GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Αυτοκίνητο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=25238)

nikgs1200 31-10-2011 13:54

Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Αδέρφια για δώστε τα φώτα σας.
Σκέφτομαι να καταθέσω πινακίδες στο κουτί μια και δεν το κινώ καθόλου. Όπου πάω χρησιμοποιώ το αμάξι της γυναίκας μου που είναι μικρό και καίει λίγο.
Αυτό που σκέφτομαι είναι αν καταθέσω πινακίδες, θα πρέπει να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας του 2012;;;;
Μήπως όταν πάρω τις πινακίδες το 2013 μου πούνε να πληρώσω και τα τέλη του 2012;;;;
Ξέρει κανένας την διαδικασία για κατάθεση πινακίδων;;;
Απλά πας στην εφορία και τις παραδίδεις;;;;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας;););)

CPretenteriS 31-10-2011 14:17

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Αν τις καταθέσεις για όλο το 2012 και πας να τις πάρεις την 1/1/2013, θα πληρώσεις για το 2013 μόνο... αν τυχόν πάς να τις πάρεις ακόμα και 31/12/2012 θα πληρώσεις για όλο το 2012.

Σε ότι αφορά την εισφορά -αν είσαι πάνω από 2000CC- θα την πληρώσεις για όσο καιρό το όχημα είναι στο όνομα σου... με ή χωρίς πινακίδες... ξέρω που σου λέω...:mad::mad:

maril 31-10-2011 14:28

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 506245)




Σε ότι αφορά την εισφορά -αν είσαι πάνω από 2000CC- θα την πληρώσεις για όσο καιρό το όχημα είναι στο όνομα σου... με ή χωρίς πινακίδες... ξέρω που σου λέω...:mad::mad:

:Απορία::Απορία::Απορία:

CPretenteriS 31-10-2011 14:33

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από maril ( 506250)
:Απορία::Απορία::Απορία:

Το αυτοκίνητό που είχα ήταν 2.500CC και παρότι το πούλησα, πλήρωσα κανονικά την εισφορά για το 2011 και ενδέχεται να πληρώσω και μέρος αυτής για το 2012...

nipeda 31-10-2011 15:29

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Για να κάνει κάποιος δήλωση ακινησίας οχήματος θα πρέπει να προσκομίσει στην Δ.Ο.Υ. που υποβάλλει τη δήλωσή του, τις πινακίδες του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας του καθώς και την άδεια κυκλοφορίας. Στη αίτηση θα πρέπει να δηλωθεί ο χώρος στον οποίο θα σταθμεύσει το όχημα όσο είναι εκτός κυκλοφορίας. Κάποιες εφορίες ζητούν να αποδείξει ο ιδιοκτήτης μέσω του Ε9 ότι έχει στην κατοχή του θέση στάθμευσης ή αλλιώς να προσκομίσει μισθωτήριο από παρκινγκ. Άλλες ωστόσο περιορίζονται σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι ο ιδιοκτήτης του Ι.Χ. έχει δική του αυλή ή κάποιον άλλο χώρο για να θα σταθμεύει το όχημά του όσο καιρό δεν θα έχει πινακίδες. Απαραίτητη προϋπόθεση για να καταθέσει κανείς πινακίδες είναι να έχει εξοφλήσει το σύνολο των τελών των προηγούμενων ετών.

vpentza 31-10-2011 15:33

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 506245)


Σε ότι αφορά την εισφορά -αν είσαι πάνω από 2000CC- θα την πληρώσεις για όσο καιρό το όχημα είναι στο όνομα σου... με ή χωρίς πινακίδες... ξέρω που σου λέω...:mad::mad:


έχω παλαιό (προς ανακατασκευή) όχημα που έχω καταθέσει πινακίδες εδώ και κάποια χρόνια και δεν με έχει ενοχλήσει η εφορία....

