GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Μαυρισμένος προβολέας f800GS (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=22821)

Marios 800gs 18-08-2011 20:51

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Είχε καεί και σε μένα η λάμπα της μεσαίας σκάλας και την αντικατάστησα σε συνοικιακό ηλεκτρολογείο με λάμπα μάρκας OSRAM. Χτές που διάβασα το ποστ, τρομαγμένος πήγα και τσέκαρα το κάτοπτρο.Όλα ήταν μια χαρά, καθαρό και διαυγές. Συμπαιρένω πως δεν φταίει η λάμπα, πιθανολογώ μήπως με κάποιο τρόπο ακουμπάει το κατόπτρο στην βάση της λάμπας, μεταφέρεται η θερμότητα στο κότοπτρο και δημιουργήθηκε το κάψιμο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

java 19-08-2011 00:23

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Marios 800gs ( 444767)
Είχε καεί και σε μένα η λάμπα της μεσαίας σκάλας και την αντικατάστησα σε συνοικιακό ηλεκτρολογείο με λάμπα μάρκας OSRAM. Χτές που διάβασα το ποστ, τρομαγμένος πήγα και τσέκαρα το κάτοπτρο.Όλα ήταν μια χαρά, καθαρό και διαυγές. Συμπαιρένω πως δεν φταίει η λάμπα, πιθανολογώ μήπως με κάποιο τρόπο ακουμπάει το κατόπτρο στην βάση της λάμπας, μεταφέρεται η θερμότητα στο κότοπτρο και δημιουργήθηκε το κάψιμο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Το οτι δεν έχει πρόβλημα το φανάρι σου δεν βοηθάει και πολύ... ΕΥΤΥΧΩΣ!;)
Το κάτοπτρο είναι φυσιολογικό να ακουμπάει στη βάση της λάμπας.
Μου ζητήσανε σήμερα από την BMW Hellas αριθμό πλαισίου και "επίσημο επισκευαστή" που το είδε.
Ίδωμεν!

geod 19-08-2011 23:26

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Το ίδιο έπαθα και εγώ μετά από μετατροπή xenon και μου άλλαξαν όλο το φανάρι στον Γέρακα χωρις να δώσω μία!

java 20-08-2011 00:50

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από geod ( 445675)
Το ίδιο έπαθα και εγώ μετά από μετατροπή xenon και μου άλλαξαν όλο το φανάρι στον Γέρακα χωρις να δώσω μία!

Αυτό βοηθάει...!
Ήταν όμως στην εγγύηση η μηχανή ακόμα; Τη μετατροπή την είχαν κάνει αυτόι;

geod 20-08-2011 12:19

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Την μετατροπή την είχα κάνει στον Γέρακα αλλά η μηχανή ήταν εκτός εγγύησης! Νομίζω όμως ότι το πρόβλημα δεν ήταν από την μετατροπή αλλά από κάποια αστοχία στην κατασκευή του φαναριού, γι αυτό και μου το αλλάξανε, χωρίς καν να το ζητήσω !

Gemat 20-08-2011 13:12

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Το μονο που νομιζω οτι δικαιολογει τετοιο καψιμο ειναι η παρατεταμενη χρηση λαμπας μεγαλυτερης ισχυος (περισσοτερα Watt). Για παραδειγμα υπαρχουν λαμπες Η4 στα 55 watt αλλα υπαρχουν και 90 ! H 90αρα μπορει να προκαλεσει καψιμο!

Επισης, αν εχεις ξεχασει τον διακοπτη ανοιχτο κανενα ολοκληρο μεσημερι με θερμοκρασια περιβαλλοντος στους 40 βαθμους, μπορει να ανεβει τοσο η θερμοκρασια που να λιωσει το κατοπτρο!

