View Single Post
  #12  
Παλιό 27-03-2009, 14:19
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Εξοικείωση με τη ταχύτητα.........!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από riko46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι ένα θέμα που σηκώνει συζήτηση και είναι αρκετά σημαντικό.


Πόσο εύκολο είναι να χαλιναγωγήσεις την αίσθηση της εξοικείωσης που αποκτάς όταν οδηγάς γρήγορα;..........

Μήπως αυτή η εξοικείωση με τη ταχύτητα, θέλει πάντα το βούρδουλα της λογικής ώστε να μη ξεχνάς όλα τα στραβά που διαδραματίζονται στους ελληνικούς δρόμους..........
Δηλαδή, μήπως η υπερβολική εξοικείωση σε κάνει σιγά σιγά να πηγαίνεις με ρυθμούς που δημιουργούν πολλές "στραβές";

............

Εσείς τί λέτε;

Εγώ λέω ότι όποιος νομίζει ότι μπορεί ή ότι έχει εξοικειωθεί στους ρυθμούς της Ελληνικής κίνησης στους δρόμους ΑΠΑΤΑΤΑΙ πλάνη οικτρά!

1. Ποιος είναι ο γενικός κανόνας που διέπει την κίνηση στους Ελληνικούς δρόμους?
2. Πως μπορείς να εξοικειωθείς με το απρόοπτο της ιδιοσυγκρασίας του Έλληνα/ίδας οδηγού?
3. Πως μπορείς να γενικεύσεις κάτι που στην ουσία του είναι ένα συνονθύλευμα ιδιαιτεροτήτων ενός τυχαίου συνόλου οδηγών που βρίσκονται μπροστά σου και δίπλα σου?
4. Πως το «παίζεις» όλο αυτό όταν ο δρόμος είναι full από outsiders με ποδήλατα, τρίκυκλα, άσχετους, «επαγγελματίες» και μη, πεζούς και άλλους ανάδελφους δικυκλιστές?

Απαντήσεις δεν υπάρχουν για όλα εκτός από:

(1) Αναρχία .
(2) ...............
(3) ...............
(4) Joker, Lotto, Ιππόδρομος.........

Όλοι τρέχουμε και κάνουμε διάφορα στην κίνηση και είναι γεγονός ότι όσοι από εμάς δεν έχουμε χαλιναγωγήσει τον αυθορμητισμό μας μέσα στην κίνηση και διαβάζουμε αυτή την στιγμή το forumζούμε κατά τύχη !
Χωρίς να γίνομαι υπερβολικός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει τα εκατομμύρια στο Joker γιατί ο Θεός που τα έχει δώσει ήδη κρατώντας με ζωντανό αφού οδηγώντας στην Αθήνα έχω αποφύγει τουλάχιστον μία απόπειρα δολοφονίας μου για κάθε 500 μέτρα!

Last edited by pepax66; 27-03-2009 at 14:22.
Reply With Quote