View Single Post
  #20  
Παλιό 08-03-2011, 01:06
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: ...Γνώμη για adventure 1150 '04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει βρε Captain! Θα το παρατήρησες, είναι κανόνας ότι ο καθένας θεωρεί καλύτερο το μοντέλο που έχει αν εξαιρέσουμε την οικονομική του δυνατότητα.
Εμένα όσο με γοητεύει το R69S, δεν με γοητεύει καμία άλλη μηχανή! Η αξία που έχει για μένα είναι όσο περίπου έξι - εφτά R1200GS και ούτε για τόσα δεν θα την άλλαζα. Το 1150 είναι λίγο βαριδάκι μπροστά στην GSA' 08 και καίει τον αγλέορα. By no means όμως που λέμε και στα ελληνικά, δε σημαίνει ότι υπάρχει καλύτερη και πιο αξιόπιστη GS από το μοντέλο του 10-11. Αν δεν ισχύει αυτό, οι εταιρείες κλείνουν και μένουν τα παλιά μοντέλα για τους ρομαντικούς σα και μένα και μερικούς άλλους...
Καλύτερη και αξιόπιστη το μοντέλο 10-11 σε σχέση με ποιό?
Τι εμπειρία έχει το καινούριο μοντέλο να συγκρίνει?
Εγώ πήρα ένα παλιό μοντέλο λόγω έρωτος και χωρίς μελέτη, αλλά έμαθα αργότερα ότι ήμουν τυχερός που έπεσε μπροστά μου, ότι τα μέταλλα του και τα περιφερειακά του είναι εξ'ολοκλήρου made in Germany, σε αντίθεση με τα καινούρια που είναι made από ολούθε...
Χωρίς εμπάθεια για τους ιδιοκτήτες νεότερων μοντέλων, πιστεύω ότι τα 1200άρια είτε λόγω marketing της BMW και αλλαγής target group της μαμάς, έπαψαν να είναι τέχνη και καινοτομία στον μοτοσυκλετισμό.
Απλά προσπάθησαν να βελτιώσουν το μύθο, πέτυχαν στο μαρκετινγκ, αλλά όταν στα φανάρια σταματάνε δίπλα μου 4 1200άρια με ελάχιστες διαφορες μεταξύ τους και κοιτάζουν το δικό μου και μου λένε μπράβο, πιστεύω ότι ήμουν τυχερός που διάλεξα αυτό το μηχανάκι κι ας μην ήξερα και πολλά..
Reply With Quote