GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Μου τη δίνει που ..... (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44130)

anegis 28-10-2013 11:16

Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Μια φωτογραφία ίσον χίλιες λέξεις...

http://img.tapatalk.com/d/13/10/28/egurajas.jpg

Πρατήριο μου έβαλε 33,370 λίτρα στη μηχανή. Το συμβάν συνέβη την προηγούμενη Κυριακη, επιστρέφοντας απο Λαδωνα απο παλιά εθνική.
Ως γνωστόν η μηχανή έχει συνολικά 33 λίτρα ντεπόζιτο και μεσα είχα βενζίνη για 63 χλμ δηλαδή καμία 3,5-4 λίτρα!!!
Του το επισήμανα και μου είπε οτι οι αντλίες ελέγχονται κλπ. Του είπα οτι θα κανω καταγγελία και σήκωσε αδιάφορα τους ώμους...
Εχω ήδη ενημερώσει τη γ.γ. καταναλωτή. Η καταγγελία έγινε την Παρασκευή και όχι την περασμένη Δευτέρα για να μη διορθώσει προσωρινά τις αντλίες...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

vpentza 28-10-2013 11:26

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Ενώ είναι προφανής η κλεψιά, ο τύπος δεν δίνει σημασία στο ότι το πρατήριο έχει το σύγχρονο σύστημα ελέγχου εισροών/εκροών...
Αυτό μου λέει ότι το σύστημα είναι ήδη....τρύπιο :confused::confused:

forester 28-10-2013 11:28

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Αιμίλιε καλά έκανες!
Να σε ενημερώσω όμως, ότι πριν πάνε για έλεγχο από το υπουργείο, τους ειδοποιούν!
Είναι υποχρεωμένοι. Το έχω διασταυρώσει με δυο -τρεις πρατηριούχους, όταν είχα αντίστοιχη εμπειρία με το Forester, όπου σε 60 άρι ντεπόζιτο με 4-5 λίτρα να απομένουν, μου βάλανε 59,3!!!! 10% κλοπή! Όπως και σε σένα πάνω -κάτω.
Μακάρι να τον τσιμπήσουν, αλλά δεν...
Γι αυτό σήκωνε αδιάφορα τους ώμους:mad::mad::mad::mad:

forester 28-10-2013 11:30

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 965572)
Ενώ είναι προφανής η κλεψιά, ο τύπος δεν δίνει σημασία στο ότι το πρατήριο έχει το σύγχρονο σύστημα ελέγχου εισροών/εκροών...
Αυτό μου λέει ότι το σύστημα είναι ήδη....τρύπιο :confused::confused:


Μπορεί να μην είναι, απλά ακόμα δε λειτουργεί, άσχετα αν τα πρατήρια είναι υποχρεωμένα να το έχουν.
Το κεντρικό σύστημα ελέγχου, δεν είναι έτοιμο.....:(

italos 28-10-2013 11:35

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Αιμίλιε....έχω πάνω απο 10 αποδήξεις να μου έχουνε βάλει 36+ λίτρα βενζίνη στο adve.....έχω κάνει 5 καταγγελίες....και έχω πάρει 5 απαντήσεις ότι πήγανε και κάνανε έλεγχο και ότι ήτανε όλα καλά.....μάλιστα σε μια απάντηση απο την αρμόδια υπηρεσία έγρεφε και υπ'όψιν ενός δεύτερου ονόματος(μιας κυρίας)προφανώς είχαμε κάνει και οι δυο μας καταγγελία και μας απαντήσανε και στους δυο, όπου άκουσων άκουσων με βρήκε αυτή η γυναίκα στο κινητό η οποία ήτανε γιατρός (θα σου πέσουνε τα μαλλιά) και με πήρε τηλέφωνο να με προφυλάξει γιατί ο βενζινοπώλης της έστειλέ το ΣΔΟΕ στο ιατρείο με επώνυμη καταγγελία και η γυναίκα με πήρα τηλ να με προφυλάξει...αλλά σε μισθωτό τι να κάνεις όποτε εγώ όλα καλά!!!!



Έχω εφαρμόσει ένα συστηματάκι και απο εκεί κ μετά πιάνει....πηγαίνω πάντα για βενζίνη όταν γράφει στο range μηδεν χιλιόμετρα(βγάζει άλλα 20 απο τότε η μηχανή) και πάντα το γεμίζω.....όποιος μου βάζει βενζίνει εώς 33.5 λίτρα πληρώνεται κανονικά......όποιος βάζει παραπάνω ή θα πάρει το euro x 33λιτρα ή δεν θα πάρει τίποτα.....και πως γίνεται όσοι μου βάζουνε 35αρια να δέχονται να πάρουν το ποσό για 33 λίτρα δεν ξέρω......

