GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=53)
-   -   F8 σε επετειακα χρωματα... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=25154)

mAthosalas 28-10-2011 17:39

F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Την GS την κρυφοκοιτουσα απο τοτε σχεδον που βγηκε...παιδικες ασθενειες καιδιάφορα που διαβαζα σχολαστικα,με εκαναν να τηρω σιωπηλως σταση αναμονης.Αλλά και σταση ετοιμοτητος διοτι δεν κρυβω οτι με ειχε κερδισει οπτικα.Αυτο το οπτικο και αισθητικο(τουλαχιστο)παντρεμα αναμεσα σε 1200GS και HP2 που κατ'εμε εβγαλε το 800 με εκανε να γουσταρω αυτη τη μοτοσυκλετα.
Οταν λοιπον οι συνθηκες ωριμασαν κι αφου πλεον κινουμαστε εκ του ασφαλους,οσο γινεται σε καθε μοτοσυκλετα,πηρα την αποφαση να παω να τη δω.Ηταν εκει και μαλιστα στα χρωματα της "ιστοριας" για τη BMW και για να πω την αληθεια ενα απο τα Ονειρα μου καποτε ηταν το R100GS Dakar

http://www.cifumotorsports.com/mc/19...images/pd4.jpg

και βλεποντας τον απογονο της στα επετειακα χρωματα......κατι σκιρτησε!


Επομενο βημα να ζητησω μια βολτα,καλη βολτα για να δω και αν το περιτυλιγμα εχει αξια,εχει ουσια εχει ψυχη ή απλα ειναι αλλο ενα εμπορικο "κολπο" χωρις χαμογελο.Αν παει με τα γουστα μου ρε αδερφε,μπορει να λεει αλλά να μην ταιριαζουμε...Υπηρχε μια test ride...και την πηρα κατα τον αντιπροσωπο και φιλο "κρατα τη για οσο χρειαστει κι αν δεν τη γουσταρεις φερτη και αστην γενικως"...Αν μου ελεγε κανε μια βολτα απλα θα σκεφτομουν ουτε καν να την παρω...θα περιμενα ενα τεστ καλο!


Κλειδακι στη μιζα και πατημα του γνωστου μπουτον.Περιμενα το "θωρηκτο" άναμα των GS αλλά δια μαγειας πουθενα το τρανταγμα του ξυπνηματος αλλά ο Boxer θορυβος ειναι παρων!!!Και μαλιστα σε καθε ξερογκαζια εως και σε φτιαχνει,αν γουσταρεις τετοιο στυλ...Η πρωτη αισθηση οτι παταω γερα κατω,οσο πρεπει αλλά και η σελα αν και φαινεται εντουραδικη εχει καλο αφρψδες και υποσχεται να σε κρατα σε καλη κατασταση...Κουμπωμα πρωτη και παμε...Το "γκλαν" των GS εδω απλα δεν παιζει.Εδω την ακους που μπαινει αλλά οχι με το χτυπημα...Τιμονι εντουρο και παλι.Σωστη γωνια τα χερια μου σωστη θεση το σωμα και ...ρε συ...αυτο εδω μου θυμισε το 990adv που ειχα...Στηνεσαι ΠΑΝΩ στη μοτοσυκλετα σχεδον πολεμικα με σωστες γωνιες για να οδηγησεις,χωρις χασμουρητα,αλλά να συμμετεχεις.τουλαχιστο η προδιαθεση αυτο δειχνει.


Στα πρωτα χιλιομετρα προσπαθω να εξοικειωθω μαζι της και εντυπωση κανει,κατι που επιβεβαιωνει και ο Παπασουζας αργοτερα,οτι "την οδηγεις χρονια..."Κανενα απολυτως προβλημα,τα κιλα της πουθενα δεν προβληματιζουν αναμεσα στα αυτοκινητα,ενω τα γνωστα βυζια του Boxer απλα δεν υφιστανται εδω ωστε να σκεφτεσαι μηπως βρεις αναμεσα στους ελιγμους...Τιμονι με καλο μηκος και σωστες γωνιες και λεπτη σιλουετα βοηθουν τα μεγιστα τον κινητηρα...Κινητηρα λεω;Αυτο κι αν ειναι ΤΟ θετικο...Ροπατος ροπατος ροπατος,χωρις ξεσπασματα,σκορτσαρισματα και κραδασμους σχεδον τιποτα(εμαθα οτι εχειαλλά με γεματο γκαζι(και πορωτικο ηχο οταν χουφτωνεις)και δυναμη χαμηλα και μεσαια....Ωραιοοοος!Ναι ναι,το 990 που μονο αυτο εφερνα στο νου μου σκεπτομενος συγκριτικα με το 800αρι,ειναι πιο δυνατο αλλά εδω στα ορια της πολης παιζουν στα ισα.και μη σου πω οτι πιο γλυκο το μικρο οπότε παμε καλα!Νομιζω οτι η κινηση και η διαδρομη σπιτι-γραφειο σε οποιαδηποτε πολη για τουτο δω ειναι παιχνιδι.Παιχνιδι ναι,οχι μετακινηση.ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ γιατι σε καθε ευκαιρια παιζεις κιολας.Ανοιγματα το γκαζι,αν θες να βλεπεις και ψηλα πατωντας μονο στην πισω ροδα,ενιοτε ευκολο...Καγκουρας ρε;Στα 38;Εχμμμ...ρε ###### αμα σε σπρωχνει η μηχανη καμμια φορα ξεδινεις...Μου αρεσε λοιπον για τα "καθε μερα" που εχω να διεκπεραιωνω. Γιατι εκτος των αλλων ειναι ευκολη,ειναι με καλο γκαζακι και χωρις αποτομα και κανενα χαζογλυστρημα...Φρενα χωρις αρχικο δαγκωμα πρεπει να μεινεις πανω σ'αυτα αλλά σταματας και καλα μαλιστα!Το πισω ενοχλειται απο το ΑΒS αλλά το συνηθιζεις και αν θες το απενεργοποιεις(το εκανα αλλά οχι στην πολη,προτιμω εδω να εχει τον ελεγχο για το μπροστα..παιχνιδια πιο εξω...).


