο(α)
Για τους κατόχους f800GS ψαχτείτε και πείτε μου αν έχετε δεί κάτι.
Επισυνάπτω το email που έστειλα μόλις στην BMW Hellas...

"Γειά σας,
Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ενημερώσω για ένα πρόβλημα που έχω με τη μοτοσυκλέτα μου.
Έχω ένα f800GS (αγορά Μάιος 2009). Έχω κάνει 26000χμ και όλα τα σέρβις έχουν γίνει σε επίσημο συνεργείο BMW στην Κρήτη και στην Αθήνα. Πρίν ένα χρόνο κάηκε η λάμπα της μικρής σκάλας του προβολέα και αγόρασα από το κοντινότερο κατάστημα ανταλλακτικών μία λάμπα OSRAM ίδιου τύπου και watt με αυτήν που έιχε η μοτοσυκλέτα μου. Πρίν τρείς εβδομάδες περίπου που πήγα στο συνεργείο (BMW) για αλλαγή λαγιών ο μηχανικός πρόσεξε οτι το κάτοπτρο του προβολέα είχε μαυρίσει ακριβώς πάνω από την λάμπα. Με ρώτησε αν έχω αλλάξει την λάμπα και είπα ναι. Έβγαλε την λάμπα και μου είπε οτι και σωστά τοποθετημένη ήταν και ίδιου τύπου με την αρχική ήταν. Όταν παραπονέθηκα για την βλάβη του προβολέα μου είπε οτι δεν μπορώ να έχω καμία αξίωση γιατί χρησιμοποίησα λάμπα που δεν την είχα αγοράσει από την BMW. Θεωρησα απαράδεκτη την απάντηση αυτή γι' αυτό εκφράζω το πρόβλημά μου και σε 'σάς. (από τότε μέχρι χθές έλειπα σε ταξίδι και γι'αυτό επικοινωνώ σήμερα μαζί σας)
Έχω αποσυνδέσει το φίς της λάμπας για να μην καταστραφεί τελείως το κάτοπτρο και το συνδέω μόνο όταν οδηγώ τη νύχτα.
Τέλος θα ήθελα να επισημάνω οτι σε άλλες δύο μοτοσυκλέτες ίδιες με την δική μου που έτυχε να βρίσκονται το συνεργείο εκείνη τη μέρα παρατήρησα οτι είχαν κάποια μαύρα σημάδια στο κάτοπτρο σαν να αρχίζουν δηλαδή να παθαίνουν το ίδιο πρόβλημα. Όταν ενημέρωσα και γι' αυτό τον μηχανικό μου είπε οτι δεν ήξερε μήπως και αυτοί έιχαν αλλάξει λάμπες όπως κι εγώ.
Θεωρώ οτι πέραν την λειτουργικής υπάρχει και θέμα ασφάλειας για το πρόβλημα που έχει η μοτοσυκλέτα μου καθώς δεν αποκλείω την ανάφλεξη του πλαστικού κατόπτρου μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας του προβολέα.
Παρακαλώ για την απάντησή σας."

Τις φωτογραφίες που ακολουθούν δεν μπόρεσα να τους τις στείλω (δεν φαίνεται πολύ καλά στις φωτό αλλά εκτός από το μαύρισμα έχει αρχίσει να κάνει και φούσκες σαν να καίγεται!):

mrdaellis 17-08-2011 15:53

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Ειναι προφανες οτι εγινε με το καψιμο της λαμπας η μαυριλα!!!!

java 17-08-2011 16:20

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis ( 443868)
Ειναι προφανες οτι εγινε με το καψιμο της λαμπας η μαυριλα!!!!

Εννοείς με το που κάηκε η λάμπα ή με την θερμότητα που εκπέμπει όταν ανάβει;;; Δεν φαίνεται καλά στις φωτό αλλά αυτό που βλέπετε δεν είναι μουτζούρα που φέυγει αλλά κάψιμο!

WhiTeRaN 17-08-2011 16:59

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Neo 17-08-2011 19:14

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Περιμένω τη στάση της Bmw Hellas για το περιστατικό. Θέλω να πιστεύω πως θα ενεργήσει σωστά και θα προβεί σε δωρεάν αντικατάσταση κατόπτρου ως οφείλει.

