View Single Post
  #11  
Παλιό 19-07-2011, 13:10
theoadon Ο/Η theoadon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Περιστέρι - Ευρυτανία
Μoto: XL1000VA5
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Δαλματικές ακτές ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομαι απο αλβανια- μαυροβουνιο-βοσνια και κροατια μετα κατα μηκος παραλια.απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? περνας με ταυτοτητα, η καπου θελει διαβατηριο?οι οικονομικες συναλλαγες ειναι μεγαλο προβλημα?...καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?κοστολογια χονδρικα και οτι νομιζεις κατι σημαντικο tip. σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!
Τα πέρασα πριν ένα μήνα...

1.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιο κύκλο υπάρχει παραλιακός δρόμος... Κροατίας - Βοσνίας - Κροατίας
2.Χρειάζεται διαβατήριο (Αλβανία - Μαυροβούνιο - Βοσνία) θα σου το σφραγίζουν κιόλας.
3. Μαυροβούνιο έχει ευρώ. Αλβανία κάνουν σαν τρελοί για ευρώ. Οι Κροάτες τα δέχονται μεν αλλά προτιμούν τα Κούνα, τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις εύκολα συνάλλαγμα... δεν κλέβουν σας εμάς.
4. Και εγώ κάθε μέρα σε διαφορετικό ήμουν. Αλλά ήταν Ιούνιος. Η παραλιακή έχει κίνηση αλλά θα βρεις πολλά δωμάτια και ξενοδοχεία. "apartman" θα έχουν ως επιγραφή.
5. Φθηνότερα από τα ελληνικά νησιά. Βενζίνη στην Αλβανία 1,20 €/λ περίπου, Μαυροβούνιο - Κροατία 1,30-1,35€/λ. Στην Αλβανία θέλει προσοχή στο τρόπο που οδηγούν και "όχι μαγκιές". Μαυροβούνιο δεν τρέχουμε...
Αλβανία - Μαυροβούνιο δεν έχει διόδια - βινιέτα, Κροατία διόδια με χιλιομετρική χρέωση, χαρτάκι παίρνεις στο έμπα και πληρώνεις στο έβγα....
6. Κοτορ - Σβετι Στεφαν - Μπουντβα , Για να επισκεφθείς στο Μαυροβούνιο.
Ντουμπρόβνικ - Σπλιτ - Τσαβτατ - Τρογκιρ - Ζανταρ - Ριjeka - Hvar - Πουλα, Για Κροατία... ότι μπορέσεις. Αν σου αρέσει η φυση Plitziska Jezzera και Κρκα (δυο μεγάλα φυσικά πάρκα).

Επιστροφή μπορείς και από Κροατία - Σερβία -Σκόπια ή μέσω Ιταλίας.....Αν αποφασίσεις για Σερβία μην πάς διπλός....θα "χωρίσεις".

Αυτά, και ελπίζω να βοήθησα.

Last edited by theoadon; 19-07-2011 at 13:11. Λόγος: ορθογραφία
Reply With Quote