Παμε τωρα για πιο εξω...Κανα μισαωρο μετα την κινηση εξεπιτηδες που λεει κι ο Ζηκος μεσα στην πολη την κανω για στροφουλες.Για να δουμε...Αρχιζουμε ομορφα και σεμνα να δουμε πως αντιδρα και σιγα σιγα ανεβαζουμε,κατα τις δυναμεις μας...Επιβεβαιωνεται η αισθηση μου για πολυ καλη ροπη και γλυκα ανοιγματα.Επαρκεια εχω,οχι πυραυλικη οπως το 990 τοτε,αλλά πολυ πιο αμεση απο το 1200GS μου και κυριως εχω ΖΥΓΙΣΜΑ!Εχω αισθηση που παταμε και εχω γκαζι και φρενα συμμαχους.Η σελα μου επιτρεπει να κινουμαι μπροστα εντουραδικα για οσο θελω αλλά και να κανω πιο πισω για να μεταφερω βαρος και κινηση...Μια χαρα.οσο ο ρυθμος ανεβαινει τοσο πιο πολυ γουσταρω. Μοταρντ καθαρο δεν ειναι αλλα αυτο εδω με κανει να οδηγαω...χαμογελωντας.Στα φρυδια μου αν δεν εχω διπλασιους ιππους,αλλά με οσους διαθετει μου δίνει το χαμογελο. Πουθενα δεν κρεμαει,πουθενα δεν γλυστραει.Μου δινει συμπαγη αισθηση και με ξεγελαει να ανεβαζω ρυθμο...Με ενχολει εδω οτι το ABS συνεεια μου τη χαλαει με το πισω... Σταματαω δεξια παταω το κουμπι και γεια σου...ναι πετυχαινει!!!Πλασαρεται γλυκα γκαζακι και διορθωτικά βουρ για την αλλη.Αναποδο τιμονι στην εισοδο της στροφης,το ΑΜπεΕς στο Οφ και αλλαζουμε γωνιες στον οριζοντα.Αμα εισαι χεράς κιολας εσυ,θα γελας ολο και παραπανω...Δεν το παρακανω επουδενι.Πισω ειναι 4 γυναικες και τις γουσταρω πιο πολυ απο το δρομο και τα τερτιπια του οπότε ριξε ρυθμο,βαλε παλι το ΑΜπεΕς να λειτουργει και παμε...Στο χαλαρο απλα περνας παντου και χαλαρα χωρις ιχνος ανασφαλειας...Μου αρεσει σκεφτομαι!


Ουτε μια στιγμη δεν σκεφτηκα τι αερα τρωω στη μαπα.καμμια σχεση με το Vstrom εκει δεν ειχε ιχνος με την MRA του.Εδω απλα δεν παιζει τετοιο.Αεριζεσαι(οχι ο ιδιος...)αλλά δεν απασχολει.Μου αρεσε ομως οτι δεν χτυπα περα δωθε το κρανος ή το σωμα απο στροβιλισμους.Η "μαμα" διαβαζω να λεει οτι γι'αυτο ευθυνεται η αποσταση αναμεσα στα οργανα και στην ζελατινα...δεν δημιουργει στροβιλισμους λεει...Σιγουρα για ταξιδι μακρυνο θα βαζω μια μεγαλυτερη.θες ανεση εκει και οι ρυθμοι δεν ειναι λύσσα,ειναι αντοχης,οπότε κουραζει το φςςςςτ συνεχως στη μουρη και στο κρανος.Για ταξιδι ειπα ε;Α να..η σελα κοκκινακι απαιχτη!τα οπισθια δεν πιανονται,ανεκτα ειναι,οχι βασιλικα και μαλιστα σε προτροπη δευτερου ατομου για μια βολτα,δεν υπηρξε θεμα.Ανετα ενοιωθε και εγω δεν ειχα προσθετο βαρος πανω μου.ισως μια touring σελα να την σκεφτω αν κανω μεγαλες αποστασεις μαραθωνιου...Για καμμια αλλη χρηση ομως...


Χρηση ασφαλτου...ρε μπας να το βαλουμε και κανα χωμα;Αφου και για αυτο το θελω...
ξεκουραση φαγητο και πεφτω για υπνο....Ναι καλα!Το ματι γαριδα η υπερενταση απο το τεστακι(αλλά και την ιδεα οτι ολο και ζυγωνει η ωρα της παραγγελίας ετσι οπως το βλεπω)δεν αφηνει το ματι να κλεισει..."παπασουζα κοιμασαι;"...Για πότε βρεθηκα πανω στο αλογο του,το θηριο που ακουει στο ονομα R1200GS asv και με τον Αντωνη στη σελα του 800...δεν λεω τιποτα.παμε...χανομαστε στα βουνα γυρω απο ασφαλτο αλλά ολως τυχαιως πεφτουμε σε χωμα...Πρωτη γευση.εκει που με ιδρωσε η 'χοντρη" για αναστροφη σε ###### χωματα,ο Αντωνης εκανε μια ζεμπεκια στην 800 πανω στο σταντ και γυρισε αφρος...Ωραια σκεφτομαι,αυτο σημαινει και βαρος που "το'χεις" στα χωματινα.παμε ανηφορικα παμε στροφη αλλά απο χωμα.Ορθιος πλεον στην adv κοιταζω μακρυα αλλά ερχονται κατι σεβαστα λούκια...Αν αφησω γκαζι θα με καταπιουν κι αν πεσει κι η χοντρη πανω μου γ@μα τα!Κι εκει που το σκεφτομαι περναει ο παπασουζας αεραααας.Τον κοβω στο λουκι να περνα σαν να ητανε ευθεια...παμε μωρη αρρωστεια! Σταματαμε πιο πανω,η ζεστη ειναι εμφανης και ο Αντωνης εχει ζωγραφισει ενα περιεργο γελιο στη μουρη "ελα παρτη" μου λεει,να τη χαρεις...Χωρις αλλο τον ξανα "χωνω" να παρει τη μικρη και γω κατα ποδας με την adv...Τον ειδα οτι σκεφτεται εκεινα τα εντουραδικα που λεγαμε...ναι ναι και μποτα και κανα θωρακα και μπλουζακι και κρανακι και... αφου τα γουσταρεις...Η 800αρα βλεπω να κανει κεφια στα βουνα.Μου αρεσε το στησιμο,το ζυγισμα και η εικονα περναω αερας που εβλεπα...


