View Single Post
  #1  
Παλιό 03-12-2010, 23:18
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Εξτρα διακόπτης για προβολάκια.

Παιδιά καλησπέρα, το ξέρω έχω γίνει σχεδόν ενοχλητικός με τα νεα ποσταρίσματά μου αλλά τι να κάνουμε, γι'αυτό είναι οι φίλοι...

Ακούστε λοιπόν την ιστορία μου...Πάω σ'εναν τύπο να πάρω κάτι για το σκάφος σε μαγαζί με ναυτιλιακά, και βλέπω κάτι προβολάκια τύπου Hella micro de, του λέω ποσο τα έχεις? Μου λέει 'Αν είναι για σένα (που είσαι πλήρωμα και όχι ιδιοκτήτης) θα τα πάρεις στη μισή τιμή, ήτοι 80 ευρώ...
Τα βλέπω κι εγώ, καλή κατασκευή αλλά επειδή πρόσφατα έβαλα Xenon τα βύσματα πίσω από τη λάμπα κάτι μου θυμίζανε... Ανοίγω να δώ πόσα Watt είναι η λάμπες για να τις συγκρίνω με της Hella, βλέπω ίδιες λάμπες με τις Xenon που έβαλα...Λέω δε μπορεί, δεν είχε ούτε Ballast η συσκευασία, ούτε Igniter, και έγραφε απ'έξω Hallogen lights made in China... (Μην το παίζεις ξερόλας λέω, ίσως να είναι καμμιά ειδική λάμπα που φοράνε τα προβολάκια, σύμπτωση θα είναι...)
Τα παίρνω, φεύγω, πάω στον ηλεκτρολόγο μου τον Αρίστο....
Του τα δείχνω, μου λέει ααααα πουλάκι μου πήρες Xenon ε?
(Deja Vu)
Αλλά η επόμενη ερώτηση ξέρετε ποια ήταν... Που είναι τα Ballast? OEO?
Δεν έχουν.... Τα δοκιμάσαμε με κάτι Ballast αυτοκινήτων που είχε εκεί (Γκουμούτσες) και τα φωτάκια μιλάμε παίρνουν κεφάλια...
Βρήκα κάποιον που πουλάει Slim ballast προς 39€ το ένα, ήτοι 78€...
Τα προβολάκια μου στοίχισαν 65€, άρα όλα μαζί προς το παρόν 143€ για 2 προβολάκια Xenon...

Αυτό που ψάχνω όμως τώρα, είναι ο διακόπτης τους που θέλω να είναι τύπου BMW και να μπαίνει αριστερά και πίσω από το δοχείο υγρού φρένων, σαν κάτι RT, κάπου το έχει πάρει το μάτι μου αλλά μου διαφεύγει τώρα, παρακαλώ για τη βοήθειά σας, κι εγώ εδώ είμαι...

Επίσης αν κάποιος έχει έτοιμες βασούλες για προβολάκια 1150 GS και θέλει να τις αποχωριστεί επί χρήμασι η άνευ θα χαρώ να το δεχθώ....

Ντίνος.
Reply With Quote