View Single Post
  #130  
Παλιό 10-10-2010, 11:37
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Το GS Forum στις Αλησμόνητες Πατρίδες της Μ. Ασίας, 28 - 31/10/10!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό ότι προλάβουμε τώρα Κώστα μου.
Όσο για το ψεύτης δυστυχώς δεν θα βγεις.
Μακάρι να βγει κάτι καλό για τα παιδιά μας κι ας ζοριστούμε "λίγο" εμείς.

Το ταξίδι όμως σ' εκείνα τα μέρη, πάντα ήταν πρόκληση για 'μένα και με κορυφαίο ένα ταξίδι στην Τραπεζούντα, στη Αργυρούπολη, το χωριό όπου γεννήθηκε η γιαγιά Κυριακή και στα δώδεκα της χρόνια, με τρις λίρες στη χουφτίτσα της κι ότι αγαπημένο πίσω της έψαχνε νέες "αφιλόξενες πατρίδες", Ρωσία; - Ιταλία; - Ελλάδα;

Και το παράξενο, ποτέ δεν μίσησε κανέναν και ποτέ δεν μας μίλησε για το χωριό της και για τίποτε από όσα "έμειναν" πίσω. (ευτυχώς δεν έκανε το ίδιο και ο παππούς).

Χρόνια τώρα ονειρεύομαι να περπατήσω στα σοκάκια που περπατούσε, να βλέπω ότι έβλεπε να μυρίσω και να ακούσω τους ίδιους ήχους.
Οι γονείς του πατέρα μου, ήρθαν από Προύσα, Κουβούκλια, οι γονείς της μητέρας μου, ήρθαν από Τραπεζούντα, Αργυρούπολη.

Κάθε μου ταξίδι από αυτά που έχω κάνει και από αυτά που θα κάνω, είναι αφιερωμένο σ' αυτούς τους ανθρώπους.
Εγώ οδηγώ κι αυτοί θυμούνται. . . μακάρι να τους είχα δίπλα μου.

Πήγα και θα πηγαίνω όσες πιο πολλές φορές μπορώ, μόνος ή με παρέα, για να θυμάμαι, να θυμώνω, να κλαιώ. . . όλα τα συναισθήματα ανακατεμένα.
Έτσι όπως τα λές. Ήταν υπόσχεση στον εαυτό μου να βρεθώ στα μέρη που έζησαν οι παππούδες μου νιώθω περήφανος που αυτή τη φορά θα τα καταφέρω, μακάρι να το ξανακάνω στο μέλλον.
Reply With Quote