View Single Post
  #9  
Παλιό 05-09-2011, 14:03
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: διαφορες στα καλαμια GS με GSA???

Οι μποτες θεωρητικά είναι μασιφ. Είναι σταθερές.
Τα καλάμια δεν είναι καλάμια με την συνθέτη ενοια όπως στις συμβατικές αναρτησεις που βάζεις έναν αποστατη μέσα κ μεγαλώνεις την διαδρομη ενω παράλληλα σκληρενει το ελατηριο.
Τα καλάμια του gs δεν είναι τίποτα άλλο απο απλούς οδηγούς που βοηθούν στην ευθυγραμμη κ παράλληλη κίνηση του συνόλου μποτες-τροχός.
Η διαδρομη είναι αποκλειστικό θέμα του αμορτισέρ του τελελεβερ.
Επειδή τυχαίνει να έχω ανοίξει τα Μπροστινα του gs, θεωρώ πως 2 πόντοι μεγαλύτερης διαδρομής δεν επειρεαζουν τη λειτουργία που κάνει το καλάμι η η μποτα.
Αυτο μπορει να ελεγχθεί στο realoem.
Αν δίνει κοινό καλάμι για το απλο gs κ για το adve τότε εκ του ασφαλούς μπορούμε να μιλάμε για ίδια μποτα σε διαφορετικό αμορτισέρ.

Εμένα γνώμη μου είναι πως μόνο το αμορτισέρ μπορει να αλλάζει. Όλα τα αλλα είναι ίδια.
Μη ξεχνάμε πως η μηχανη μπορει να έχει μεγαλύτερη διαδρομη μόνο κ μόνο εάν άλλαζε το μήκος του πεταλου του τελελεβερ.
Αν ήταν λίγο πιο μακρύ τότε το τόξο που θα διεγραφε θα ήταν μεγαλύτερο κ κατα συνεπεια η διαδρομη της αναρτησεις θα μεγάλωνε.
Όλα αυτα είναι θεωρητικά βέβαια μιας κ δε νομίζω να συμφέρει την BMW να βγάζει άλλο πέταλο για ένα μοντέλο κ άλλο για άλλο.
Απόδειξη αυτού, το γεγονός του ότι το r1200r με το r1200gs φοράει πέταλο με τα ίδια γεωμετρικα χαρακτηριστικά.
Εξάλλου εάν φοραγε κ αλλα πέταλο τότε θα άλλαζε κ η γωνία του αμορτισέρ. Άρα πάμε σε αλλα χαρακτηριστηκα αναρτησεις κάτι που σε καμία περίπτωση δε θα βολευε το εργοστάσιο.
Reply With Quote