GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνολογία (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=107)
-   -   Περί τριφασικού ρεύματος (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=35678)

SenseiG 26-10-2012 17:17

Περί τριφασικού ρεύματος
 
Τι επιβαρινση εχει το τριφασικο ανα μηνα και την επιπλεον χρεωση οταν κανεις την πρωτη συνδεση.
Ξερει κανεις? Συμφερει?

ADV 26-10-2012 18:00

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από SenseiG ( 784797)
Τι επιβαρινση εχει το τριφασικο ανα μηνα και την επιπλεον χρεωση οταν κανεις την πρωτη συνδεση.
Ξερει κανεις? Συμφερει?

Σε σχέση με το μονοφασικό δεν συμφέρει.

Μονόδρομος όταν έχεις αυξημένα φορτία όπου η απλή μονοφασική των 8 Kw δεν σε καλύπτει ή έχεις 3Φ φορτία

thomas65 26-10-2012 18:03

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ADV ( 784826)
Σε σχέση με το μονοφασικό δεν συμφέρει.

Μονόδρομος όταν έχεις αυξημένα φορτία όπου η απλή μονοφασική των 8 Kw δεν σε καλύπτει ή έχεις 3Φ φορτία

Θα με ενδιέφερε και εμένα να ήξερα πόσο πάει να αλλάξω το ρολόι μου που είναι μονοφασικό 35Α σε τριφασικό. Πόσο θα στοίχιζε μια τέτοια αλλαγή;;;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ADV 26-10-2012 18:14

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από thomas65 ( 784827)
Θα με ενδιέφερε και εμένα να ήξερα πόσο πάει να αλλάξω το ρολόι μου που είναι μονοφασικό 35Α σε τριφασικό. Πόσο θα στοίχιζε μια τέτοια αλλαγή;;;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Σαν χαρτιά στην ΔΕΗ είναι κάτι απλό.(καινούργα ΥΔΕ κλπ)

Κόστος δεν υπάρχει καθώς κάθε εγκατάσταση είναι μοναδική.

μονοκατοικία?πολυκατοικία?
Απόσταση απο τα ρολόγια μέχρι τον πίνακα?
Πίνακας? Πόσο μεγάλος είναι? χωράει τα καινούργια στοιχεία κλπ

Επίσης σε ορισμένες περιπτώσεις τεχνικά είναι δύσκολο ή αδύνατο. π.χ. σκαψίματα κλπ

Σε τετοιες περιπτώσεις μια επαύξηση ισχύος σε ενισχυμένο μονοφασικό εφόσον μπορεί να περαστεί το καινούργιο καλώδιο είναι προτιμότερο εφόσον δεν έχεις 3Φ φορτία.

Πολλά ερωτήματα τα οποία μόνο μετά απο αυτοψία-κοστολόγηση μπορεί να σου δωθεί απάντηση

frits 26-10-2012 21:19

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Η ¨εγγύηση" είναι περίπου 400 ευρώ έναντι του κατοστάρικου της μονοφασικής παροχής.

Επίσης θα χρειαστείς νέο πιστοποιητικό ασφαλείας από ηλεκτρολόγο κόστος 120-150 ευρώ και βέβαια έξοδα για νέο πίνακα, ρελιέ ασφαλείας κ.λ.π.
Επίσης αν δεν υπάρχει ήδη στην οικοδομή πρόβλεψη για τριφασικό, θα πρέπει η ΔΕΗ να στο φέρει μέχρι το ρολόϊ. Σκάψιμο πεζοδρόμια κ.λ.π.

Το θέμα είναι Γιώργο αν το χρειάζεσαι γιατί την βαβούρα του την έχει μέχρι να βγάλεις άκρη..:rolleyes:

siraxanz 26-10-2012 21:23

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Όταν πρόκειτε περί αρχικής σύδεσης,

αυτό που απλοικά λέμε "να πάρω το ρολόι απο την ΔΕΗ" σε νέες οικοδομές,

υπάρχει μια σημαντική διαφορά.

Το τριφασικό κοστίζει περίπου 100% ακριβότερα απο το μονοφασικό(τουλάχιστον πριν 6 χρονια αυτή ηταν η διαφορα)

Είχα δωσει 670 ευρω για να συνδεθω με τριφασικό και τοτε το μονοφασικο κοστιζε 350 ευρω

Σε ένα συγχρονο σπίτι το τριφασικό είναι μονοδρομος.
Οπότε σε λάθος δίλλημα είσαι, Γιώργο...

Εκτός αν το σπίτι είναι δυάρι, τότε κάνεις δουλειά και με μονοφασικό...

napgeo 27-10-2012 01:05

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Γιώργο :Απορία:που θα το χρειστείς. Κάνε αίτηση για 63Α Ασφάλεια. Είναι ένα βήμα πριν το 3φ.............

SenseiG 27-10-2012 14:17

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Το σπιτι ειναι καινουριο ακομα δεν εχω παρει ρευμα και ψαχνω να βρω τι με συμφερει..
Μονοκατοικια καντα στα 90 τμ.
Συμφερει τριφασικο?

babisadve 27-10-2012 15:20

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 784917)
Όταν πρόκειτε περί αρχικής σύδεσης,
αυτό που απλοικά λέμε "να πάρω το ρολόι απο την ΔΕΗ" σε νέες οικοδομές, υπάρχει μια σημαντική διαφορά.
Το τριφασικό κοστίζει περίπου 100% ακριβότερα απο το μονοφασικό(τουλάχιστον πριν 6 χρονια αυτή ηταν η διαφορα)
Είχα δωσει 670 ευρω για να συνδεθω με τριφασικό και τοτε το μονοφασικο κοστιζε 350 ευρω

Σε ένα συγχρονο σπίτι το τριφασικό είναι μονοδρομος.
Οπότε σε λάθος δίλλημα είσαι, Γιώργο...


Εκτός αν το σπίτι είναι δυάρι, τότε κάνεις δουλειά και με μονοφασικό...

Βρίσκομαι κι εγώ σε φάση αποπεράτωσης δυόροφης μονοκατοικίας και θεωρώ κι εγώ οτί το τριφασικό είναι μονόδρομος.
Βέβαια εγώ υιοθέτησα τη λύση της αντλίας θερμότητας για τη θέρμανση του σπιτιού, οπότε οι ενεργειακές μου ανάγκες είναι αυξημένες.
Συνυπολόγισε και τιμολόγια νυχτερινού... και αποφάσισε.
;)


frits 27-10-2012 15:36

Απάντηση: Περί τριφασικού ρεύματος
 
Γιώργο εφόσον είναι καινούργιο πας από την αρχή στην καλύτερη λύση που είναι το τριφασικό και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ανεξάρτητα από τα φορτία που θα χρειαστείς στο μέλλον :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:23.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!