GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=14584)

tattoopanther 14-10-2010 11:20

Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Έχει χαλάσει ο μηχανισμός διαμορφώσεις χωρητικότητας τις βαλίτσας /κατι με τα γραναζάκια τις\ και αλλάζει θέσεις με πολύ δυσκολία...,τώρα την έχω αφήσει σε μια θέση''μεγάλη'',.,.
Ένας μάστορας μου είπε ότι δεν φτιάχνονται .,.πρέπει να παραγγείλω τον μηχανισμό.,.
γνωρίζει κανείς κάτι.,. έχει ξανασυμβεί.,.,??
Φτιάχνετε?? η αν χρειαστώ τον μηχανισμό από που είναι καλύτερα να τον πάρω.,.,.? :yz

vasorfa 14-10-2010 11:21

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther ( 230398)
Έχει χαλάσει ο μηχανισμός διαμορφώσεις χωρητικότητας τις βαλίτσας /κατι με τα γραναζάκια τις\ και αλλάζει θέσεις με πολύ δυσκολία...,τώρα την έχω αφήσει σε μια θέση''μεγάλη'',.,.
Ένας μάστορας μου είπε ότι δεν φτιάχνονται .,.πρέπει να παραγγείλω τον μηχανισμό.,.
γνωρίζει κανείς κάτι.,. έχει ξανασυμβεί.,.,??
Φτιάχνετε?? η αν χρειαστώ τον μηχανισμό από που είναι καλύτερα να τον πάρω.,.,.? :yz


Μήπως να έριχνες λίγο λιπαντιοκο????δεν ξερω--μήπως ρωταω?:hmmm::hmmm:

ntinopoulos 14-10-2010 11:26

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 230402)
Μήπως να έριχνες λίγο λιπαντιοκο????δεν ξερω--μήπως ρωταω?:hmmm::hmmm:

το μυαλο σου εκει εσενα!:rolleyes:


το top case ειναι ολο 6-7 κομματια.οποτε εχω την εντυπωση οτι δινεται χωρια!
κανε ενα τηλ στην αντιπροσωπια;)

CPretenteriS 14-10-2010 11:26

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Έχει δίκιο ο Βασίλης... και νομίζω ότι θα σου λύσει το πρόβλημα... άδειασέ την τελείως και ψέκασε αριστερά και δεξιά μέσα στους μηχανισμούς...

Το είχα κάνει στη δικιά μου κι έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα...

pirate 14-10-2010 11:44

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 230402)
Μήπως να έριχνες λίγο λιπαντιοκο????δεν ξερω--μήπως ρωταω?:hmmm::hmmm:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 230410)
Έχει δίκιο ο Βασίλης... και νομίζω ότι θα σου λύσει το πρόβλημα... άδειασέ την τελείως και ψέκασε αριστερά και δεξιά μέσα στους μηχανισμούς...

Το είχα κάνει στη δικιά μου κι έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα...

και εμένα στην Servin Κρήτης με λιπαντικό την έφτιαξαν την βαλίτσα :)

tattoopanther 14-10-2010 12:00

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
.,.,δεν είναι από έλλειψη λίπανσης.,. γιατί οταν προσπαθώ να αλλάξω θέση.,., ακούγονται κάτι κουρ-κουρ από τα γρανάζια.,.,

vasorfa 14-10-2010 12:15

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther ( 230430)
.,.,δεν είναι από έλλειψη λίπανσης.,. γιατί οταν προσπαθώ να αλλάξω θέση.,., ακούγονται κάτι κουρ-κουρ από τα γρανάζια.,.,


Βουρ βουρ για λαδακι!!!(δεν χάνεις και τίποτα):):)

κατα πασα πιθανότητα εχει πιάσει σκονη,,,,,,αλλιως εχουν σπασει τα δοντακια.....

Alfa7 14-10-2010 12:23

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Αν έχει περάσει δοντάκι κάποιο γρανάζι, που μάλλον έτσι είναι μιας και λες ότι κάνει θόρυβους, πρέπει να ξεβιδώσεις το μηχανισμό που φαίνεται να στραβοκατεβαίνει (ή και τους δύο) και να ευθυγραμμίσεις τα γρανάζια του.

Δεν είναι κάτι δύσκολο (το 'χω κάνει πολλές φορές και σε μένα και σε φίλους) απλά πρέπει με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ να ψάξεις να βρεις τα δυσδιάκριτα βελάκια που είναι χαραγμένα επάνω στα γρανάζια και να τα ευθυγραμίσεις....

Όσο για λίπανση δεν χρειάζεται, γιατί υπάρχει κίνδυνος να το ξαναπάθεις μιας και τα γρανάζια είναι πλαστικά, μόνο ένα πολύ καλό καθάρισμα και όλα ΟΚ...

Υπόψην τα συνεργεία δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα γιατί είναι πιο εύκολο να σου βάλουν καινούργια... έτοιμα ευθυγραμμισμένα....

Καλή επιτυχία...! :)

Translatoras 14-10-2010 12:26

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Αν είναι να ρίξεις λιπαντικό προτείνω να δοκιμάσεις πρώτα σπρέι σιλικόνης και όχι λάδι (π.χ. WD40).

Αν κάνεις δουλειά με τη σιλικόνη θα έχεις γλιτώσει τη μυρωδιά του λιπαντικού και τυχόν τρεξίματα λαδιού μέσα στη βαλίτσα.

tattoopanther 14-10-2010 15:41

Απάντηση: Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά .,.,.με την πρώτη ευκαιρία ξεκινώ την εγχείρηση.,..,και βλέπουμε:hmmm::hmmm:.,.,


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:30.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!