Όλοι κλέβουνε οι βενζινάδες το 95% απο αυτούς και όποιος έχει συγγενή να βγεί και να μας το επιβεβαιώση....είναι πραγματικότητα!!!

anegis 28-10-2013 11:41

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Προφανώς το σύστημα ελέγχου κάπου μπάζει και γι αυτο δεν ίδρωσε το αυτί του.
Ειναι πιθανόν η καταγγελία μου να πέσει στο βροντο. Ίσως και όχι όμως...
Πισω έχει η αχλάδα την ουρά... λόγω γνωριμιών ως δημοσιογραφος δυστυχώς!!
Ο μέσος πολίτης ειναι ανυπεράσπιστος απο τους επιτήδειους.

Τουλάχιστον παιδια μην βάλετε σε αυτόν βενζίνη...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

forester 28-10-2013 11:47

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από italos ( 965578)
Αιμίλιε....έχω πάνω απο 10 αποδήξεις να μου έχουνε βάλει 36+ λίτρα βενζίνη στο adve.....έχω κάνει 5 καταγγελίες....και έχω πάρει 5 απαντήσεις ότι πήγανε και κάνανε έλεγχο και ότι ήτανε όλα καλά.....μάλιστα σε μια απάντηση απο την αρμόδια υπηρεσία έγρεφε και υπ'όψιν ενός δεύτερου ονόματος(μιας κυρίας)προφανώς είχαμε κάνει και οι δυο μας καταγγελία και μας απαντήσανε και στους δυο, όπου άκουσων άκουσων με βρήκε αυτή η γυναίκα στο κινητό η οποία ήτανε γιατρός (θα σου πέσουνε τα μαλλιά) και με πήρε τηλέφωνο να με προφυλάξει γιατί ο βενζινοπώλης της έστειλέ το ΣΔΟΕ στο ιατρείο με επώνυμη καταγγελία και η γυναίκα με πήρα τηλ να με προφυλάξει...αλλά σε μισθωτό τι να κάνεις όποτε εγώ όλα καλά!!!!



Έχω εφαρμόσει ένα συστηματάκι και απο εκεί κ μετά πιάνει....πηγαίνω πάντα για βενζίνη όταν γράφει στο range μηδεν χιλιόμετρα(βγάζει άλλα 20 απο τότε η μηχανή) και πάντα το γεμίζω.....όποιος μου βάζει βενζίνει εώς 33.5 λίτρα πληρώνεται κανονικά......όποιος βάζει παραπάνω ή θα πάρει το euro x 33λιτρα ή δεν θα πάρει τίποτα.....και πως γίνεται όσοι μου βάζουνε 35αρια να δέχονται να πάρουν το ποσό για 33 λίτρα δεν ξέρω......




Όλοι κλέβουνε οι βενζινάδες το 95% απο αυτούς και όποιος έχει συγγενή να βγεί και να μας το επιβεβαιώση....είναι πραγματικότητα!!!





Αυτό το έχω κάνει κι εγώ. Ή παίρνεις "τόσα" (που υπολογίζω όπως όλοι πόσο θα βάλουμε) ή τίποτα!
Και το δέχονται:)
Τυχαίο???


Η λύση είναι τα εταιρικά πρατήρια πάντως. Τα ιδιόκτητα κάνουν ότι θένε;)

italos 28-10-2013 12:12

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
http://img854.imageshack.us/img854/4602/b6y2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μια στα γρήγορα απο τις πολλές....βαριέμαι να βρώ άλλη άσε που θα φάμε παντοφλίνο γιατί έκανα ##### το φάκελο:D:D:D:D

34,2 λιτράκια

billy the kid 28-10-2013 12:20

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Καλά έκανες.

yannis 28-10-2013 12:24

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από italos ( 965590)
...

... άσε που θα φάμε παντοφλίνο γιατί έκανα ##### το φάκελο:D:D:D:D

...


:sm7::sm7::sm7:

Νικόλα, από την Πελοπόννησο και παντοφλίνο?!?!!?!?!?!??!!?
Αν δεν είσαι υιοθετημένος... να το κοιτάξεις αυτό!!!!!:D


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:21.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!