GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=40520)

giorgath 08-05-2013 22:30

Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από 1-2 μήνες κατοχής της αγαπημένης μου πλέον F650 FUNDURO, έκανα το πρώτο μου ταξίδι, το οποίο βέβαια περιείχε μια μικρή περιπετειούλα όπως βλέπετε στο thread του link που βρίσκεται κάτω, αλλά όλα καλά σε γενικές γραμμές.

Στην επιστροφή, ήμουν αριστερή λωρίδα και περίμενα ένα αυτοκίνητο να με δει και να αποφασίσει να μπει στην δεξιά και να προσπεράσω χωρίς βιασίνες. Δεν τον προκάλεσα με φώτα ή κάτι τέτοιο. Βλέπω πώς αποφασίζει να αλλάξει λωρίδα και αφού είχε σχεδόν ολοκληρώσει τον ελιγμό του, σκεπτόμενος πως απλά μου άλλαξε τον δρόμο, αποφάσισα πώς ήταν ασφαλής στιγμή να προσπεράσω. Ωστόσο αυτός ο 60άρης αποφάσισε να ξαναμπει στην αριστερή και να προσπαθήσει ευτυχώς ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ να με στείλει στις μπάρες, ακόμα και αν δεν υπήρχε προφανής λόγως ή κίνδυνος αφού δεν είχε άλλον κοντά του.
Ίσως να ήταν και κουφός γιατί όση ώρα βάραγα κόρνες για την ικανοποίηση του κραξίματος δεν γύρισε καν κεφάλι.

Το Λοιπόν που θέλω να καταλήξω:
Ψάχνω πληροφορίες για τελικό αλλά ούτε στο forum μας ούτε γενικά βρίσκω κάτι συγκεκριμένο.

Θέλω να φαντάζομαι πώς με ένα τελικό που να κάνει θόρυβο --- ναι είμαι και νεος άνθρωπος και θα με έφτιαχνε κ ένας πιο sexy ήχος, θα βοηθάει επιπλέον στο να με ακούνε περισσότερο οι κάτοχοι αυτοκινήτων, γιατί όπως είδαμε όση ωριμότητα και αν χωρέσω στην δική μου οδήγηση, πάντα κάποιος θα κάνει λάθος.

Επίσης θέλω να πιστεύω ότι τα τελικά της μπάσας κατηγορίας όπως ACRAPOVIC ταιριάζουν πιο πολύ στον Rotax "μονοκίλυνδρο" (ναι δεν έχει κίλυνδρο, έχει ρότορα, αλλά το λέω γιατί ο ήχος του είναι σχεδόν ίδιος με τα μονοκίλυνδρα που δεν είναι rotax) κινητήρα που φοράνε τα αγαπημένα μας F650.


Βέβαια, βλέπω τις τιμές των ACRAPOVIC να ξεπερνούν τα 400-450 e, και δεδομένης της ατυχίας (βλέπε πάλι link) θεωρώ ότι θα ταν δίκαιο να βρω κάτι σε 200+-e, δεδομένου ότι με τόσα χρήματα βρίσκεις αξιολογότατα τελικά για 4κίλυνρα.

ΤΑ ΦΩΩΩΩΤΑ ΣΑΣ...

Ευχαριστώ πολύ!!!


Απόσπασμα:

Το 1ο μου ταξίδι:
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...1%CF%82-40455/

pouspa 09-05-2013 06:57

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
1 Συνημμένο(α)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από giorgath ( 892323)
Rotax "μονοκίλυνδρο" (ναι δεν έχει κίλυνδρο, έχει ρότορα, αλλά το λέω γιατί ο ήχος του είναι σχεδόν ίδιος με τα μονοκίλυνδρα που δεν είναι rotax) κινητήρα που φοράνε τα αγαπημένα μας F650.

Ροτορα?? Εγω για μονοκιλυνδρο κανονικο το ξερω.

pouspa 09-05-2013 06:59

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Η remus νομιζω ειναι στα λεφτα που λες και εχει και ωραιο ηχο.


vpentza 09-05-2013 09:09

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Νομίζω ψάχνεις δικαιολογία να αλλάξεις τελικό...:sm2:

Η εξάτμιση δεν θα σε κάνει πιό "ορατό" στους γύρω σου, η κόρνα και τα φώτα σου, ΝΑΙ.

Βελτίωσε τη κόρνα και τα φώτα σου πρώτα και φόρεσε και ένα τελικό να σου φύγει ο καημός....:lo20:

Καλή επιτυχία....:)

giorgath 09-05-2013 21:00

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pouspa ( 892480)
Ροτορα?? Εγω για μονοκιλυνδρο κανονικο το ξερω.

Είναι ROTAX. Αν ανοίξεις το δεξιό καπάκι του κινητήρα θα δεις χτυπημένη την λέξη ROTAX.


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 892510)
Νομίζω ψάχνεις δικαιολογία να αλλάξεις τελικό...:sm2:

Η εξάτμιση δεν θα σε κάνει πιό "ορατό" στους γύρω σου, η κόρνα και τα φώτα σου, ΝΑΙ.

Βελτίωσε τη κόρνα και τα φώτα σου πρώτα και φόρεσε και ένα τελικό να σου φύγει ο καημός....:lo20:

Καλή επιτυχία....:)

Δεν έχεις μεγαλο άδικο σ αυτό που λες. Ωστόσο τα φώτα μου είναι ήδη xenon με KIT ενίσχυσης (ειναι δυνατα) κ η κόρνα ικανοποιητική. Τι μένει; Χαχαχαχ

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pouspa ( 892481)
Η remus νομιζω ειναι στα λεφτα που λες και εχει και ωραιο ηχο.

BMW F650 Remus Grand Prix Exhaust - YouTube

Μου φτιάχνεια την διάθεση εσύ!!! Χαχαχαα

kkostass 09-05-2013 22:43

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από giorgath ( 892800)
Είναι ROTAX. Αν ανοίξεις το δεξιό καπάκι του κινητήρα θα δεις χτυπημένη την λέξη ROTAX.

Rotax είναι αυστριακή εταιρία κατασκευής κινητήρων

https://en.wikipedia.org/wiki/Rotax

giorgath 15-05-2013 01:48

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pouspa ( 892481)
Η remus νομιζω ειναι στα λεφτα που λες και εχει και ωραιο ηχο.

BMW F650 Remus Grand Prix Exhaust - YouTube

By the way, ψάχνω να την αγοράσω και δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ. Την βρίσκω 350€ απο Αγγλία κ 450 Ελλάδα. Σιγουρα είναι φθηνότερη!
Κανενα link plz ???

panos_funduro 15-05-2013 09:45

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για τελικο μονο σε τοσο παλιο μηχανακι...

pouspa 15-05-2013 20:10

Απάντηση: Τελικό εξάτμισης για BMW F650 FUNDURO
 
Ρωτησες στον Σπηλιωτη? Αυτος φερνει remus.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:44.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!