View Single Post
  #44  
Παλιό 09-01-2011, 12:19
crazy artist Ο/Η crazy artist βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: π. φάληρο
Μoto: XT660Z Tenere
Μηνύματα: 426
Προεπιλογή Απάντηση: Η γνώμη σας για ελληνικά ποδήλατα!

Κι εγώ έχω το ideal megisto και είναι πολύ τίμιο ποδήλατο για τα λεφτά του (το είχα πάρει 320 ευρώ το 2006). Τα λάστιχά του ΔΕΝ είναι λεπτά και μπορείς να μπεις στο χώμα άνετα αρκεί να μην ζητάς extreme καταστάσεις!
Παρά τα τρακτερωτά του λάστιχα, όμως, οι διαστάσεις των τροχών είναι 28' (όπως των ποδηλάτων ταχύτητας) και όχι 26' που έχουν τα mountain bikes. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα, από τη μια να πιάνεις πιο εύκολα μεγαλύτερες ταχύτητες από τα mountain κι από την άλλη να μπορείς να μπαίνεις και σε χώμα αλλά και να έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου από λακούβες και κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων που προκαλούν στραβώματα στις ζάντες.
Η κατηγορία, αν κοιτάξεις στην ιστοσελίδα της ideal, ονομάζεται off-road trecking και βρίσκεται ανάμεσα στα ποδήλατα δρόμου με τα ποδήλατα mountain. Είναι κατά μια έννοια ότι τα on-off μηχανάκια σε σχέση με τα εντούρο και τα street. Πιστεύω ότι είναι ιδανικό για την Αθήνα.
Αν πάντως σου περισσεύουν 150 ευρώ παραπάνω κοίταξε το αμέσως επόμενο στην ίδια κατηγορία και ονομάζεται ERGOMAX. Είναι πανέμορφο!
Αυτά φίλε μου και συγνώμη αν μακρυγόρησα και σε κούρασα. Εύχομαι να το χαρείς όσο μπορείς ....
Reply With Quote