View Single Post
  #3  
Παλιό 15-08-2010, 19:53
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: VARADERO '07 Ο Ανταγωνιστης του GS!

Για το ΜΚ3...
..μια και αυτο μοντελο (XL1000VA '07) εχω τη χαρα να οδηγω και για αυτο προκειται να γραψω και να το συγκρινω με τα αλλα Varadero που εχω οδηγησει!
Αυτο ειναι και το τελευταιο μοντελο που κυκλοφορει και οσες αλλαγες εχουν γινει το '08 '09 και '10 περιοριζονται στα ...χρωματα!

Τα θετικα...
Παρακολουθωντας πολλα Varadero απο φιλους και φορουμ εχω μια πολυ καλη στατιστικη εικονα των βλαβων που παρουσιαζουν. Γνωριζω 3 περιστατικα που το πισω αμορτισερ εχασε τα λαδια του κατα τον πρωτο χρονο του. Μια απο αυτες μαλιστα ηταν το δικο μου! Ξερω επισης 2-3 περιπτωσεις δυσκολιας της εκκινησης της μηχανης οπου υπηρξε καποιο προβλημα στην αντεννα του ιμομπιλαιζερ. Περαν αυτων δεν εχω γνωση ΚΑΝΕΝΟΣ μηχανικου προβληματος σε ΜΚ3 που να μην ειναι αναλωσιμου υλικου στα οποια συμπεριλαμβανω τις ντιζες (συρματοσχοινο) του συμπλεκτη και τις λαμπες. Θα ελεγα λοιπον οτι το ΜΚ3 εχει αψογο μητρωο αξιοπιστιας.

Τα φρενα για τα οποια γινεται αρκετη συζητηση και θεωρουνται ανεπαρκη, κατα τη γνωμη μου σε συνδυασμο με το ABS λειτουργουν πολυ καλα, με το συστημα CBS (combined braking system) να λειτουργει ετσι ωστε να υποβοηθειται το εμπρος φρενο με το πατημα του πισω πενταλ και το αντιστροφο να περιοριζει τη βυθιση κατα το φρεναρισμα. Ετσι το Varadero φρεναρει προβλεψιμα και σταθερα ακομη και αν οι απολυτες αποστασεις σταματηματος δεν ειναι επιπεδου GP.

Οι επιδοσεις του V2 των 996cc δεν θα βαλουν σε καμια περιπτωση φωτια στην ασφαλτο αλλα με κινουν με 2ο ατομο και 3 βαλιτσες πολυ ανετα με 130-150 χιλιομετρα στις εθνικες και με επιταχυνουν πανω απο τα 190 αρκετα γρηγορα. Ο κινητηρας τραβαει απο το ρελαντι χωρις δισταγμους και μπερδεματα σχεδον με οποιαδηποτε σχεση στο κιβωτιο.

Οι χωροι που διαθετει η μοτοσυκλετα ειναι πιστευω απο τους κορυφαιους στη κατηγορια. Ταξιδευω με top case 52 Lt, 2x 35Lt πλαινες, 30Lt tankbag δυο βαλιτσακια 10Lt στα εμπρος προστατευτικα καγκελα χωρις κανενα περιορισμο στο χωρο που μου αναλογει και χωρις καμια επιπτωση στην οδηγικη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας!

Η θεση οδηγησης ειναι εξαιρετικη και η σελα πολυ ανετη. Εχω κανει ταξιδια με 1000 χιλιομετρα ανα ημερα και ημουν πραγματικα ατσαλακωτος.

Φυσικα δεν μπορω να παραβλεψω απο τα θετικα της μοτοσυκλετας τη τιμη για την αγορα της οπου αυτη τη στιγμη βρισκεται στα 11.750 ευρω και ειναι ευκολο να τη βρει κανεις ακομη και στα 11.250!!

Last edited by Gemat; 15-08-2010 at 20:07.
Reply With Quote