View Single Post
  #8  
Παλιό 27-11-2011, 20:57
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Το mudsling το έχω βάλει από τότε που είχα στη μηχανή 3-4000 χιλιόμετρα.
Τώρα έχω 26500 περίπου...
Οπότε αν ήταν να πέσει εύκολα, θα είχε πέσει εδώ και καιρό. Θέλει όντως δύο βίδες και δύο δεματικά. Τις βίδες καλό θα ήταν να τους βάλεις μια απαλή κόλα σπειρωμάτων για μεγαλύτερη ασφάλεια (μη τις βιδώσεις πολύ) ενώ τα δύο δεματικά είναι απλή διαδικασία. Γενικώς η εγκατάσταση είναι γελοιωδώς εύκολη και αξίζει.
Για τα άλλα που έγραψες...
Το πρώτο, είναι καταρχάς αταίριαστο για το χαρακτήρα της μηχανής μας. Και ειδικά όχι για χρήση σε χώμα. Θα έχεις πιθανότατα πρόβλημα με λάσπες, μακριά λοιπόν αφού λες πως πας χώμα.
Το τρίτο είναι μια χαρά, αλλά: Είναι τεράστιο μανίκι η τοποθέτησή του! Διάβασα μια φορά πως 4 άτομα κάθονταν επί μισή ώρα μέχρι να καταφέρει ένας τους με πιο λεπτά χέρια να φτάσει το χώρο που βιδώνει το σύστημα. Άσε που έχουν αναφερθεί περιστατικά που και αυτό ακόμα μπούκωσε από λάσπες και ο ιδιοκτήτης το πέταξε.
Για εμένα λοιπόν η λύση είναι η Maier Plastics ή το mudsling.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Έχω το πρώτης γενιάς mudsling. Μου έχει εμφανίσει από τα 15.000 χιλιόμετρα μια μικρή ραγάδα εκεί που πιάνει μια βίδα. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε μια μεγάλη ροδέλα (αν και νομίζω πως η εταιρία παρέχει τώρα μια μεγαλύτερη από παλιά) για να πιάνει σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να αντέχει πιο καλά.
Reply With Quote