Παμε στροφες ρε μου λεει...αλλά απο ασφαλτο τωρα.Χαλαω χατηρι εγω;τα πολυλογω;Ναι γιατι μιλαω γι'αυτη τωρα...και γιατι το ζητησατε καποιοι...Ο Αντωνης παει σβελτα,μου λεει δεν ξερω μην γινει καμμια πατατα,αλλά οσο κι αν χουφτωνω τη χοντρη του adv δεν πολυζυγωνω γιατι...απλα δεν γινεται...γκαζι στις ευθειες αλλά στις στροφες που ατος μπαινει πολυ καλα εγω αναγκαζομαι να "βαστα κατω απο τη μπαρα"...Φτανουμε στο Μοναστηρι πανω και ξεκαβαλαμε αφου πατησαμε καια κατι κομματακια με φρεσκο χωμα...φλαταδουρες!παιδικη χαρα εκει,εφαγα πολυ σκονη,εριξα πολλη περισσοτερη (λογω βαρους) αλλά το ευχαριστηθηκαμε...παει γαμάτα!!!!το 800αρι κι εκει...Εχει ρε παιδι μου μια αισθηση το μπροστινο πατημα που σου δινει εμπιστοσυνη.Το πλεονεκτημα του,να πω εδω,σε σχεση με το 990 ειναι οτι ειναι και δειχνει πιο ελαφρυ αλλά εχει και πιο γλυκο γκαζι,αρα ελεγχεται(ξεροντας...)πιο ευκολα και λιγοτερο φοβισμενα.Ο Αντωνης γουσταρει και ειναι τυπος που δεν λεει πολλα πολλα αλλά τα λεει ευστοχα"παμε πισω ###### γιατι θα μας ζαλισουν οι γυναικες" εννωοντας "παμε πισω ρε ΜΑΛΑΚ με εκανες να σκεφτομαι και γω περι ιδιοκτησιας"...
Καταβαση,ABS on,πανω στη σελα του 800 πλεον και αντε παλι...μα χαλαρα ειπα θελω να κατεβω,σιγα ομως μην αφησω εκεινα τα σκασιματα στην εξατμιση ή τις ξερογκαζιες να μου ξεφυγουν...Προσεξα οτι τα Anakee που φορα αυτο αν ζεσταθουν δεν πανε πουθενα.Ωραιο λαστιχο παιδια,δεν το ηξερα πριν κατ'ιδιαν!Και τα BW νομιζω οτι εδω θα δειξουν κεφια σε σχεση με το Στρωμα(λιγοτερο βαρος στην αισθηση-καλυτερη αισθηση στο δρομο αρα βεντουζωνουμε καλα...).


Επιστροφη πισω...Στροφες ασφαλτο χωμα ζυγισμα πολη θεση οδηγησης ελεγχο ροπη γκαζι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ...Χλωμο καπως με αφησε αυτη η θεση που εχουν βρει για το δοχεκιο υγρων τρομπας φρενου εμπρος που κρεμεται στο τιμονι.Ζεστη ερχεται απο τον κινητηρα στα πόδια.Για κοντο παντελονι μη συζητας!Εδω με τζην και αν ακουμπας-αγκαλιαζεις στο χωροδικτυωμα καταλαβαινεις ζέστη...Αυτα τα δυο μπορω να πω οτι καπως δεν με βρηκαν συμφωνο...Ζω παντως συμβιωνοντας με μια 800 και με αυτα τα τερτιπια της...


Και να πω οτι οσο μεθυσμενος και να ενοιωθα αυτες τις μερες μαζι της αυτη...επινε παντου απο νορμαλ εως "δεν επινε"...Ρε αμαν,χουφτωσε κανε φτιαξε...5.7lt μού εδειχνε .Ειδα και πολυ λιγοτερο... Σε Εθνικη και αποσταση 24 χλμ απο πατρα με ρυθμο στα 110-120 εδειχνε 4.5lt...Ο αερας εκει εναι ανεκτος η αισθηση καλη. Πηγα να της τα χωσω ειδα στο κοντερακι τη βελονα να δειχνει σε καποια δοση στην περιφερειακη 200κατι αλλά πραγματικα εφαγα(σκυμμενος και φιλωντας το πλαστικο-το ντεποζιτο ειναι πισω...- εμπρος μου)πολυ αερα...Δεν θα ταξιδευα με αυτη πανω απο 140-150,αλλωστε πιστευω οτι δεν βγηκε για αυτο το λογο.Αν θες ταξιδια πας ενα σκαλι(μεγαλο σκαλι ομως)πιο πανω στον τομεα αυτο σε μια R1200GS απλη ή adv...


Αυτη εδω φτιαχτηκε,κατα την αποψη μου,για χρηση παντου.Ασφαλτο και χωμα.Ναι ενοιωσα οτι πλεον το ΚΤΜ990 παιζει παρεα πλεον με την 800αρα ως μοναδικα στην κατηγορια που "ανηκουν"..ΚΑΙ On αλλά πραγματικα ΚΑΙ Off...πανεμορφες και οι δυο αλλά εχουν εκτος απο κάλη και ουσια...Παιζει μαζι τους...


Τηλεφωνο στον αντιπροσωπο και ρωταω πότε θα ειναι ετοιμη αν την παραγγειλω...Και κυριως...Ποσο παει το μαλλι;


Το τιμημα:12500 και περιλαμβανει σκουρα ζελατινα,ποδιά μεταλλικη καλη,χουφτες καλες με προεκτασεις.Εγω ομως ηθελα και τριπλετα hepco(by BMW)μαυρες κομπλε, εγω ηθελα και καγκελακι hepco(διακριτικοτατο)εμπρος,ηθελα και διπλο stand,ηθελα και ....δωρο το συναγερμο...BMW!!!Εχει ενα δωρο 1000ρικακι απο τη μαμα σε εξοπλισμο αρα με τα εξτρα που θελω και κοστιζουν συνολο 1615 παμε +615 αρα 13100 και κατι ψιλα...Βαλε και πινακιδα και σημα και λοιπα...με το κλειδι στη μιζαθα παει τοσο μού λεει...


Την γουσταρω,την παρηγγειλα,την εκλεισα και οπου να'ναι την παιρνω...μεχρι τοτε εχω την διδυμη σε γκρι-μαυρο και απλα ειμαι σε γλυκιά αναμονη!!!




