GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   φωτα xenon και ερωτησεις (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=8632)

ace_gln 12-01-2010 12:36

φωτα xenon και ερωτησεις
 
θα ηθελα παρακαλω την εμπειρια σας
εχθες εγκατεστησα με τον ηλεκτρολογο μου τα νεα μου φωτα xenon της bosch και το αποτελεσμα εκπληκτικο ...

αλλα...

εγκατεστησα τους ενυσχιτες κατω απο το (μονοκομματο) μαυρο μικρο πλαστικο που ξεκιναει κατω απο τα οργανα και επεκτεινεται δεξια και αριστερα και χωρεσε μια χαρα ... θα ηθελα αν υπαρχει αλλος χωρος συγκεκριμενος που τα βαζετε να με ενημερωσετε οσοι εχετε , επειδη δεν ειμαι και ιδιαιτερα εφευρετικος και λαβετε υποψην πως τα καλωδια δεν ειναι αρκετα μακρυα ...

το αλλο που δεν μου αρεσε ειναι οτι φαινονται τα κοκκινα καλωδια κατω απο το φαναρι... υπαρχει τροπος να καλυφθουν...?

επισης μαζι με τα φωτα εβαλα led λαμπακι πορειας για να μην κιτρινιζει και μου τη 'σπαει' ... μηπως οφειλεται εκει το οτι η ενδειξη ' lampf ' δεν λεει να ξεκολλησει απο το panel των οργανων...Η' φταινε τα ιδια τα xenon για καποιο λογο?

ο φιλος ηλεκτρολογος τα παρηγγειλε συγκεκριμενα γι' αυτο το λογο ...με ρωτησε δηλ αν δειχνει ενδειξη οταν καιγεται η λαμπα Η' οχι και αφου του ειπα οτι το τουμπανο ...εννοειται οτι βγαζει ενδειξη ... παρηγγειλε αυτα που επρεπε ...

εχω διαβασει αρκετα απο τα post σας αλλα δεν εβγαλα ακρη ...

ευχαριστω προκαταβολικα ...

skippybi 12-01-2010 13:56

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
περίμενε λίγο, κάποιος που έχει βάλει θα σε βοηθήσει...;)

vtheo 12-01-2010 14:12

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
Στο ίδιο σημείο έχω τοποθετήσει και εγώ το ballast,δεν έχει κανένα πρόβλημα.Κάποιο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει εφόσον το xenon kit δεν είναι εργοστασιακό.
Σχετικά με τα κόκκινα καλώδια δυστυχώς φίλε είναι η φύσα της xenon λάμπας που είναι εξωτερική σε αντίθεση με την αλογόνου λάμπα που βρίσκεται μέσα στο φανάρι.

Το lampf στο βγάζει λόγω της λάμπας που έβαλες της μικρής (ψείρα που λέμε),θέλει συγκεκριμένου τύπου.

ace_gln 12-01-2010 14:18

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
ευχαριστω πολυ φιλε vtheo .
θυμαμαι κατι μαυρα σακουλακια τα οποια ειναι και αδιαβροχα, δεν ξερω ομως απο που μπορω να τα προμηθευτω ... θα το ψαξω λιγο ακομα .
Η ψειρα διαβασα οτι θελει κατι αντιστασεις σε προηγουμενο thread...ισχυει?

vtheo 12-01-2010 14:22

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ace_gln ( 114430)
ευχαριστω πολυ φιλε vtheo .
θυμαμαι κατι μαυρα σακουλακια τα οποια ειναι και αδιαβροχα, δεν ξερω ομως απο που μπορω να τα προμηθευτω ... θα το ψαξω λιγο ακομα .
Η ψειρα διαβασα οτι θελει κατι αντιστασεις σε προηγουμενο thread...ισχυει?

Ισχύει αλλά υπάρχει και ένας συγκεκριμένος τύπος που δε χρειάζεται αντίσταση.Εγώ τέτοια έχω βάλει.Το θέμα είναι ότι και έμενα μου την έδωσε φίλος και δε ξέρω να σου πώ τύπο και από που την πήρε.Αργότερα που θα πάω σπίτι θα δώ τον τύπο και θα το γράψω,ίσως βρεις προμηθευτή αν το googlareis.

ace_gln 12-01-2010 14:24

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
ok ... ευχαριστω πολυ

point zero 12-01-2010 14:40

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
Αν εβαλες κιτ xenon bosch ειναι μαιμου .
Η Bosch δεν παραγει κιτ ξενον στην ελευθερη αγορα παρα μονο ολοκληρο φαναρι μαζι με την πλυστικη συσκευη . ( οπως ειναι και ολα τα πραγματικα ξενον κιτ )

Ριξε εδω μια ματια ...
kathimerini.gr | A Bosch

antoine 12-01-2010 14:48

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι να επηρρεάζονται τα όργανα από το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που δημιουργείται από τα balast. Αν δεν παρατηρήσεις τίποτα τον 1ο καιρό (π.χ. να παίζουν οι δείκτες, να κάνουν reset τα όργανα όταν βάζεις τη μεγάλη σκάλα) τότε είσαι οκ.
Αν ναι, τα μετακινείς λίγο πιο μακρυά από τα όργανα απλά.

ace_gln 12-01-2010 14:53

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
:yz...βεβαια δεν ειναι το ιδιο κουτι αλλα ειναι και καλα bosch, με το r κυκλωμενο !!.
Παντως σε σχεση με τα προηγουμενα που ειχα στο transalp ειναι πολυ καλυτερα και απο θεμα δεσμης και απο φωτεινοτητα ...

δινουν 2 χρονια εγγυηση και ειναι πιο ακριβα απο τα 'φτηνα κινεζικα' 220 ευρω και οι δυο σκαλες .

παντως ο ηλεκτρολογος ειναι αξιος εμπιστοσυνης αφου τον χρησιμοποιουμε χρονια οικογενειακως για Φ.Ι.Χ. , Φ.Δ.Χ. φορτωτες , αυτοκινητα γενικα πανω απο 20 οχηματα και παιρνει μεσω ορο 1200 ευρω το μηνα ... με αποτελεσμα να μην τον παιρνει να κανει μαμακια ...

vtheo 12-01-2010 14:58

Απάντηση: φωτα xenon και ερωτησεις
 
Φίλε δεν έχεις κάποιο λόγο να ανησυχείς,εφόσον έχουν 2 χρόνια εγγύηση και ο ηλεκτρολόγος είναι δικός σου είσαι καλυμμένος 'οτι και αν συμβεί.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:26.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!