Θέμα: Λαδάκια;
View Single Post
  #222  
Παλιό 27-11-2011, 16:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gelasios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για την καθυστερημένη απόκριση, αλλά δεν είχα πρόσβαση.

Τα διάβασα τα παλιότερα που πόσταρες πιο πάνω, και είναι πολύ αναλυτικά και κατατοπιστικά και σε ευχαριστώ.
Σε ένα παλιότερο ποστ σου, είχες πει η προδιαγραφή να είναι JASO ΜΑ. Τα Castrol που τελικά έβαλα, έχουν JASO ΜΑ-2. Με βάση αυτά που λές λοιπόν, είναι ακόμα καλύτερη, έτσι?
Αυτό που θέλω να πω είναι, υπάρχει κάπου κανένα πινακάκι που να έχει, τουλάχιστον τις ποιο κύριες προδιαγραφές, συγκεντρωμένες?

Θέλω όλα τα μηχανήματα μου να δουλεύουν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και πωρώνομαι με την συντήρηση τους. Θέλω τα καλύτερα για αυτά. Πειράζει?
H JASO MA ειναι προδιαγραφη που επεβαλαν οι Ιαπωνες και αφορα υγρους συμπλεκτες μονον, η GS δεν εχει υγρο συμπλεκτη κι ετσι δεν την αφορα.

Οι προδιαγραφες, οπως προειπα ειναι κατα ΑΡΙ και αρχιζουν με το γραμμα ''S''. Καθε νεα προδιαγραφη ακυρωνει την παλιοτερη. Ετσι η SH ακυρωσε την προηγουμενη την SG και η τωρινη ''SM'' την προηγουμενη την ''SL'' και οτι υπηρχε πριν απο αυτην.

Δεν υπαρχει πινακακι σαν κι αυτο που αναφερεις και ζητας, οι προδιαγραφες οπως οι παραπανω που αναφερονται αφορουν κινηματικες ροες, σημεια βρασμου, διαρκεια αποτελεσματικοτητος ιξωδους κ.λ.π. τα οποια αναφερονται στα σαιτς των εταιρειων λιπαντικων και τα οποια θελουν πολυ ψαξιμο για να βγαλεις ενα συμπερασμα.

Αν ανατρεξεις στις παραθεσεις μου σε πιο πανω ποστ θα βρεις τεστ φιαφορων λιπαντικων οπου ολα αυτα αναφερονται και συγκρινονται. Μονον που θα πρέπει να συγκρινεις λαδια ιδιων ιξωδων κι οχι διαφορετικων διοτι τα στοιχεια διαφερουν τραγικα. Π.χ δεν μπορεις να περιμενεις ιδια κινηματικη ροη σε ενα λαδι 0/50 με ενα αλλο 20/50 σε συνθηκες παγετου.

Τελος, τα λαδια μοτοσυκλετων ειναι και ακριβοτερα και δεν προσφερουν τιποτε παραπανω απο ενα αυτοκινηταδικο λαδι σε μια GS διοτι δεν διαθετει υγρο συμπλεκτη ωστε το ιδιο λαδι να χρησιμοποιειται και για το σαζμαν και για τον κινητηρα οπως στις μοτοσυκλετες με υγρο συμπλεκτη.
Reply With Quote