Αυτα κι ελπιζω να μην σας κουρασα οσους ειχατε την δυναμη να το διαβασετε ολο.Πρωτη γνωμη εγραψα,οσο πιο καλα γινεται για την ωρα.Μπορει αλλος να λεει άλλα και να μην διαφωνω κιολας.Ομως καθενας εχει τα γουστα του καθενας εχει τα θελω του...Κι εγω τη ΘΕΛΩ αυτη...τη θελω ΠΟΛΥ!Θυμιζει μοταρντ θυμιζει εντουρακι θυμιζει Boxer..μπορει να μην ειναι τιποτα απ'ολα αυτα αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ εχει πολλους λογους να με κανει να χαμογελω.Ακομα και στημενη στο stand την χαζευω και μ'αρεσει...Ασε που εχει κι αλλες χάρες,οχι κρυφες αλλά στις φανερωνει απλοχερα αν "κανεις μια βολτα"...Μου αρεσει που δεν ειναι εκει για να σε παει...ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ στο θεμα οδηγηση και αυτο-για μενα-ειναι προσον...Μοτοσυκλετα και οχι ενα μεσο μετακινησης...


Ομως ως γνωστον ενα απο τα ελαττώματα μου ειναι το "κλικ"...αν τη δω και τη γουσταρω...ΤΗ ΘΕΛΩ!
Να'μαστε λοιπον με συνοπτικες διαδικασιες Φρεσκουμπα,με 4χλμ στο κοντερ ...
http://img194.imageshack.us/img194/4273/lrqo.jpg
με την πρωτη φωτο της τη μερα της παραλαβης...5 Αυγουστου 2010...'
http://img692.imageshack.us/img692/9528/zyyi.jpg
αν και οχι η πρωτη μου μοτο,το χαμογελο γνωστο σε ολους οσοι πρωτοκαβαλαμε και φτανει στα ρουθουνια το καμμενο κερι του στρωσιματος...
Απο τοτε μεχρι σημερα,παρα τις αρκετες δυσκολιες,πιεσμενου προγραμματος και χρονου,τα χιλιομετρα κυλισαν στα 6700κατι...Χιλιομετρα κυριως ταξιδιωτικα...
Γαλαξιδι με τον Πατερ...
http://i67.photobucket.com/albums/h2...Roumeli/11.jpg
Πελοποννησο με τον Γιαννη,,,
http://img849.imageshack.us/img849/5522/xihq.jpg
την ανεβασαμε στο Καταφυγιο και στα βουνα...
http://i67.photobucket.com/albums/h2...20F800GS/7.jpg
Αντικυρα...
http://img209.imageshack.us/img209/7046/7d83.jpg
Προυσο και Καρπενησι με τον συνηθη υποπτο...
http://img651.imageshack.us/img651/9302/47800x600.jpg
αλλά και με τη mAthosalina και το Παπαδοζευγος στο Μωρια...
http://i67.photobucket.com/albums/h2...0Morias/29.jpg
http://i67.photobucket.com/albums/h2...20Morias/6.jpg
Τον πρωτο αυτο χρονο,τεσταρα την F8 μου και για τις δυο χρησεις/τεραιν για τα οποια την αγορασα...
και ασφαλτο
http://img845.imageshack.us/img845/4506/xfnf.jpg
αλλά και στο χωμα
http://i67.photobucket.com/albums/h2...20Aug11/10.jpg
Μετα απο διάφορα θηρια megaOnOff,Caponord,KTM990adv,R1200GS αυτη εδω συγκριτικα,επι της ουσιας δειχνει πολυ πιο ευελικτη και ελαφρια,πολυ πιο ρυθμισιμη και "ζωντανη" απο τα 2 πιο ογκωδη πρωην,ενω θυμιζει σε πολλα το 990adv.Σε πιο χαλαρο σε σχεση με αυτο,αλλά σε αρκετα σημεια πιο μανιτζεβελη και πρακτικη.Οπως μεσα στην πολη οπου κερδιζει κατα κρατος ολα τα μεγαλα,λογω σιλουετας και αισθησης/ζυγισματος.Οπως στην καταναλωση,που παρεμπιπτοντως ,μου εχει δωσει μικτη εως σημερα 4.7lt/100km με τα ταξιδακια να πεφτει εως και στα 3.8lt και μη φανταστεις ρολαροντας,ενω οι μεγιστες τιμες δεν ξεπερασαν ποτέ σχεδον τα 5.7lt...
Νοιωθεις πανω στη μοτοσυκλετα σε μια θεση που σε θετει σε εγρηγορση...ΚΤΜ στυλ και εδω...Σε αρκετες εκδρομουλες αρχιζα να παιζω μαζι της και εδειχνε να συνηγορει παντου.Ελαφρια αισθηση,αλλαγη κατευθυνσης αμεση,εκει που τα megaOnOff ενοιωθες το βαρος,εδω απλα υπερτερεις...Ο κινητηρας επαρκης,ισως για 2 ατομα φορτωμενη σε αυτοκινητοδρομο με μουαγιεν τα 170 χαω μεση,εκει ηθελες 10 ιππους ακομη για να νοιωθεις λιγοτερο ζορι στον κινητηρα... Αν πας με τοσα αλλιως ειναι στο μενου της τα 150-160 μ.ω.τ και δωσ'της χιλιομετρα...
Εχει ομως τρια σημεια-κατ'εμε- που θελουν βελτιωση αν θελεις το κατι παραπανω:
1)Η ζελατινα που ερχεται με την F8 απλα ανεπαρκης...προσωπικα επελεξα μια Wunderlich Vario Touring και τελος στο θεματακι αυτο...
http://img268.imageshack.us/img268/6350/m5lk.jpg


2)Σελα...αντε και μεχρι μια 300αρα χιλιομετρα τη μερα τα βγαζεις καλα,ανεκτά(καλο αφρωδες παρα τη στενη σελα να ξερεις).Απο κει και μετα θες αλλη...Υπαρχει λυση που ακουει στο Ονομα BMW Comfort seat...
http://www.bentleymotorrad.com/sites...t_seat_f800gs.
καποια στιγμη...θα ερθει Posted Image


3)Χωματινα ελαστικα,γιατι μπορει να παει χωμα,γιατι εχει ωραιο ζυγισμα στο χωμα,θα σε παει πολυ καλα,αλλά θελει τακουνι για να εισαι πολυ πιο ανετος...
http://image.motorcyclistonline.com/..._side_view.jpg


Nα σταθω λιγο στην συμπεριφορα της χωμα.Αυτο το στοιχειο της ειναι μαλιστα που εγειρε την πλαστιγγα προς αυτη και οχι προς την R1200GS που ειχα και θα ξαναγοραζα ανετα αλλά για πιο ασφαλτινη χρηση...Η F8 δουλευει "σετ" στο χωμα.Αναρτησεις πλαισιο κινητηρας ροπη και ζυγισμα συνδιαζονται και σε κανουν να δειχνεις ανετος και να εχεις ελεγχο και αισθηση στο χωμα.Εδω μαλιστα λειπει η μεγαλυτερη δυναμη ενος 990adv και αυτο κατα περιπτωση ειναι και πλεονεκτημα,εφοσον μιλαμε για χωμα.Θελει γκαζι θελει να εισαι εκει αλλά ως εκει.Τηρεις αναλογιες γιατι "ακριβο μου BMW"αν πεις και φυγεις(μαλλον υπερεκτιμησεις θα ελεγα)και απο κει και μετα το γουσταρεις!Δεν θα το βαφτιζα εντουρο αλλά εκδρομικο εντουρο για να φυγει η σκια του βαρεως τεραιν και του βαρους...Θα πας αλλά θα πας "υπ'ευθυνη σου"...