CPretenteriS 31-10-2011 15:40

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 506336)
έχω παλαιό (προς ανακατασκευή) όχημα που έχω καταθέσει πινακίδες εδώ και κάποια χρόνια και δεν με έχει ενοχλήσει η εφορία....

Η δική σου περίπτωση είναι ιδιαίτερη... μιλάω για κάποιον που πούλησε το όχημά του (άνω των 2.000CC) μέσα στο 2011 και ελπίζει να μην πληρώσει εκτακτη εισφορά.

Αυτός λοιπόν θα πληρώσει/πληρώνει εισφορά μέχρι την ημ/νία που ολοκληρώθηκε/ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.

Εσένα προφανώς δε σε έχουν ενοχλήσει 1.γιατί δε σε έχουν "εντοπίσει" ακόμη λόγω των κατατεθημένων πινακίδων 2. λόγω παλαιότητος 3. λόγω συστήματος μηχανογράφισης 4. Λόγω χαμηλότερων κυβικών.

yns 31-10-2011 15:44

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Και το Vectraκι μου αυτή τη μοίρα θα έχει... :(

vpentza 31-10-2011 15:50

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 506344)

Εσένα προφανώς δε σε έχουν ενοχλήσει 1.γιατί δε σε έχουν "εντοπίσει" ακόμη λόγω των κατατεθημένων πινακίδων 2. λόγω παλαιότητος 3. λόγω συστήματος μηχανογράφισης 4. Λόγω χαμηλότερων κυβικών.

θεωρώ ότι δεν με ψάχνουν επειδή :

1. έχω δηλώσει (και) ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων του υπουργείου όπου το όχημα φαίνεται "σε ακινησία" εδώ και 3-4 χρόνια
2. η παλαιότητά του δεν αποδεικνύεται διότι η πρώτη του άδεια δεν είναι και τόοοοσο παλιά σε σχέση με τη πραγματική (κατασκευαστική) ηλικία του αυτοκινήτου
3. τα δηλωμένα κυβικά είναι έτσι κι αλλιώς στην περιβόητη κλίμακα δίλιτρο Plus ...

δηλαδή η έκτακτη εισφορά κάθεται και στα οχήματα που είναι σε ακινησία ? και γιατί τότε όλοι καταθέτουν τις πινακίδες ? μόνο για τα τέλη κυκλοφορίας ???
με ανησυχείς ........

(πάντως στο σημείωμα έκτακτης εισφοράς, το συγκεκριμένο όχημα το αγνοούν)

CPretenteriS 31-10-2011 17:21

Απάντηση: Κατάθεση πινακίδων και τέλη κυκλοφορίας
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 506353)
θεωρώ ότι δεν με ψάχνουν επειδή :

1. έχω δηλώσει (και) ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων του υπουργείου όπου το όχημα φαίνεται "σε ακινησία" εδώ και 3-4 χρόνια
2. η παλαιότητά του δεν αποδεικνύεται διότι η πρώτη του άδεια δεν είναι και τόοοοσο παλιά σε σχέση με τη πραγματική (κατασκευαστική) ηλικία του αυτοκινήτου
3. τα δηλωμένα κυβικά είναι έτσι κι αλλιώς στην περιβόητη κλίμακα δίλιτρο Plus ...

δηλαδή η έκτακτη εισφορά κάθεται και στα οχήματα που είναι σε ακινησία ? και γιατί τότε όλοι καταθέτουν τις πινακίδες ? μόνο για τα τέλη κυκλοφορίας ???
με ανησυχείς ........

(πάντως στο σημείωμα έκτακτης εισφοράς, το συγκεκριμένο όχημα το αγνοούν)

Τι να σου πω ρε συ??? Τοσο παπαρες που είναι δεν ξέρω τι σκοπεύουν να κάνουν...:hmmm::hmmm:

Εγώ πάντως την πληρώνω...κι ας μην το έχω...:mad::mad:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:16.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!