View Single Post
  #8  
Παλιό 08-11-2011, 06:39
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ζελατίνα για F650 GS (twin)

Eιναι λανθασμενη η συγκριση αναμεσα σε διαφορετικες μοτοσυκλετες και με διαφορετικες ζελατινες με μοναδικο κοινο γνωμονα το υψος της ζελατινας.Οι παραγοντες προφυλαξης και διανομης αερα σε μια ζελατινα μπορει να διαφερουν για πολλους λογους ,ακομα και λογω διαφορετικης μοτοσυκλετας.

Η ζελατινα που δινεις στο λινκ,ειναι σαν αυτη που σου ειπα-τη ρυθμιζομενη-στο χαμηλοτερο ομως σημειο της.Η ρυθμιζομενη ειναι απο 465mm εως 525mm δηλαδη εσυ με τα 465mm με τη σταθερη,εισαι στο χαμηλοτερο σημειο απο ζελατινα.Εισαι ομως οπως λες και 6 ποντους πιο κατω απο το δικο μου υψος οπότε μια η αλλη ειναι συνολικα στην αναλογια υψος αναβατη-υψος ζελατινας...Η βασικη διαφορά σε αυτη που προτεινεις ειναι οτι απλα ειναι οτι δεν εχεις την πολυτελεια της αυξομειωσης.πχ για χωμα αυτο ειναι κακο...Ναι πιστευω θα σε καλυπτει απο αερα.Εμενα ο αερας αρχιζε και με χτυπουσε πανω απο το γεισο του κρανους.Προσεξε ομως.Χωρις στροβιλισμους και χωρις πιεση στο κρανος...αρα μια χαρα.
Προσεξε επισης οτι η ζελατινα που λεμε,ειναι και οφθαλμοφανως πιο πλατιά απο την εργοστασιακη.
Αν ζητας την αποψη μου,μην βιαστείς μαζεψε ενα 50αρι γιουρος ακομα και παρτην ρυθμιζομενη(ή βρες την μεταχειρισμενη)ωστε αν θελεις να την ανεβοκατεβαζεις σε περιπτωση που θελεις ενα κλικ πανω ή κατω....θα εχεις πληρη ρυθμισιμοτητα ακομα και για λεπτομερειες που μπορει να σε ενοχλουν!
Προσωπικες αποψεις τα παραπανω,με βαση την συμβιωση μου εως πριν καποιες μερες με την Wunderlich Vario Touring...
Αν κοιταζεις με κριτηριο την πρακτικοτητα και την προφυλαξη απο αερα(και βροχη...)τοτε κοιταζεις μια απο τις καλυτερες λυσεις.Λενε και για καποιες αλλες,οπως αυτη Ζελατίνα ZTechnik VStream ψηλή τουρισμού BMW F 650 GS/Twin 08- by: Ztechnik - MotoRAID ή αν δεις καποιες απο USA (οπως αυτη http://farm4.static.flickr.com/3428/...a1b54c5a22.jpg )αλλά για τις οποιες δεν εχω ιδία αποψη...
Πλεον φοραω μια Puig σαν αυτη ακριβως http://files.bs-motoparts.eu/images/...nbau-4670f.jpg που προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ στο στυλ της F800GS...απο αερα ομως αν και πολυ καλη,παραυτα δεν κανει την εξαιρετικη δουλειά της Wunderlich...
Αυτα,εαν βοηθησα

Last edited by mAthosalas; 08-11-2011 at 06:51.
Reply With Quote