Στην ασφαλτο ειναι πολλες οι φορες που σκεφτομαι οτι η F8 ειναι ενα ΧΤ συγχρονο...Θα σε παει παντου,οχι πυραυλος οπως ενα ST ουτε οσο ανετα ενα megaOnOff.Ομως σε στενους δρομους,σε πολη,σε καταναλωση,σε φορτωμα θα ελεγα οτι προσωπικα θα ελεγα οτι εχω ενα συγχρονο ΧΤ...Με συγχρονο ροπατο κινητηρα,με πλαισιο,αναρτησεις,εμφανιση αλλά και ευκολια οδηγησης και ευελιξια...
Θα χαμογελας αν σκεφτεσαι την αξιοπιστια των ΧΤ,ισως οχι αδικα.Γιατι αυτη η GS εχει δωσει αρνητικα δειγματα γραφης σε αξιοπιστια...Μοντελα ως και το 2009 εχουν βγαλει τα δικα τους.Τα ακουκα τα διαβαζα τα εβλεπα πριν την παρω.Ισως ειναι και ο λογος που εκανα πισω για να την εχω πιο νωρις...Δοξα το Θεο μεχρι σημερα,νωρις θα μου πεις,δεν εχω δει κατι κουλο.Ουτε σε εμενα ουτε σε αντιστοιχα μοντελα μετα το '10...Το προχωραμε και ελπιζουμε,πιστευουμε...Οτι αξιο λογου θα το ποσταρω.Το εχω ξανακανει και θα το κανακανω.Διοτι η μοτοσυκλετα δεν ειναι ποσοστα σε εταιρεια,ουτε ντρεπομαι να πω οτι χαλαει η μηχανη μου.Η μηχανη ειναι απολαυση και διασκεδαση και σαν τετοια την θελω δίπλα μου...
Διασκεδαση ναι...Απλετη με το πρωην ΚΤΜ990adv αλλά εκει ειχα τη σκια της πολυ μεγαλυτερης καταναλωσης και συν το κοστος συντηρησης συν τα καποια ψιλοθεματα που εβγαζε και να σου η νεα F8...Διασκεδαστικη ενιοτε,αυτο το κατι παραπανω σε αισθηση και ζυγισμα απο τις μεγαλες,που σε προτρεπει να παιξεις και να νοιωθεις οτι οδηγεις πιο μικρη αλλά αρκετα δυνατη...Μια κατηγορια κατω σε ανεσεις ταξιδιου αλλά πανω απο αρκετες πιο μεγαλες σε αισθηση και διασκεδαση,σε ελεγχο...Μιλαμε παντα για On-Off ...


Υπαρχει ομως και ο συνεπιβατης στην υποθεση...ο συνταξιδευτης μας.Η mAthosalina οσες φορες με συντροφευσε σε εκδρομες δεν ειχε κανενα παραπονο...και τριβαλιτσο και δικαβαλο και μεγαλες ΜΩΤ και στροφιλικια και...ολα καλα.Οπως λεει τιποτα δεν της χαλασε την ηρεμια.Σελα ανεκτη,αερας ελαχιστος,κουραση μικρη...Ασε που ευχαριστηθηκε τα οσα μπορει να μεταφερει ΚΑΙ αυτη η μεγαλη(οπως ειπε...)...Οσοι εχετε γυναικες ξερετε περι μετακομισεων!Θεση συνεπιβατη κοντα στον οδηγο,κανενα προβλημα,νοιωθοντας το προσθετο βαρος πισω,ενω ακομα και αν εχεις γρηγορες διαθεσεις σε ταξιδακια στα βουνα,η ισσοροπια της μοτοσυκλετας δεν διαταρασσεται απο συνεπιβατη ή αποσκευες.Θετικο...


Αξεσουαρ ακριβα,ναι ειναι,αλλά ειναι και "προαιρετικα"...Απο υποστηριξη BMW "χμμμ" και ελπιζω να μην τους χρειαστω για κατι παραπανω απο τακτικα σερβις.Κοστολογιο σερβις ανεκτο... Τι θα ηθελα παραπανω;Στην παρουσα φαση τιποτα πιο περα απο αυτα που ανεφερα...Ισως στο μελλον,αν θελω να βγαλω το χωμα απο το μενου,υπο οποια μορφη,να προχωρησω σε καποια πιο ασφαλτινη........ισως και οχι αν συνεχισει να με ευχαριστει και να γουσταρω.
Αρκετες προσθηκες και αφτερμαρκετ πανω στην F8 μου εως σημερα...


Μια μοτοσυκλετα που προσωπικα μου αρεσει ακομα και να την χαζευω εν στασει.Τη βλεπω ομορφη κι ας λενε...Τη γουσταρω γιατι μου κανει τα γουστα...Δεν με "πιεζει" οικονομικα σε κοστος χρησης και συντηρησης...


Αν και νωρις ακομα να μιλαω για "Βιος και Πολιτεια" ειδικα για μια μοτοσυκλετα ενος ετους και με λιγα χιλιομετρα...Συμφωνω.Απλα ανοιγω μια σελιδα για τη μοτοσυκλετα μου και θα γραφω οσα χρειαζεται και κατι παραπανω,φλυαρωντας ισως...Λυνοντας αποριες και αλλων,δινοντας ομως παντα το προσωπικο μου στιγμα,την δικη μου σκοπιά για τα οσα της συμβαινουν και μάς συμβαινουν...


