GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Αναβάτης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=16)
-   -   ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ......... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=14641)

riko46 16-10-2010 10:43

ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Παίρνοντας αφορμή απο εναν φιλο ,προτείνετε και αιτιολογήσετε την άποψη σας.
Για να βοηθήσουμε τον κάθε υποψήφιο νέο μοτοσυκλετιστή.
Λάβετε υπόψη οχι την αξία της μοτο με το μάτι του έμπειρου αλλά πόσο κατάλληλη
είναι για να ξεκινήσει κανείς.
Είναι δεδομένο οτι δεν υπάρχει μια ,αλλά πολλές .
Εξαρτάται από τις ανάγκες που θα εξυπηρετεί
την χρήση, την προοπτική αντικατάστασης,την οικονομική άνεση κτλ.
Γράψετε την προτασή σας ,με τεχνικά χαρακτηριστικά ,εμπειρείες σας μαζί της,παραθέντοτας πλεονεκτήματα
μειονεκτήματα και ποιές ανάγκες εξυπηρετεί καλύτερα.
Είναι βέβαιο οτι ο καθένας λέει την αποψή του ,άρα προσπαθούμε να είμαστε όσο γίνεται αντικειμενικότεροι.

...................;)

Gemat 16-10-2010 11:10

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Με τη προυποθεση οτι μιλαμε για αρχαριο, αλλα οχι ασχετο με τα δικυκλα, και σχετικα ωριμο ανθρωπο, πιστευω οτι το Honda CBF600 ειναι εκπληκτικη μοτοσυκλετα!

Χαμηλη και με ελαφρια αισθηση, ζωηρη αλλα γραμμικη χωρις να τρομαζει. Ανετη για οδηγο και επιβατη, μπορει να παρει και μερικα μπαγκαζια..
Φυσικα ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες και διατηρει καλη τιμη μεταπωλησης.
Ακομη, προτεινω για οποιαδηποτε μοτοσυκλετα την εκδοση ΜΕ ABS!! Ειναι σπουδαια εφευρεση. Ημουν και εγω απο αυτους που τους φαινοταν τζαμπα λεφτα και οτι εγω ξερω αν χειριζομαι επαρκως τα φρενα κλπ.... Ε λοιπον αλλα γνωμη 180 μοιρες. Δεν υπαρχει περιπτωση η επομενη μου μοτο να μην εχει ABS!!!

Επαναλαμβανω οτι συζητω για εναν ανθρωπο που οδηγει εστω καποιο σκουτερ ή παπακι και δεν πιανει πρωτη φορα στα χερια του δικυκλο!

mrdaellis 16-10-2010 11:48

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 231783)
Με τη προυποθεση οτι μιλαμε για αρχαριο, αλλα οχι ασχετο με τα δικυκλα, και σχετικα ωριμο ανθρωπο, πιστευω οτι το Honda CBF600 ειναι εκπληκτικη μοτοσυκλετα!

Πλακα κανεις??:hmmm:
εγω θα προτεινα να παρει το MP3 ειναι ενα μηχανακι πολης με αισθηση του παει να πει στριψιμο, με ABS, με χωρους και ειναι και ενα μηχανακι που δεν χρειαζεται διπλωμα μηχανης, γι αυτους που εχουν μονο αυτοκινητου αλλα γλυκοκοιταζουν και τα δικυκλα!!!! ;)

Gemat 16-10-2010 12:03

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis ( 231796)
Πλακα κανεις??:hmmm:
εγω θα προτεινα να παρει το MP3 ειναι ενα μηχανακι πολης με αισθηση του παει να πει στριψιμο, με ABS, με χωρους και ειναι και ενα μηχανακι που δεν χρειαζεται διπλωμα μηχανης, γι αυτους που εχουν μονο αυτοκινητου αλλα γλυκοκοιταζουν και τα δικυκλα!!!! ;)


Εννοησα οτι ζηταμε μια μοτο για να εισαγουμε καποιον στο χωρο της μοτοσυκλετας με την εννοια που χρησιμοποιουμε εμεις τις μοτοσυκλετες μας.
Αν το ζητουμενο ειναι να συστησουμε σε καποιον οδηγο αυτοκινητου ενα δικυκλο για να κανει τις δουλειες του στη πολη τοτε προφανως απαντησα λαθος...

manosamos 16-10-2010 12:10

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 231783)
Με τη προυποθεση οτι μιλαμε για αρχαριο, αλλα οχι ασχετο με τα δικυκλα, και σχετικα ωριμο ανθρωπο, πιστευω οτι το Honda CBF600 ειναι εκπληκτικη μοτοσυκλετα!

Χαμηλη και με ελαφρια αισθηση, ζωηρη αλλα γραμμικη χωρις να τρομαζει. Ανετη για οδηγο και επιβατη, μπορει να παρει και μερικα μπαγκαζια..
Φυσικα ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες και διατηρει καλη τιμη μεταπωλησης.
Ακομη, προτεινω για οποιαδηποτε μοτοσυκλετα την εκδοση ΜΕ ABS!! Ειναι σπουδαια εφευρεση. Ημουν και εγω απο αυτους που τους φαινοταν τζαμπα λεφτα και οτι εγω ξερω αν χειριζομαι επαρκως τα φρενα κλπ.... Ε λοιπον αλλα γνωμη 180 μοιρες. Δεν υπαρχει περιπτωση η επομενη μου μοτο να μην εχει ABS!!!

Επαναλαμβανω οτι συζητω για εναν ανθρωπο που οδηγει εστω καποιο σκουτερ ή παπακι και δεν πιανει πρωτη φορα στα χερια του δικυκλο!

Γιωργο το επιθετο σου ειναι........Σαρακακης?:sm7::sm7::sm7:
Υπαρχουν και αλλες μοτο απο τις HONDA.;)

Gemat 16-10-2010 12:14

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manosamos ( 231804)
Γιωργο το επιθετο σου ειναι........Σαρακακης?:sm7::sm7::sm7:
Υπαρχουν και αλλες μοτο απο τις HONDA.;)

Απλα προτεινω κατι που ειναι καταλληλο κατα τη κριση μου για τη δουλεια ΚΑΙ την εχω δοκιμασει!!

manosamos 16-10-2010 12:18

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Eγω θα προτεινα KAWASAKI.
Ενα KLE 500 για on-off ανησυχιες η ενα ER6 για την πολη.
Ευκολοσυντηρητα και τα δυο με φτηνα ανταλλακτικα,δυκυλινδρα και αξιοπιστα με μολις 5300 ευρω το πρωτο και στα 6800 το δευτερο,ισωε η καλυτερη επιλογη για νεοεισερχομενους;)
Φτηνο και τιμιο και το Bandit 650 της Suzuki,αλλα 4 κυλυνδρο,κατι που ανεβαζει το κοστος συντηρησης.:(

manosamos 16-10-2010 12:20

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 231807)
Απλα προτεινω κατι που ειναι καταλληλο κατα τη κριση μου για τη δουλεια ΚΑΙ την εχω δοκιμασει!!

Πλακα σου κανω ρε φιλε ;):sm7:

Syvaris 16-10-2010 12:26

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
πολύ ωραίο θέμα.
περιμένω και άλλες προτάσεις σας.
αν και έχω ήδη μοτο πραγματικά είναι από τα ευφάνταστα.
μου αρέσει που λέτε και τιμές και μεταπώληση
:sm8::sm8:

tsompanis 16-10-2010 12:31

Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........
 
εγω περιμενω να δω τι αλλο θα γραψετε....:cool:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:05.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!