GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Επιλογή στρατιωτικής σχολής (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=28700)

Hekima 17-02-2012 13:15

Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Εν όψει της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού δελτίου για τις εισαγωγικές εξετάσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας θα ήθελα μια βοήθεια από τους στρατιωτικούς και όχι μόνο της παρέας.
Γνωρίζω πως στο διαδίκτυο υπάρχει πληθώρα πληροφόρησης αλλά θα ήθελα την ειλικρινή γνώμη συμφορουμιτών. Ανθρώπους εκ των έσω που γνωρίζουν πιθανόν που υστερεί ή υπερέχει η κάθε μία.

Ο ανηψιός μου θέλει να εισαχθεί σε στρατιωτικές σχολές, είναι άριστος μαθητής αλλά είναι προβληματισμένος σε ότι αφορά την επιλογή της σχολής.

Το ερώτημα είναι: Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων ή ΣΣΑΣ το ότι η μία είναι στην Αθήνα και η άλλη στη Θεσσαλονίκη δεν είναι κριτήριο επιλογής.
Ούτε το ότι της μίας η βάση είναι χαμηλή και η άλλη υψηλή.
Λάβετε υπόψη ότι έχει τις ικανότητες να εισαχθεί και στις δύο.

Τον ενδιαφέρει το επίπεδο της σχολής, οι γνώσεις, οι προοπτικές, η στρατιωτική εκπαίδευση, η ψυχολογική πίεση ακούσαμε ότι μετά την εισαγωγή κάποιοι εγκαταλείπουν, οι εγκαταστάσεις, το ακαδημαϊκό προσωπικό ή ότι άλλο κρίνεται εσείς απαραίτητο που πρέπει να γνωρίζουμε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιο ενδιαφέρον επιδείξετε :):)

264George 17-02-2012 13:41

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
μόνο ο στρατός τον ενδιαφέρει?

προσωπικά θα επέλεγα την Αξιωματικών
της Αστυνομίας γιατί με την έξοδο από
την σχολή τους (που δεν είναι 'στρατιωτική')
δεν έχουν τις άπειρες μετακινήσεις των
στρατιωτικών..
Αλλιώς κάτι της Αεροπορίας..

babisadve 17-02-2012 13:41

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
ΣΣΕ : καλύτερες προοπτικές καριέρας, βαθμολογικής εξέλιξης, πιο δύσκολο περιβάλλον. Οι μάχιμοι του ΕΣ.
ΣΣΑΣ : χωρίς τις άνω προοπτικές εξέλιξης, ακαδημαικού περισσότερο περιβάλλοντος.

Hekima 17-02-2012 13:53

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από babisadve ( 605357)
ΣΣΕ : καλύτερες προοπτικές καριέρας, βαθμολογικής εξέλιξης, πιο δύσκολο περιβάλλον. Οι μάχιμοι του ΕΣ.
ΣΣΑΣ : χωρίς τις άνω προοπτικές εξέλιξης, ακαδημαικού περισσότερο περιβάλλοντος.



Μπάμπη λίγο πιο αναλυτικά αν θέλεις δεν σκαμπάζω και πολλά,
τι εννοείς καλύτερες προοπτικές καριέρας;

Η βαθμολογική εξέλιξη των ΣΣΑΣ καθυστερεί σε σχέση με τους ΣΣΕ δηλαδή περισσότερα χρόνια στον κάθε βαθμό;

Δύσκολο περιβάλλον τι θα πει;

Hekima 17-02-2012 13:59

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από 264George ( 605356)
μόνο ο στρατός τον ενδιαφέρει?

προσωπικά θα επέλεγα την Αξιωματικών
της Αστυνομίας γιατί με την έξοδο από
την σχολή τους (που δεν είναι 'στρατιωτική')
δεν έχουν τις άπειρες μετακινήσεις των
στρατιωτικών..
Αλλιώς κάτι της Αεροπορίας..


Μετακινούνται φαντάζομαι αλλά όχι με τη συχνότητα των στρατιωτικών;

264George 17-02-2012 14:10

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 605374)
Μετακινούνται φαντάζομαι αλλά όχι με τη συχνότητα των στρατιωτικών;

Παίρνουν αρχικά μια τοποθέτηση και αν είναι στον 'τόπο συμφερόντων' που έχουν προηγουμένως δηλώσει, δεν μετατίθενται ξανά αν δεν το επιθυμούν. Οι προαγωγές τους συνεπάγονται κάποια μετακίνηση εντός διεύθυνσης (εντός πόλης το πολύ Νομού). Η σειρά εξόδου από τη σχολή επηρεάζει την τοποθέτηση, αλλά σχεδόν πάντα θα είναι κάπου κοντά στις προτιμήσεις τους.

264George 17-02-2012 14:13

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
τις ίδιες απορίες είχαμε και μεις πέρυσι για τον αδερφό μου δε συγκέντρωσε όμως αρκετά μόρια και τώρα είναι (ευτυχώς ή δΥστυχώς δε ξέρω) στη ΣΜΥ.

Hekima 17-02-2012 14:19

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από 264George ( 605377)
Παίρνουν αρχικά μια τοποθέτηση και αν είναι στον 'τόπο συμφερόντων' που έχουν προηγουμένως δηλώσει, δεν μετατίθενται ξανά αν δεν το επιθυμούν. Οι προαγωγές τους συνεπάγονται κάποια μετακίνηση εντός διεύθυνσης (εντός πόλης το πολύ Νομού). Η σειρά εξόδου από τη σχολή επηρεάζει την τοποθέτηση, αλλά σχεδόν πάντα θα είναι κάπου κοντά στις προτιμήσεις τους.


Πολύ καλό ακούγεται :) για εμένα τουλάχιστον ;)

Hekima 17-02-2012 14:22

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από 264George ( 605381)
τις ίδιες απορίες είχαμε και μεις πέρυσι για τον αδερφό μου δε συγκέντρωσε όμως αρκετά μόρια και τώρα είναι (ευτυχώς ή δΥστυχώς δε ξέρω) στη ΣΜΥ.


Τι μπέρδεμα είναι αυτό ΣΜΥ ΣΜΑ ΣΣΕ ΣΣΑΣ και πόσα άλλα πως θα βρει άκρη;
Ρωτάμε ρωτάμε πελαγώσαμε γι΄αυτό είπα να ρωτήσω εδώ όσα περισσότερα μπορώ ευτυχώς έχουμε αρκετούς να μας ξεστραβώσουν

emix 17-02-2012 14:33

Απάντηση: Επιλογή στρατιωτικής σχολής
 
Ειχα δωσει και γω το 1987 στην ΣΤΥΑ (Σχολη Τεχνικων Υπαξιωματικων Αεροποριας) και δυο φορες ΣΣΕ, αλλα δεν περασα.
Πηγα ετσι εφεδρος αξιωματικος. Τελικα καλυτερα που δεν περασα. Δεν θα μου ταιριαζε ο στρατος.

Τωρα ετσι οπως ειναι τα πραγματα ομως, με την ανεργια και με πολλα αλλα, ισως και να πηγαινα και ισως να προτρεψω τους γιους μου να μπουν. Το αν ειναι καλυτερα ή οχι δεν το ξερεις ποτε, γιατι ειναι θεμα και χαρακτηρα του ανθρωπου..

Τελικα ισως ειναι καλυτερα η σχολη Αξιωματικων Αστυνομιας να παει ο ανηψιος σου.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:19.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!