Και οσο για την παντα επικαιρη ερωτηση "ποσο θα την κρατησω" πραγματικα δεν θα απαντησω...Συνδιαστικη πολλων παραγοντων και καταστασεων η απαντηση,θεμα στιγμης και θεμα συμβιωσης...Τα παντα ρει και ετσι πρεπει,ετσι θελω γιατι με κανει και νοιωθω ζωντανος στη μοτοκινηση...Ονειρα δεν σταματανε ποτέ,Ονειρα παντα υπαρχουν αλλά κοιταζω το κατα δυναμιν να ευχαριστιεμαι κι οτι μου ερχεται δίπλα μου...
Keep riding...
http://img12.imageshack.us/img12/8559/w3m9.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 28-10-2011 17:43

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Απόσπασμα:

Ελπιζω να μην σας κουρασα...καλα χιλιομετρα σε ολους παιδια,να ειμαστε καλα ;)
Και βέβαια ΔΕΝ μας κούρασες ... :)

Αντιθέτως ... αν έχεις κι άλλες,

θα χαρούμε να τις δούμε ...

mAthosalas 28-10-2011 17:46

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 504383)
Αντιθέτως ... αν έχεις κι άλλες,
θα χαρούμε να τις δούμε ...

Οχι μονο την F8 εχω...αληθεια...:p

frits 28-10-2011 17:46

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Ωραίος...και με πολύ συναίσθημα.....:)

pattakos 28-10-2011 17:57

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Μπράβο ρε φίλε, σου εύχομαι να κάνεις άλλα τόσα !!!!!!!!!

teo71 28-10-2011 18:04

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Φοβερή παρουσίαση..

Καλούς δρόμους...

yns 28-10-2011 18:17

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Να την χαίρεσαι την κούκλα!
Ένα πιο χωμάτινο λαστιχάκι θα της πήγαινε περισσότερο... :D:D:D
Ωραίες φωτογραφίες! ;)

vpentza 28-10-2011 18:18

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
καλή συνέχεια με το F8.......:)

η μοτό είναι από τα γούστα που δεν έχουν ονομαστική αξία....:)

bogart 28-10-2011 18:26

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
ξέρεις να την απολαμβάνεις Κώστα κι αυτό φαίνεται!!!
keep riding!!!

allen 28-10-2011 19:33

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
εισαι ωραιος ,και εσυ και η μοτο σου;)

bill 800gs 28-10-2011 19:41

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Nα την χαιρεσαι και να απολαμβανεις παντα τα ταξιδια μαζι της :)

mAthosalas 28-10-2011 20:22

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
σας ευχαριστω παιδια.καλα να ειμαστε και σε πεισμα ολων θα συνεχισουμε να γουσταρουμε,να μοτογουσταρουμε :)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 504397)
Ένα πιο χωμάτινο λαστιχάκι θα της πήγαινε περισσότερο... :D

Ειναι στα αμεσα σχεδια...:cool:

gelasios 28-10-2011 20:32

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Πολύ ωραία παρουσίαση.. κοσμογυρισμένη... Να είσαι καλά!!!

napgeo 28-10-2011 20:42

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Μπράβο σου φίλε............:):)

kosta12gs 28-10-2011 21:00

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Τόσα και αλλα τόσα ...και αλλα τόσα....και αλλα τόσα.....και αλλα τόσα καλά χιλιομετρα

squad 28-10-2011 21:37

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
ωραια η παρουσιαση σου,να εισαι γερος δυνατος και να την χαρεις περισσοτερο την μοταρα σου!

MARK 28-10-2011 21:50

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Κούκλα Κωστή,να έχεις πάντα πολλά
όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα ;)

Arkas 28-10-2011 21:54

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Να χαίρεσαι την κούκλα σου Κωστή
και να γράψεις μαζί της,
πολλά και απολαυστικά χιλιόμετρα !!!

adventure 28-10-2011 22:50

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 


Να την χαίρεσαι την κούκλα σου με πολλά και όρθια χιλιόμετρα μαζί της .

:) :) ;)

Το φώτο ρεπορτάζ σου απλά απολαυστικό οι δε φωτογραφίες άψογες
.

:sm8::sm8:

mAthosalas 28-10-2011 23:05

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Eυχαριστω και παλι παιδια.Καλα χιλιομετρα σε ολους :sm8:

saitman 29-10-2011 00:43

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
εισαι που καλος φωτογραφος!!να την χαιρεσαι.ριξε κι αλλες

train 29-10-2011 01:29

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Πολύ καλό το αποτέλεσμα :)

danaos 29-10-2011 01:39

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
πολύ καλη παρουσίαση να εισαι καλά
πάντα όρθιος με πολλά χλμ...

taksidiotis 29-10-2011 02:49

Να την χαίρεσαι αδερφέ.τούμπανο το εργαλείο

send from my sexy Samsung galaxy S2 using Tapatalk

mAthosalas 29-10-2011 11:37

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Σας ευχαριστω ολους,να χαιρεστε κι εσεις τις μοτοσυκλετες σας και να βλεπω οδοιπορικα και εκδρομικα να γουσταρουμε ολοι μας :)

gs77 29-10-2011 16:01

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
:sm8:ΜΠΡΑΥΟ ΦΙΛΕ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΧΕΙΣ
SOUPER ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Aggelos-Syros 02-11-2011 11:19

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Πολύ ωραία παρουσίαση και ομολογώ ότι με έβαλες σε σκέψεις να κρατήσω τελικά την δική μου....
Στο κάτω κάτω πρέπει να ζούμε ευχάριστα....;)

GregoryGS 02-11-2011 13:00

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Όμορφες Φώτο και τα δίτροχα στο φυσικό τους περιβάλλον…

:sm8::sm8::sm8:

mAthosalas 02-11-2011 17:00

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Aggelos-Syros ( 507958)
Πολύ ωραία παρουσίαση και ομολογώ ότι με έβαλες σε σκέψεις να κρατήσω τελικά την δική μου....
Στο κάτω κάτω πρέπει να ζούμε ευχάριστα....;)

Αν ειναι αληθεια οτι βοηθησα σε αυτη την κατευθυνση ειμαι ευτυχης!!!:sm2::sm5:

swimmergr 02-11-2011 17:15

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
πολύ όμορφη παρουσίαση, όντως!!

paschalis 07-11-2011 07:50

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Kαταπληκτικες φωτογραφιες!
Το ιδιο και η σταση ζωης που απεικονιζουν!
Καλα χιλιομετρα:)

Andreas_F800GS 25-11-2011 01:34

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Αρχικά αναρωτήθηκα πότε πρόλαβες να πας σε όλα αυτά τα μέρη... μετά σκέφτηκα... μαθουσάλας είναι, έχει φάει τα χρόνια με το κουτάλι... προλαβαίνει...

