Θέμα: ESA + ΔΙΣΚΟΣ
View Single Post
  #16  
Παλιό 15-12-2009, 21:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ESA + ΔΙΣΚΟΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
η ζημια που ετυχε στον θοδωρη,εχει συμβη σε ολες τις εταιρειες και μην παιρνουμε περιπτωσεις οι οποιες δεν ειναι συχνες.τωρα αν τα ΚΤΜ βγαζουν ζημιες και κοστιζουν και φτηνα ;;;;;;;;τελως παντων,μην με ζοριζεται και πολυ,γιατι θα βαλω τον GEORGEP να γραψη για τα ΚΤΜ και δεν σας σωνει τιποτα
μιας και εθιξες το ονομα μου να ξερεις οτι ο ξερος δισκος (BMW boxer only) εχει πολλαπλασια φθορα - λογω κατασκευης φυσικα, ειναι ξηρός όπως και να το κανουμε - απο εναν υγρο πολυδισκο (ΚΤΜ και ολα τα γιαπωνεζικα) ΑΝΑΞΑΡΤΗΤΩς χρησης!!!! Ακομα τα 7 δισκακια (φιμπερενια και μεταλικα) που απαρτιζουν τον υγρο πολυδισκο του Βαραντερο στοιχιζουν 95ε και το ρουλεμαν 20ε συνολο 115ε!!! Προσθεσε και την εργασια αλλα 100ε κι εχεις ενα συνονολο 215ε!!! Και μαλιστα χωρις ιδιαιτερη και χαδιαρικη χρηση!!! Δεν εχω αλλαξει ΠΟΤΕ δισκους σε κανενα μηχανακι μου (ουτε στο παπαι) κι ας εχω γραψει 100αδες κμ με καποια απο αυτά το 80% εκ των οποιων μεσα στην πόλη και στο χωμα! Με το GS άλαλξα 2 φορες σε λιγοτερο απο χρόνο!!! Κανενα άλλο BMW δεν αλλαζει δισκο σε λιγοτερο απο 150,000κμ λογω του οτι κανενα αλλο δεν φοραει ξηρο δισκο συμπλέκτη!!!
Τέλος, γιατι ενος αυτοκινητου ο δισκος αμπραγιαζ (ιδιο το συστημα με τα BMW boxer) στοιχιζει 350-500ε σε γνησιο ανταλλακτικο (αλλαξα στα 100,000κμ στο Κορολλα=390ε) μαζι και η εργασια και στα boxer οχι????? ειναι ενα θεμα νομιζω!!!!

Last edited by GeorgeP; 15-12-2009 at 21:37.
Reply With Quote