GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=32612)

nino 24-06-2012 15:47

Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Καλημερίζω την παρέα.
Την Κυριακή των εκλογών, πήγα μια καταδρομική στην Σπάρτη(για δυσάρεστο οικογενιακό θέμα).
Στην επιστροφή είχε ένα κ@λοαέρα που σήκωνε νταλίκες. Το είχα συνέχεια κατά νου και δεν απόλαυσα το ταξιδάκι.
Το χειρότερο όμως ήταν μετά τα Μέγαρα προς Ελευσίνα. Παιδιά το μηχανάκι δεν κρατιότανε. Έρχονταν κάτι ριπές αέρα που έλεγα οτι θα με πάρει και θα με πάει στη θάλασσα(μαζί με την gs φυσικά:D).
Είχα ακούσει παλιά οτι στον πολύ αέρα θέλει γκάζι και χιλιόμετρα.Είναι αλήθεια;;;;;
Σας έχει συμβεί τόσος αέρας;;;;
Όπως και να έχει, καλά χιλιόμετρα σε όλους;););)

Capitain 24-06-2012 17:23

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Αυτό που έχω δημιουργήσει στο μυαλό μου είναι ότι όταν έχει αέρα, υπάρχει μια ενέργεια που τείνει να μας αλλάξει την κινητική μας κατάσταση, όσο πιο δυνατός ο αέρας, τόση πιο πολλή η ενέργειά του, και τόσο πιο εύκολο να αλλάξει τη δική μας κατάσταση.. Οταν όμως εμείς ανοίγουμε το γκάζι τι κάνουμε? Φορτίζουμε τη μάζα μας (εμάς και τη μηχανή μας) με περισσότερη ενέργεια, λόγω βάρους και κίνησης, άρα με περισσότερη αδράνεια, άρα για να αλλάξει ο αέρας την κατάστασή μας χρειάζεται η περισσότερη ενέργεια, η θα μας κουνάει λιγότερο.. (Αυτά από το δικό μου σκεπτικό, αν λέω παπαριές, ας με διορθώσει κάποιος με πιο εμπεριστατωμένη σκέψη.. )

NLS 24-06-2012 18:11

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Όταν φυσάει πολύ ανοίγεις ταχύτητα. Επίσης πάντα χαλαρά τα χέρια (με ή χωρίς αέρα).

Επίσης ένα τρικ που μου είπαν κάποτε και πιάνει, είναι να βγάζεις το γόνατο προς τη μεριά που σου έρχεται ο αέρας. Ή για να μη το σκέφτεσαι να ανοίγεις και τα δυο γόνατα (ναι δεν δείχνει όμορφο αλλά δουλεύει).

spynt 24-06-2012 19:21

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Με το να βγάζεις το γόνατο, αυξάνει πολύ περισσότερο την αντίστα ση του αέρα.Αυτό τι εξυπηρετεί;;;;;;:wha13:

phoenix 24-06-2012 19:36

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
αυτο που κανω εγω ασυναισθητα ειναι οτι κοντραρω και τοποθετω την θεση μου στην μηχανη κατα τετοιο τροπο ωστε να βοηθαει στο παραπανω κρατωντας μια σχετικη ταχυτητα με το τερεν με την δυναμη του αερα και με την ψυχολογια μου
και παντα σε εγρηγορση για τυχον αλλαγες του αερα ομως δεν θα διστασω και να σταματησω στην ακρη αν θεωρησω σωστο

Eftixis 24-06-2012 20:27

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Νικόλα μετα απο τραυματικές εμπειρίες λόγω ισχυρών ανέμων 10-11 μποφόρ και μετα απο συμβουλές συμφουρμιτών έχω γίνει ειδικός τώρα
Ανάλογα την φορά και την ταχύτητα του ανέμου προσαρμόζης την ταχύτητα σου
Πρόσφατα ερχόμενος απο Χανιά με 10 μποφόρ νοτιά και με δέντρα να πέφτουν πηγαίνοντας δεξιά με κατεβασμένα το φερινγκ με Τετάρτη ταχύτητα και το γκάζι σε εγρήγορση εδάμαζα τις ριπές του αέρα
Πέρσι στην Ελευσίνα με φοβερό αέρα απο τα βουνά κόλυσα το μηχανάκι δίπλα στην διαχωριστική και με ταχύτητες άνω των 150 κμ αντιμετώπισα τον αέρα
Συμπέρασμα Εγριγορση και γκάζι το καλύτερο φάρμακο

anegis 24-06-2012 20:37

Σήμερα επέστρεφα απο Παρνασσό και λυσσομανουσε. Η λύση όπως είπαν και οι προηγόυμενοι... Γκάζι.
Πήγαινα με 160-180 και τα χέρια χαλαρά.
Εδώ μετράει και ο σωστός εξοπλισμός. Καλο κρανος, αντιανεμικο μπουφαν και παντελόνι.
Ασε που κινδυνευεις και απο τα έντομα...


Sent from my iPad using Tapatalk

dionysisgs 24-06-2012 22:03

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Μωλις εφτασα απο ραχες φθοιωτιδας..στο δρομο σφαλιαρες ειδικα στο υψος του θεολογου...κατεβασμα λιγο ζελατινα και ανεβασμα ταχυτητας....ααα και τις αναρτησεις στο sport..

NLS 24-06-2012 22:35

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από spynt ( 711798)
Με το να βγάζεις το γόνατο, αυξάνει πολύ περισσότερο την αντίστα ση του αέρα.Αυτό τι εξυπηρετεί;;;;;;:wha13:

Αν το δοκιμάσεις και δεν δουλέψει απόρριψε το.

ALEX1150 25-06-2012 00:02

Απάντηση: Πως πρέπει να οδηγάς στον πολύ αέρα
 
Αξίζει να αναφερθεί επίσης τα πόδια ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ στο τεπόζιτο, τα χέρια χαλαρά για τις αντιδράσεις στο τιμόνι και οι στροφές τις μηχανής εκεί που μιλάει η ροπή της (ειδικά με τετάρτη, πέμπτη ή έκτη ανάλογα με τα χλμ που χρειαζόμαστε να πιάσουμε)...


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:12.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!