Πάντα όρθιος και να βγάλεις άλλες τόσες φώτο για να τις μοιραστείς μαζί μας! ;)

mAthosalas 21-12-2012 10:18

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Oσο ακομα μπορουμε να ανοιγουμε τα φτερα μας μοτοσυκλετιστικα,η συνυπαρξη μου ή καλυτερα η συμβιωση μου με την F800GS μου προχωραει...Το θεμα ειναι απο μια μοτοσυκλετα,ολοι ετσι λεμε,να σου βγαζει γουστα...να σου ζωγραφιζει χαμογελο...Τι θες για κατι τετοιο;Μια μοτοσυκλετα που να γουσταρεις αλλά και να μην (σε)χαλαει...

Απροβληματιστη λοιπον και ευχαριστη οδηγικα...καπως ετσι θελω να συνεχισω απο κει που τελειωσα το "Βιος και Πολιτεια" με την F8 μου.Σχεδον 13.500 κατι χιλιομετρα πλεον ο χιλιομετρητης,πολλα απο αυτα μόνο ταξιδιωτικα χιλιομετρα.Εφοσον σφιγγει το ζωναρι επιλεγω,οσο μπορω,να καβαλαω την GS μου για να την απολαμβανω σε ανοιχτο πεδιο...και ασφαλτο και βουνο...
Υδροβιοτοπος Αχελωου,το οδοιπορικο που με εφερε σε ενα ομορφο παραθαλασσιο Τοπο...
αλλά και κατα το συνηθες αγαπημενο μου πιο ψηλα,στα Ορεινα...
πότε παρεα με τον Βασιλη να κανουμε παρεα στα γιδοπροβατα αλλά γουσταροντας διαδρομες...
πότε καβαλάμε τις διδυμες με τον Αντωνη και φευγουμε για ψηλα...
και άλλοτε απλα οι μοτοσυκλετες ειναι ο τροπος για να δικαιολογουν την διαθεση μας για χωμα και βουνο...παντα φυσικα με καλη παρεα...
και τα βουνα στο οπτικο πεδιο...
...και λεγοντας καλη παρεα καναμε και μια πολυ καλη βολτα με τη Γερμανιδα μου να γουσταρει προς Αγραφα-Μετεωρα-Γιαννενα με καλους φιλους...
Βολτες,χιλιομετρα κατα βουλησιν και ...."Βιος και Πολιτεια"...Ολο αυτο το διαστημα των 2 χρονων και 4 μηνων δεν εχω να αναφερω τιποτα μεμπτο και αξεπεραστο...Ναι μπηκα συνεργειο...οχι ομως για να "στεναχωρηθω"...το εχω ζησει και ευχομαι να μην το ξαναζησω...ειδικα σε χαλεπους σημερινους καιρους οπου ειναι τοσα τα θεματα που με απασχολουν που η GS μου πραγματικα ειναι το απανεμο λιμανι για να ηρεμω...

Συνεργειο λοιπον στα 8.072χλμ για ανακληση "φλαντζας στο καπακι",οπου αν και δεν ειχα θεμα,φυσικα και δεχθηκα να αντικαταστησω την "προβληματικη ισως" παρτιδα φλαντζας με την νεου τυπου...Στην εγγυηση και ανταλλακτικο και εργασια...
Συνεργειο στα 10.000 για προγραμματισμενο service και λαδια-φιλτρο κοκοψινια...τιποτα παραπανω,ολα καλα...αν θυμαμαι καλα στα 110 ευρω κοστολογιο τα αναλωσιμα+εργασια...
Συνεργειο και λιγο πριν ληξει η εγγυηση(Αυγουστος 2012)για να αντικαταστησω παλι προληπτικα(χωρις ανακληση)τα θερμαινομενα γκριπ που ειχα δειξει μια σχετικη φθορα και λεω "γιατι οχι" αφου καλυπτεται το κοστος και η εργασια απο την μαμα...Πλεον αν δω στο μελλον προβλημα στα γκριπ,εκτος εγγυησης πλεον,δεν θα παω στην επισημη διοτι το κοστος ειναι μεγαλο και δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης ολου του πακετου.Το εχω ξαναπαιξει το εργο...γκριπ απο εμποριο και αλλαγη μονος μου με ευλαβικη εργασια...πολυ πιο φθηνα και να γουσταρω να βαζω χερι στην Γερμανιδα μου...
Συνεργειο μπηκα και προ ημερων στα 13.500 σχεδον χλμ,"απο σποντα"...αλλαζοντας ελαστικα ειδα οτι τα 2 απο τα 4 ελαστικα σινεμπλοκ(αποσβεστηρες τα λεει η μαμα)εχουν κοπει...αντικατασταση λοιπον σε ολα αλλά η "μαμα" απαντησε οτι δεν καλυπτει την ζημιά διοτι τα σινεμπλοκ ειναι αναλωσιμα και εχω βγει και 4 μηνες εκτος εγγυησης παρα τα λιγα χλμ...το καταπινω,πληρωνω ενα 60αρι,τούς τα χωνω λιιιιγο και προχωραμε,δε βαριεσαι καλη καρδια...

Τη διετια αυτη,εκτος απο τις αλλαγες που εχω ηδη αναφερει σε προηγουμενο ποστ στο Τοπικ που μιλαμε,αν και τα εχουμε πει κατα καιρους,προχωρησα σε αντικατασταση εμπρος ελατηριων αναρτησης με WP proline προοδευτικα για να βελτιωσω το βυθισμα στο φρενο αλλά και καλυετρη συμπεριφορα σε χωμα και ασφαλτο,εβαλαπανω μια ζελατινα Wunderlich Vario Touring για προστασια απο τον αερα και κανει εξαιρετικη δουλεια,αγορασα κι ενα προστατευτικο φτερο πισω της Ilium για το λασπωμα του κινητηρα ...βαλαμε κατι κοκοψινια για αισθητικες αλλαγες...οκ καλα ειμαστε,ουδεν μεμπτον...αν ξεχναω κατι για να αναφερω,θυμηστε μου...ισως το κανω προσθετα καποια αλλη στιγμη...

