View Single Post
  #35  
Παλιό 10-12-2009, 14:47
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Μπουζί προτείνετε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΧΙ σε καμια περίπτωση!!! Διαβασε τα ποστ μου παραπάνω!! Το κλειδι στο ''ΟΧΙ'' μου ειναι η θερμοδυναμικη αποδοση του κινητρα η οποια ειναι σταθερη και δεν μεταβαλεται με κανενα μπουζι και καμια καλυτερη καυση! Διότι καλυτερη καυση, απο το απλο μπουζι στο ιριδιου, δεν υπάρχει ¨η τουλαχιστον δεν ειναι αξιοσημειωτη! Η διαφορα στην καυση του ενος απο του άλλου ειναι στο 0,001% αν μπορουμε να το θεσουμε με αριθμους!!! Η διαφορα του Ιριδιου απο ενα κοινο μπουζι ειναι α)το υλικο κατασκευης του το οποιο αντεχει τριπλασια κμ απο το κοινο μπουζι
β)αυτο το 0,001% το οποίο ναι μεν ειναι αμελητεο αλλα διαφημιζεται δεόντως!!!!! και
γ)Ο σπινθηρας ο οποιος ναι μεν ειναι ο ιδιος σε ισχυ αφου το βολταζ των πολλαπλασιαστων παραμενει το ιδιο αλλα λογω κατασκευης του ηλεκτροδιου ''απλωνει'' πιο πολύ μεσα στον θαλαμο καυσης καταλαμβανοντας περισσότερο χωρο του θαλαμου (οτι προσπαθουσαν να πετυχουν τα 3ακιδα μπουζι παλαιοτερα), κι εκει πετυχαινεται το 0,001%!!

Οσο για την καταναλωση ειπαμε η ποσοτητα καυσιμου που εισερχεται στον θαλαμο καυσης σε καθε θεση του γκαζιου και αναλογως συνθηκών ειναι δεδομενη π.χ. με το γκαζι στο 1/3 του ανοιγματος, 4000στρ και 120κμ η ποσοτητα εισερχομενου καυσιμου ειναι 0.05ml/sec!!! Aυτη η ποσοτητα θα καει, ειτε λιγο (κοινο μπουζι) ειτε περισσότερο καλα (ιριδιου), και αυτη η ποσοτητα θα ειναι η καταναλωση του κινητρα! Δηλαδη η ιδια!!

αυτο ειναι όλο!!

:sm5::sm4:


τα τάπωσες όλα φίλε μου με τα προηγούμενα ποστ

δηλαδή και τα τριάκιδα μπουζί δεν προσφέρουν ουσιαστικά κάτι παραπάνω απο τα μονά...
μόνο ζημιά στην τσέπη κάνουν
Reply With Quote