View Single Post
  #16  
Παλιό 09-01-2012, 00:35
emlazo Ο/Η emlazo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: F800ST, SYM joyride 200 evo, Honda PCX 125
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next

Εδώ και μερικές μέρες έχω και εγώ στην κατοχή μου ένα ζευγάρι F5

μια σύντομη αναφορά

Σαν συσκευή είναι στιβαρή και εύκολη στο χειρισμό.

Τοποθέτησα τα ακουστικά μόνο στα δικά μου κράνη (Shuberth S1 και Airoh ανοιγόμενο). Τα ακουστικά έχουν μεγάλη διάμετρο που σίγουρα βοηθά στην ακρόαση αλλά έχουν και μεγάλο ύψος. 1cm ύψος δέν εξαφανίζεται κάτω από την επένδυση του κράνους. Στο HJC της γυναίκας μου δεν υπήρχε αρκετός χώρος για την τοποθέτηση και προκαλούσε πίεση και πόνο στα αυτιά.

Ως εκτούτου την δοκίμασα αυτόνομη μέσα στην πόλη και intercom στο σπίτι.

Ζευγάρωμα HTC με Zumo, Zumo με F5.
Οι οδηγίες κατεύθυνσης ακούγονται δυνατά και καθαρά διακόπτοντας την μουσική.
Το ραδιόφωνο έχει καλεί λήψη. Μπορούν να αποθηκευτούν 8 σταθμοί.
Μπορούν να συνδεθούν έως 8 Bluetooth συσκευές.
Με το music streaming ελέγχει την αναπαραγωγή μουσικής από το Zumo 660 (start,stop, prev, next).

Η λειτουργία Intercom δεν με ικανοποίησε.

Μετά το τέλος της επικοινωνίας δεν επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν πρίν.
(Δεν ξέρω άν λειτουργεί και ο ανταγωνισμός έτσι)
π.χ. Αν άκουγα ραδιόφωνο πριν καλέσω τον συνεπιβάτη μου μετά το τέλος της επικοινωνίας δεν ξαναγυρνούσε σε ραδιόφωνο (ή όποια άλλη λειτουργία είχα) αν διέκοπτα εγώ το intercom. Αν η κλήση και η διακοπή γινόταν από την άλλη συσκευή δεν υπήρχε πρόβλημα σε μένα. Πρέπει να επιλεγεί ξανά η πηγή ακρόασης.

Στην διάρκεια μιας προσομείωσης 60 λεπτών (Οδηγίες κατεύθυνσης, μουσική από Zumo, Intercom) η κλήση intercom ήταν πάντα δυνατή από μένα πρός την άλλη συσκευή όχι όμως και αντίθετα. 2 ή 3 φορές η κλήση πρός εμένα αποτύχαινε με το μήνυμα intercom connection failed, ενώ την ίδια στιγμή γινόταν στην αντίθετη κατεύθυνση. Κλείσιμο-άνοιγμα της συσκευής μου, διόρθωνε το πρόβλημα.
Μια και δέχεται αναβαθμίσεις ευελπιστώ να διορθωθούν σε μελλοντικά updates

Αν δεν θέλει κάποιος, να κουμπώσει την μονάδα πάνω στο κράνος, το κούμπωμα του καλωδίου είναι αρκετά μεγάλο (έχει φτιαχτεί να κλειδώνει την μονάδα πάνω στην βάση) για να κρυφτεί χωρίς να ενοχλεί μέσα στην επένδυση.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
(Στην Interpfone F5 η διαδικασία είναι διαφορετική. Ανάλογα το πόσοι είναι συνδεδεμένοι , πατώντας ένα κουμπί (το κεντρικό) μπαίνουν ή βγαίνουν στη συνομιλία , οπότε μπορούν άμεσα να μιλούν με όλους, και άμεσα να είναι μόνοι τους.
Πρέπει να γίνεται και διαφορετικά ίσως να μπορείς να το δοκιμάσεις εσύ
Στό manual γράφει
Intercom Press up button until the beep to connect the last paired intercom
Intercom Down button until the beep for the previous
Intercom Centre button until the beep for both
Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την σειρά του ζευγαρώματος των συσκευών
Reply With Quote