Τελευταια αλλαγη η διαφορετικη γομα στα ελαστικα...Αφου τεσταρα καλα την GS στα χωματα και βλεπω οτι το παει καλα και παταει πολυ καλα εκει,αποφασισα να φυγω απο τα ασφαλτινα ελαστικα και εβαλα πανω τα Heidenau K60 scout...ακομα φρεσκα ειναι μια πρωτη γευση θετικη εχω αλλά νωρις ακομα...εν'καιρω...
Οδηγικα αν κανω μια ανασκοπηση των οσων ζησαμε μαζι τα δυο και κατι χρονια με τα 13500 χλμ ,θα ελεγα οτι μού αφηνει ευχαριστη γευση.
Τοσο σε ασφαλτο και υπο καθε κυλιση,κλιση και φορτιο,αφου σε ανοιχτους δρομους ταξιδευει απροβληματιστα και ενιοτε γρηγορα,αλλά και σε επαρχιακο δειχνει να ειναι στο στοιχειο της λογω ευελιξιας και μικροκαμωμενης σιλουετας ειδικα σε σχεση με τα 1000αρια που ξερουμε και εζησα...
Στο χωμα την ηθελα να δινει το κατι παραπανω απο ενα μετριο OnOff και ως σημερα δεν με εχει διαψευσει...παντου παταει με σιγουρια και δειχνει οτι πραγματικα αξιζει τον χαρακτηρισμο OnOff...με τα λαστιχα που πλεον φοραει ελπιζω στο κατι παραπανω...οχι σε ταχυτητα αλλά σε σιγουρια και αντοχη...
Η καταναλωση απο τα "0" χιλιομετρα εως τα "13.514" σημερα δειχνει 4.9lt/100km στον μετρητη και σιγουρα ειναι πολυ πολυ κοντα σε αυτο που μετρω και ο ιδιος "μπακαλιστικα"...Ναι ειναι ΑΤΟΥ αυτη η οικονομια αν αναλογιστεις οτι σε ταξιδι κατεβαινει αρκετα κατω ακομα αλλά και τα σχετικα πυκνα χωματινα κομματια που εχω αφησει το μετρητη να προσθετει στα συνολικα χιλιομετρα την καταναλωση...Και στην πολη μια χαρα...Στεκομαι στην καταναλωση γιατι ζουμε σε καιρους δυσκολους...και για μενα ειναι θετικοτατο να εχω χαμηλη καταναλωση με αυτη τη μοτοσυκλετα που δεν υστερει σε επιδοσεις(ως OnOff δεν συγκρινω με αλλες κατασκευες)αλλά ουτε και σε οδηγικη συμπεριφορα...

Προχωραμε λοιπον...
Τετοιες εικονες
θελω να βλεπω καβαλωντας τη GS μου...
Και ευχη μου να συνεχισει να μου δινει χαμογελο και γιατι οχι (ΧοΧοΧοοοο λογω και των ημερων που ειναι)να παραμεινει απροβληματιστη και ευχαριστη στη γευση...Γιατι οπως το βλεπω-ναι θα το ρισκαρω αν και με ξερετε...-θα περασουμε αρκετα ακομα "κοινά"μαζι...
Αν με ρωτας "τη γουσταρεις ρε",θα σου απαντησω ανεπιφυλακτα ΝΑΙ...και μου αρεσει να τη χαζευω και να την πασπατευω αλλά και μου γουσταρει οταν τη οδηγω..σε ασφαλτο και χωμα

Κeep riding :ye30:

yns 21-12-2012 16:43

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 812061)
Αν με ρωτας "τη γουσταρεις ρε",θα σου απαντησω ανεπιφυλακτα ΝΑΙ...και μου αρεσει να τη χαζευω και να την πασπατευω αλλά και μου γουσταρει οταν τη οδηγω..σε ασφαλτο και χωμα

Κeep riding :ye30:

Τα χιλιόμετρα μου είναι σχεδόν τριπλάσια και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα... ;)

Στην τελική η βόλτα με την μηχανή είναι η ψυχοθεραπεία μας και ιδιαίτερα αν αυτή σου κάνει παράλληλα και όλα τα χατήρια, ε τότε έχεις πιάσει λαχείο!

Καλές βόλτες συμπάσχοντα!


Και τώρα πάω να τσεκάρω τα σινεμπλόκ :D

siraxanz 21-12-2012 20:58

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Είσαι ωραίος :D :) :ye30:

mAthosalas 21-12-2012 22:24

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Ευχαριστω παιδια...:ye02:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 812145)

Και τώρα πάω να τσεκάρω τα σινεμπλόκ :D

Αναμενω νεωτερα...να δω αν ειναι τυχαιο ή οντως θεμα χρησης αφού κι εσυ εισαι χωματινος...:cool:

gs77 21-12-2012 22:36

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Μπαβο φιλε νασε καλα με πολα χλμ:ye02:

panosv 22-12-2012 01:29

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 812289)
Ευχαριστω παιδια...:ye02:


Αναμενω νεωτερα...να δω αν ειναι τυχαιο ή οντως θεμα χρησης αφού κι εσυ εισαι χωματινος...:cool:

Τον 5ο/12 στις 14.500 άλλαξα ελαστικά,τα σινεμπλόκ μου είχαν μια μικρή φθορά.Τη δευτέρα που μας πέρασε λίπανα την αλυσίδα στο διπλό σταντ και το πίσω γρανάζι στραβώ γύρναγε χλμ.27.800.Λύνω τροχό και βλέπω το ρουλεμάν γραναζιέρας διαλυμένο μάρκας FAG(Toυρκικής προέλευσης αυτό που φόραγε)αντικαθιστώντας το με μάρκας SKF κ κόστος 10ευρώ κ έχοντας η μηχανή ακόμα εγγύηση φτιάχτηκε εκτός bmw συνεργείο.Τώρα τα σινεμπλόκ βγάζουν ακόμα χλμ έχοντας βέβαια φθορά κ ρωτώ αν κάποιος με αντίστοιχο μότο έχει τα παλιά του σινεμπλόκ?Χρειάζομαι ένα δείγμα για καλούπι να το δώσω σε μαγαζί να μου φτιάξει καινούργια με ελάχιστο κόστος.

υγ.Κώστα παρατήρησε το πίσω γρανάζι σου αν γυρνάει ίσια η όχι,γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη,είναι λίγα τα χλμ της μότο σου να φάει σινεμπλόκ.

teo71 22-12-2012 02:45

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 812061)


Μ'αρέσεις φίλε..

Δε σε ξέρω, κάνουμε διαφορετικά πράγματα με τη μηχανή, αλλά μ'αρέσεις..

Καλούς δρόμους να έχεις..

frits 22-12-2012 08:43

Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...
 
Ωραίος ο Κώστας.:re25:

Όπως έγραψες ..Κeep Riding


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:33.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!