Δικαιολογίες τύπου ''δεν πήρες τη λάμπα από την Bmw'' άρα δε φέρουμε ευθύνη μόνο γέλια προκαλούν. Από τη στιγμή που τοποθετήθηκε σωστά και έβαλες Η7 δεν τίθεται θέμα αναξιόπιστης λάμπας. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι Osram.

Παρεπιπτόντως το δικό μου 800gs από τη μάνα του φορούσε Philips και στα 14.000χλμ την αντικατέστησα (πριν καεί) με μια Osram cool blue Η7. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο στο κάτοπτρο αλλά θα έχω το νου μου.

Όπως και να έχει περιμένω να ακούσω τη στάση που θα τηρήσει η Bmw.

java 17-08-2011 19:30

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 443945)
Περιμένω τη στάση της Bmw Hellas για το περιστατικό. Θέλω να πιστεύω πως θα ενεργήσει σωστά και θα προβεί σε δωρεάν αντικατάσταση κατόπτρου ως οφείλει.

Δικαιολογίες τύπου ''δεν πήρες τη λάμπα από την Bmw'' άρα δε φέρουμε ευθύνη μόνο γέλια προκαλούν. Από τη στιγμή που τοποθετήθηκε σωστά και έβαλες Η7 δεν τίθεται θέμα αναξιόπιστης λάμπας. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι Osram.

Παρεπιπτόντως το δικό μου 800gs από τη μάνα του φορούσε Philips και στα 14.000χλμ την αντικατέστησα (πριν καεί) με μια Osram cool blue Η7. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο στο κάτοπτρο αλλά θα έχω το νου μου.

Όπως και να έχει περιμένω να ακούσω τη στάση που θα τηρήσει η Bmw.

Διορθώνω παιδιά (δεν νομίζω οτι έχει και τόση σημασία βέβαια αλλά να είμαστε ακριβείς!!!).
Η λάμπα που έβαλα ήταν Philips τελικά (είχα πάρει δύο τότε και βρήκα τώρα τη δεύτερη).
Osram ήταν οι λάμπες που έπαιρνα συνήθως για την πρώτη μου αγάπη!

mrdaellis 17-08-2011 20:05

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από java ( 443886)
Εννοείς με το που κάηκε η λάμπα ή με την θερμότητα που εκπέμπει όταν ανάβει;;; Δεν φαίνεται καλά στις φωτό αλλά αυτό που βλέπετε δεν είναι μουτζούρα που φέυγει αλλά κάψιμο!

εμενα μου φαινεται μαυριλα απο βραχυκυκλωση! και αυτο μπορει να γινει μονο οταν η λαμπα καιγεται!!! το λεγομενο τσαφφφφ!!! :sm7: ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες... η γνωστες που θελουν να διωξουν την ευθυνη απο πανω τους! εδω αλλοι και αλλοι βαζουν xenon στα μοτορια τους και δεν παθαινουν τιποτα!!! και μιας και το αναφερουμε τωρα το προβλημα εχω αλλαξει 2 λαμπες καθε χρονο καιγονται!!! τυχαιο???

gemara 17-08-2011 21:16

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Μήπως την είχες ακουμπήσει με κανα δακτυλάκι τη λάμπα;;;

java 17-08-2011 21:59

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 444020)
Μήπως την είχες ακουμπήσει με κανα δακτυλάκι τη λάμπα;;;

Δεν την είχα ακουμπήσει τη λάμπα.
Αλλά και να την είχα ακουμπήσει (απ' όσο γνωρίζω) θα έπρεπε να καεί πρώτα η λάμπα και μετά το κάτοπτρο...!

java 17-08-2011 22:01

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis ( 443978)
εμενα μου φαινεται μαυριλα απο βραχυκυκλωση! και αυτο μπορει να γινει μονο οταν η λαμπα καιγεται!!! το λεγομενο τσαφφφφ!!! :sm7: ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες... η γνωστες που θελουν να διωξουν την ευθυνη απο πανω τους! εδω αλλοι και αλλοι βαζουν xenon στα μοτορια τους και δεν παθαινουν τιποτα!!! και μιας και το αναφερουμε τωρα το προβλημα εχω αλλαξει 2 λαμπες καθε χρονο καιγονται!!! τυχαιο???

"...τσαφφφ..."
:sm7::sm7::sm7:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!