View Single Post
  #3  
Παλιό 30-10-2010, 01:06
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από fguy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο αλλαγμα του πισω δισκοφρενου, διαπιστωθηκαν ρωγμες σε 2 απο τις 5 θεσεις για τις βιδες. Ειναι δηλαδη η βαση του δισκου, φλαντζα λεγεται, οπου δημιουργουνται ρωγμες. Αυτο εννοειται οτι ειναι επικινδυνο απο μονο του.
Οπως μου ειπε ο μαστορας αυτο συμβαινει συχνα σε r1200 γενικοτερα. Εχω μονο 30.000 χλμ, αλλα δεν εχει να κανει. Συνεβη και σε νεοτερα r1200gs. Εψαξα και βρηκα πως η εταιρια (μετα απο επαναλαμβανομενες ζημιες στο κομματι αυτο) εδωσε οδηγιες στου τεχνικους για το πως να το αντιθιστουν ξεχωριστα, μονο τη φλαντζα-βαση, και οχι ολοκληρο το πισω διαφορικο σαν σετ που το πουλουσε η BMW μεχρι προτινος!!! (Με καποιες αλχημιες και πατεντες της BMW, και ζεσταμα σε θερμοκρασια 100+ βαθμων, αφαιρειται η φλαντζα, και μπαινει πρεσσαριστα το καινουριο)

Η ζημια αυτη διαπιστωνετε πανω στο αλλαγμα δισκων συνηθως, δεν ειναι ευκολο να εντοπιστει αλλιως. Γι' αυτο καλο ειναι να εχουμε το νου μας........(εγω ηδη ψαχνω απο Γερμανια ανταλλακτικο)

Πάρε πράμα να διαβάζεις..........

Motorcycle Info Pages - R1200GS Handling & Suspension > Rear Wheel Carrier / Brake Disk Flange

12GS Rear Disk Flange Cracks? - ADVrider

Sheared lugs for rear brake disk. 05 1200 GS - ADVrider

Metal guru's, can this be welded and still be safe to use?

Κοντά στα 180ευρώ το ανταλλακτικό - πρέπον είναι να αλλαχτούν και οι βίδες - και 20 ευρώ η εργασία....

Το νέο ανταλλακτικό έχει τροποποιηθεί - σαν υλικό και επεξεργασία (?) - και είναι πιο ανθεκτικό.....


Αν καταλάβατε από τις φωτογραφίες που να κοιτάξετε ακριβώς, μπορείτε να το ελέγξετε χωρίς πειράξετε τίποτα στην μηχανή. Σε όσα τουλάχιστον έχουν χυτή ζάντα βάλτε την στο κεντρικό σταντ, γονατίζουμε από την αριστερή πλευρά και γυρίζουμε τον τροχό μέχρι να δούμε μια μια όλες τις βίδες που συγκρατούν τον δίσκο πάνω στο "μουαγιέ" Προσοχή, μπορεί να είναι σαν τριχούλα!
Αν έχετε την άνεση, βγάλτε τον πίσω τροχό και θα σας δώσει καλύτερη πρόσβαση........
Reply With Quote