Neo 23-08-2011 00:38

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Έχουμε κάποιο νεότερο? Τι απάντσε στο mail η Bmw Hellas?

java 23-08-2011 01:02

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Τίποτα ακόμα... Θα ενημερώσω αν στείλουν κάτι.
;)

java 25-08-2011 14:23

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Μου τηλεφώνησε πρίν λίγο κάποιος από την BMW Hellas και μου είπε οτι δεν φέρει καμία ευθύνη η εταιρία επειδή τη λάμπα δεν την αγόρασα από αυτούς. Μου είπε κιόλας οτι παρόλο που είναι ίδια watt μπορεί να έχει περισσότερη φωτεινότητα και οτι γι' αυτό μάλλον έλιωσε ο προβολέας. Όταν του είπα οτι η λάμπα ήταν ίδιου τύπου με αυτή που είχε οπότε θα είχε και την ίδια φωτεινότητα με ρώτησε:"Πώς το ξέρετε;". Του απάντησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο: "Κι εσείς πως ξέρετε οτι δεν ήταν ίδιας φωτεινότητας"
Μου απάντησε οτι δεν το ξέρουμε ούτε αυτό και τόνισε οτι "μπορεί" να φταίει αυτό και οτι δεν έχει αναφέρει άλλος τέτοιο πρόβλημα οπότε δεν μπορεί να κάνει η εταιρία κάτι γι'αυτό. Τέλος τον ρώτησα αν μπορούμε με κάποιον τρόπο να επιβεβαιώσουμε οτι η λάμπα που έβαλα ήταν ακατάλληλη και μου είπε οτι δεν έχει δουλειά η BMW να κάνει κάτι τέτοιο αφού δεν πήρα τη λάμπα από αυτούς...
Του είπα οτι δεν μπορώ να επικοινωνήσω άλλο μαζί του (γιατί θα του έλεγα καμία πιό βαριά κουβέντα) και το έκλεισα.
Η μαμίσια λάμπα που έχω στη μεγάλη σκάλα είναι OSRAM (τις έχω και τις δύο εδώ μπροστά μου τώρα). Λογικά είναι ίδιες, ή όχι;

Τώρα που τις παρατηρώ γράφουν τα εξής:
Η μαμίσια (μεγαλη σκαλα):
OSRAM 64210 DOT E1 23G 12V55W H7U GERMANY W 8M2
Αυτή που έβαλα (μικρή σκάλα):
0C20 PHILIPS H7 12V55W 12972 PR E1 22Z U GERMANY

Μήπως τελικά παίζει κάτι με αυτούς τους κωδικούς και τζάμπα τους κράζω και σας πρήζω κι εσάς;;;
Η μία λέει H7U και η άλλη λέει H7 και μετά έχει ένα U μόνο του...
Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει!

java 25-08-2011 14:44

Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS
 
Α! μόλις διάβασα στο εγχειρίδιο οτι ο τύπος της λάμπας είναι ο ίδιος για τη μικρή και τη μεγάλη σκάλα και είναι H7/12V/55W και έστειλα καινούριο email στην BMW Hellas:


"Σήμερα εποικοινώνησε μαζί μου κάποιος κύριος από την BMW που δεν συγράτησα το όνομά του και μου έδωσε την ίδια απάντηση με τον επίσημο επισκευαστή που πήγα την μοτοσυκλέτα μου. Επιπλέον μου είπε οτι η λάμπα που έβαλα μπορεί να ήταν διαφορετικής φωτεινότητας από αυτή που δίνει η BMW χωρίς ωστόσο να μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό (το οτι ήταν ή το οτι δεν ήταν).
Επικοινωνώ πάλι μαζί σας γιατί μόλις τώρα είδα οτι στο εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας μου αναγράφεται πως για την αντικατάσταση του φωτιστικού σώματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο τύπος H7/12V/55W δεν αναγράφεται κανένας άλλος κωδικός σχετικός με την φωτεινότητα της λάμπας.
Συνεπώς η εταιρία ευθύνεται ή γιατί δεν αναγράφει ακριβώς τον κωδικό της λάμπας ή επειδή δεν αντικαθιστά τον προβολέα που έλιωσε χρησιμοποιώντας ίδιο τύπο λάμπας με αυτόν που γράφει το εγχειρίδιο.
Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας διότι ο προβολέας λιώνει όλο και περισσότερο.

Τέλος υπενθυμίζω οτι στο πρώτο μου email από την φόρμα επικοινωνίας στο site σας είχα επιλέξει τρόπο επικοινωνίας το email και όχι την τηλεφωνική επικοινωνία."


Αυτά.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!