View Single Post
  #9  
Παλιό 27-04-2011, 16:47
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Στους 24 οι νεκροί κατά την έξοδο του Πάσχα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω η δικαιολογία του οδικού δικτύου πρέπει να τελειώνει και είναι ενθαρρυντικό ότι οι περισσότεροι (μάλλον όλοι οι παραπάνω) αντιμετωπίσατε όπως είναι πραγματικά το θέμα.

ΦΥΣΙΚΑ και θέλω ΠΟΛΥ καλύτερους δρόμους!

Αλλά εφόσον είναι αυτοί που είναι, τότε ένας οδηγός σε άγνωστο δρόμο πρέπει να προσέχει περισσότερο και να τρέχει λιγότερο, ενώ σε γνωστό κακό δρόμο πάλι... περιέργως πρέπει να προσέχει περισσότερο και να τρέχει λιγότερο! Που είναι το περίεργο. Θέλουμε τελειότερους δρόμους αλλά στους χάλια εξακολουθούμε να κυκλοφορούμε σαν να είχαμε ΗΔΗ τους τελειότερους! Ποιος μας φταίει;

Βέβαια στεναχωριέμαι πολύ για όλους, εξάλλου όλοι έχουμε φίλο/συγγενή ή έστω γνωστό (ή και πάνω από έναν) ανάμεσα στους νεκρούς της ασφάλτου, αλλά στεναχωριέμαι περισσότερο για αυτούς που έχασαν τη ζωή τους παθητικά: Τον συνεπιβάτη, το παιδάκι, τον άλλο απέναντι που πήγαινε κανονικά στο δρόμο του... δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερη τιμωρία αυτός που φταίει αν πρέπει να πηγαίνει στον άλλο κόσμο μαζί τους, ή να μένει εδώ να τον τιμωρεί (αν δεν είναι ζώον) η ίδια του η συνείδηση.
Και αφού δεν φταίει το δίκτυο πως εξηγείς το οτι οδηγεί κάποιος με απόλυτη προσοχή και σεβασμό στον ΚΟΚ , αλλά από αντίθετο ρεύμα ερχόμενος οδηγός είτε είναι απρόσεχτος είτε κατι συμβαίνει στο όχημά του πέφτει. πάνω στον πρώτο και τον διαλύει μετωπικά ?
'Οταν λέμε ακατάλληλο δίκτυο δεν αναφερόμαστε στο οδόστρωμα μόνο αλλά και στον σχεδιασμό του.
Παράδειγμα στον ΒΟΑΚ σε τμήμα του 10χλμ που παλιά είχε 10 νεκρούς το χρόνο, μετά την ανακατασκευή του με σωστές κλίσεις και διαχωριστικό στα 2 ρεύματα δεν είχαμε άλλους νεκρούς τα τελευταία 2-3 χρόνια.
Reply With Quote