View Single Post
  #1  
Παλιό 22-07-2010, 02:09
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Έχεις Bmw? Θα πληρώσεις...

Περιστατικό που μου συνέβη το Σάββατο 22/07.

Είμαι στην εθνική οδό Κορίνθου Πατρών με ένα Ford Fiesta μοντέλο 95' και βγαίνω στην έξοδο προς αρχαία Κόρινθο για να μην πληρώσω τα απαράδεκτα διόδια του Ζευγολατιού αλλά και για να μην σκοτωθώ. Στο δρόμο προς σωληνουργία για όσους ξέρουν έχει μια μεγάλη ευθεία στην οποία έχω μπροστά μου ένα autobianchi αρχαίο από αυτά που το πορτ-μπαγκάζ ανοίγει σαν δύφιλλη ντουλάπα. Αφού το βλέπω να αγκομαχάει με 30χλμ. ξέροντας πως δεν έχω άλλη ευκαιρία για προσπέραση και αφού ελένχω ότι είμαστε μόνοι μας σε μια τεράστια ευθεία βγάζω φλάς και προσπερνάω. Μόλις ολοκληρώνω την προσπέραση δεν είχα κάνει άλλα 100 μέτρα και βλέπω περιπολικό και 2 ένστολους να μου κάνουν σήμα. Ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος τον οποίο παραθέτω αυτούσιο:
(Α)= Αστυνομικός
(Β)= Εγώ

(Α)- Κύριε σταματήστε στην άκρη και δώστε μου άδεια κυκλοφορίας.
(Β)- Ορίστε του τα δείχνω (προβλεπόμενος φοράω πάντα ζώνη )

(Α)- Πατήσατε διπλή γραμμή το ξέρετε?
(Β)- Έχετε δίκιο όντως πάτησα, πρόσπέρασα το Autobianchi γιατί θεώρησα ότι δεν έχω άλλη επιλογή πιο κάτω.

(Α)- Ποιο Autoboanchi κύριε δεν είδα κάποιο όχημα που να πηγαίνει αργά.
(Β)- Τι να πω, μας πως δεν το είδατε ,δεν μπορεί ρωτήστε τον συνάδελφό σας.

Εκείνη τη στιγμή ο άλλος σταματάει άλλο όχημα επίσης για διπλή γραμμή τον οποίο και αφήνει να φύγει.

(Α)- Το δίπλωμά σας κύριε.
(Β)- 1 λεπτό γιατί το έχω πίσω, ανοίγω σάκο και βγάζω το βιβλιαράκι της bmw που έχω μέσα τα πάντα, άδεια ασφάλεια δίπλωμα κτλ για να τα παίρνω στο μπουφάν και του το δίνω.

(Α)- Κύριε η ποινή είναι 400€ και αφαίρεση διπλώματος.
(Β)- Ορίστε? Μα πως αφού σας εξήγησα και είδατε πως συνέβη το περιστατικό, θα εξανλήσετε την αυστηρότητα?

Εκείνη τη στιγμή ο άλλος αφήνει 2ο όχημα να φύγει και περνάει από μπροστά με 20 χλμ παπάκιας 45άρης με σαγιονάρα μαγιό ξεκράνωτος χωρίς μπλούζα και ένα 3χρονο ανάμεσα σε αυτόν και το τιμόνι σμε την ίδια περιβολή. Δεν τον κοιτάνε καν και φεύγει.

(Α) - Καλά δεν θα σας γράψω για τόσα αλλά για 100 ευρώ τα οποία θα πληρώσετε τα μισά σε 10 μέρες.
(Β) - Να σας ρωτήσω κάτι, τα άλλα οχήματα που σταματήσατε για την ίδια παράβαση γιατί τα αφήσατε να φύγουν?

(Α) - Κύριε έκανε ο συνάδελφος τις απαραίτητες συστάσεις και έκρινε ότι είναι βιοπαλαιστές άνθρωποι και δεν τους έβαλε πρόστιμο.

Κοιτάζω εμένα που ήμουν με μια βερμούδα και ένα μπλουζάκι , κοιτάζω και το Fiestaki που ήταν μέσα στην σκόνη και του λέω:

(Β) - Συγγνώμη κύριε σας έδωσα την εντύπωση πως μου τρέχουν από τα μπατζάκια?

Γυρίζει λοιπόν ο τυπάς με ύφος περιφρονητικό και μου λέει επι λέξη κόβωντας τον πλυθηντικό:

(Α)- Εσύ έχεις Bmw εγώ δεν έχω... (Είχε δει το βιβλιαράκι την μηχανής όταν άνοιξα τη θηκούλα για να βγάλω το δίπλωμα)

Έμεινα κόκκαλο. Ένιωσα τέτοια οργή που δεν κατάφερα να αρθρώσω λέξη. Σκέφτηκα να τον βουτήξω λέω θα με πάνε αυτόφωρο. Σκέφτηκα να τον αρχίσω στα μπινελίκια λέω θα με σκίσει στα πρόστιμα και δεν θα έχω να πάω διακοπές.
Είμαι 27 χρονών και πήρα πριν ένα μήνα μια 800gs ούτε κι εγώ ξέρω με πόσο καιρό οικονομίες και πόση δουλειά. Που να ήξερα τι ανθρώπους και τι κράτος δικαίου έχω να αντιμετωπίσω...

Αυτό που με πειράζει ακόμα είναι που έσκυψα το κεφάλι πήρα την κλήση κι έφυγα... αντί να μείνω εκεί και να τον κοπανάω ακόμα τέτοια οργή έχω.

Α, έχω να ακουμπήσω άνθρωπο από τη 2α λυκείου.
Reply With Quote