View Single Post
  #206  
Παλιό 04-02-2012, 19:19
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή Μεταλλικών Βαλιτσών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να είμαι ειδικός, έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και τόσο ασφαλές να κουμπώσεις μεταλλικές βαλίτσες σε βάσεις που κατασκευάστηκαν για πλαστικές
Αν αναλογιστεί κανείς το βάρος που μπορεί να προσαρμοστεί στις μεταλλικές (μιλάω για το εξωτερικό επιπλέον φορτίο που βάζει κάποιος στις μεταλλικές, σκηνές, sleeping bags , κλπ), συν το αυξημένο τους απόβαρο, δε νομίζω ότι θα είναι ΟΚ με τα λεπτά κάγκελα της Givi....
Από την άλλη, κάποιος που δε θα τις φορτώσει και εξωτερικά, γιατί να τις πάρει; Μια χαρά είναι και οι πλαστικές ....
Γνώμη μου, αναμένουμε από τους ειδικότερους σχόλια.
To βαρος και στις 2 πεπριπτωσεις ειναι το ιδιο, η touratech που θεωρειται κορυφη προτεινει max.12kg/βαλιτσα, αλλα ειναι τα πλεονεκτηματα στις μεταλλικες και οχι το επιπλεον φορτιο σε κιλα απο τις πλαστικες!
Επισης ενας φιλος με 1200 GSA εχει πλαινες βαλιτες της TRAXX σε καγκελα GIVI με επιπλεον ανταπτορες χωρις κανενα απολυτως προβλημα, μια αλλη λυση ειναι να γινει με κουμπωμα τυπου touratech μιας και τα ιδια καγκελα ειναι τετραγωνα.
Ειναι το ιδιο ανθεκτικα και η λυση του οτι ειναι διαθεσιμα αν οχι για ολα αλλα για τα περισσοτερα μοντελα μοτοσυκλετων, θα βοηθησει αρκετα τα παιδια απο το να φτιαχουν χωρια για το καθε μοντελο!
Εμεις ειμαστε εδω παντως και περιμενουμε ....