GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τι μας έτυχε (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Λάστιχο στην Εθνική (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=40613)

diomiles 13-05-2013 09:36

Λάστιχο στην Εθνική
 
Τα τελευταία τρία χρόνια έχω πάθει τέσσερις φορές λάστιχο.
Τις τρείς ήταν σχετικά ανώδυνο αφού το καταλάβαινα στο ξεκίνημα της μηχανής.
Το χθεσινό όμως ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο ...
Γύρναγα απο ταξίδι στην Κεφαλονιά και ήμουν φορτωμένος με βαλίτσες και δικάβαλος.Λίγο μετά απο τα Mcdonalds Κιάτου και ενω ταξίδευα σε αυτόν το υπέροχο και συγχρονο δρόμο ένιωσα ένα ελαφρύ κούνημα της μοτοσυκλέτας (f650gs μονοκυλινδρο ).
Η ταχυτητά μου εκείνη την στιγμή ήταν 130 χλμ.
Αμέσως μόλις ένιωσα το ¨κουνημα¨ της μηχανής σχεδόν ακαριαία έκοψα ταχύτητα και πριν προλάβω να σκεφτω οτιδήποτε το λάστιχο κλάταρε.Εκανα όπως μπορούσα δεξιά σε ένα απίστευτα επικίνδυνο σημείο , κατέβασα γρήγορα την γυναίκα μου και της είπα να ####### γρήγορα πίσω απο τις μπαριέρες.
Ευτυχώς μετά απο πέντε λεπτά αυτοκίνητο της ασφάλειας της εταιρείας που έχει αναλάβει τον δρόμο Κορίνθου - Πατρών ήρθε και έβαλε κώνους και προστατευτικά και ουσιαστικά κάλυψε την ακινητοποιημένη μηχανή αρκετά μέτρα πριν και μετά.
Τηλέφωνο στην express servise , φόρτωμα της μηχανής και κατευθείαν σε ένα βουλκανιζατέρ στην Κόρινθο.
Το πρώτο που είπα στον μάστορα ήταν ότι ήμουν πολύ περίεργος να δω πως κατάφερα και πήρα πρόκα στην Εθνική/
Εδω ήταν που τρελάθηκα:eek:
Ειχε ανοίξει η σαμπρέλα .Μάλιστα ο άνθρωπος μου είπε ότι ήμουν εξαιρετικά τυχερός που δεν ήταν βίαιο κλατάρισμα διότι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο η σαμπρέλα ανοίγει τελέιως.
Αντε τώρα να κλατάρει το λάστιχο και να πηγαίνεις με την ταχύτητα που πήγαινα και φορτωμένος σε έναν δρόμο που απαιτεί οδηγικές κινήσεις ακριβείας.
Αυτά .....Πιστεύω ότι ήμουν τυχερός απλά γέμισα ανασφάλειες...:(

aeriko 13-05-2013 09:40

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Διονύση, τέλος καλά όλα καλά.

vpentza 13-05-2013 10:15

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
:wo20: όχι ρε γαμώτο ........

κάποτε κακίζαμε την επιλογή του να βάζουμε τα tubeless.... η σαμπρέλα μας έδινε ασφάλεια, ειδικά στα στεφάνια με ακτίνες... Σκεφτόμασταν ότι μια τρύπα σε σαμπρέλα σου δίνει χρόνο να κάνεις δεξιά....
στη περίπτωσή σου άνοιξε τελείως ???
ένα μόνο μπορώ να σκεφτώ, μήπως πρέπει να αλλάζει η σαμπρέλα οπωσδήποτε με κάθε αλλαγή ελαστικών ???

ευτυχώς, όλα καλά......:)
λες να αλλάξει το γούρι τώρα και να έχουμε χαρές από 20 Αυγ και μετά ;););) ?????? :D

vasorfa 13-05-2013 11:54

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 894105)
:wo20: όχι ρε γαμώτο ........

κάποτε κακίζαμε την επιλογή του να βάζουμε τα tubeless.... η σαμπρέλα μας έδινε ασφάλεια, ειδικά στα στεφάνια με ακτίνες... Σκεφτόμασταν ότι μια τρύπα σε σαμπρέλα σου δίνει χρόνο να κάνεις δεξιά....
στη περίπτωσή σου άνοιξε τελείως ???
ένα μόνο μπορώ να σκεφτώ, μήπως πρέπει να αλλάζει η σαμπρέλα οπωσδήποτε με κάθε αλλαγή ελαστικών ???

ευτυχώς, όλα καλά......:)
λες να αλλάξει το γούρι τώρα και να έχουμε χαρές από 20 Αυγ και μετά ;););) ?????? :D


Mπιλάρα θα διαγωνήσω;)

η σαμπρέλα ήταν και ΕΙΝΑΙ επικίνδυνη.....μακάρι να έιχαν όλα τα τροχορα σαμπρελο-free ελαστικα!


το tubeless....σου δίνει χρόνο....σε κλατάρισμα...η σαπρέλα σου δίνει....το σκατο στην κάλτσα,,,,:cool2:

vpentza 13-05-2013 12:07

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 894147)
Mπιλάρα θα διαγωνήσω;)
η σαμπρέλα ήταν και ΕΙΝΑΙ επικίνδυνη.....μακάρι να έιχαν όλα τα τροχορα σαμπρελο-free ελαστικα!
το tubeless....σου δίνει χρόνο....σε κλατάρισμα...η σαπρέλα σου δίνει....το σκατο στην κάλτσα,,,,:cool2:

μιλάω για τις ρόδες με ακτίνες Bill ;););)
:)

MARK 13-05-2013 14:04

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Πάλι Καλά που γλύτωσες τα χειρότερα
:eek:

omorfantras 13-05-2013 14:20

Τυχερος ησουν οποτε τελος καλο ολα καλα φιλε μου!!!!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 14-05-2013 00:38

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 894152)
μιλάω για τις ρόδες με ακτίνες Bill ;););)
:)

... κι αυτές, tubeless φοράνε ... :rolleyes:

Τουλάχιστον, τα πρόσφατα μοντέλα ...

forester 14-05-2013 08:11

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Γι αυτό όπου γίνεται, έχει καταργηθεί η σαμπρέλα!
Γιατί ΔΕ σου δίνει χρόνο...:cool:
Σε αντίθεση με το άνευ σαμπρέλας ελαστικό.

aeriko 14-05-2013 08:19

Απάντηση: Λάστιχο στην Εθνική
 
Spam on
Τι μου θυμίζετε τώρα. 1974 μπάρμπας μου λεφτάς ήταν κάτοχος μεταξύ άλλων αυτοκινήτων και μιας Alfa Romeo 1750 (για τους γεροντότερους), φεύγοντας λοιπόν για ταξιδάκι στο εξωτερικό μου την άφησε για ένα Σ/Κ. Δεν θα αναφέρω το τι έγινε εκείνο το Σ/Κ, αλλά θυμάμαι που μου είπε. Πρόσεχε γιατί τα λάστιχα που φοράει είναι νέας τεχνολογίας και δεν έχουν σαμπρέλα. Σε περίπτωση που σε πιάσει λάστιχο είσαι πιο ασφαλής γιατί δεν χάνει τον αέρα αμέσως.
Spam off


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:01.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!