View Single Post
  #27  
Παλιό 25-08-2009, 12:26
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πλευρικοι Ανεμοι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από γιαγια αρκουδα Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα τον θαναση χουντρα απο τα μαθηματα ασφαλουσ οδηγηση. κηνουμααστε με χαμιλη ταχητητα και εχουμε το τιμονι χαλαρο. στην ριπι του αερα η μοτοσικλετα θα αλαξη κατευθηνση στιγμιεα και θα επανερθη στην αρχηκη τησ πορεια . καθε επεμβαση στο τιμονη εχει σαν αποτελεσμα την εκτροπι της μοτοσικλετας απο την πορεια τησ.
δοκιμεσ δικεσ μου.
με το zzr και με την κατερινα και τριβαλιτσο με πλαγιους ανεμους στο υψοσ τησ ευθειας των θηβων με 160 στο κοντερ.
η μοτοσικελτα επεζε κατο απο τα ποδια μου σαν τρελη αλλα δεν εχασε ουτε μια στιγμη την πορεια της.
δοκιμασα και με 50- 60 χιλομετρα μια αλλη φορα που ειχα αλλη μοτοσικλετα μαζι μου και αυτοσ φοβοτανε.
με χαλαρα τα χερια η μοτο επεζε απο κατο απο τα ποδια μας αλλα δεν αλλαζε πορεια του ελεγα να αφυση το τιμονι και του εδιχνα το τι γυνοταν οταν το εσφυγγε με τα χερια του που πιγενα βαρκα γυαλο και κυνδυνευα να πεσω, αποτελεσμα και ο φιλοσ σιγα σιγα να χαλαροση και να αφηση το τιμονι ελευθερο και με ταχητητα 50-60 χιλιομετρα να κανει μια διαδρομη αρκετα πιο ξεκουραστη και να εσθανετε πιο ασφαλεισ μετα απο λιγο.
οποτε ψιφιζω δαγκοτο χαλαρα χερια...
τοσα χρωνια αυτο κανω και ταξιδευο με ασφαλεια και ξεκουραστος και ασε την μοτο να χωρευει σταμικο κατο απο τα ποδια μου. απλα να εχετε ταχητητα που νε εχει ροπι σε περιπτοση που χριαστη και οχι 6 στο σασμαν και να πιγενετε με οσα χιλιομετρα σας κανει η μοτοσικλετα να εσθανεσται ασφαλεις .
αλωστε το τιμονι ειναι στην μοτοσικλετα για τους κατωθη λογους.
1) για να δινουμε εντολη στην μοτοσικλετα το ποτε θα στριψει.
2) για να εχει τα χειριστιρια κοντα στα χερια μας.
3) για να εχουμε τα χερια μας κοντα στα χιριστιρια

γιατι ΔΕΝ ειναι το τιμονη.
1) ΔΕΝ ειναι για να στιριζομαστε η να κρεμομαστε απο αυτο, αν θελουμε να κημιθουμε παμε στο κρεβατι μας.
2) ΔΕΝ ειναι η μοτοσικλετα ταυρος για να τον πιασουμε απο τα κερατα (τιμονι)

θα θελατε να ξαναβρεθουμε να σας πω αυτα που εμαθα στο css?
εντωμεταξη οποιος θελει μπορω να βρω καποια βιβλιαρακια που μιραζαν στην αττικη οδο που ειχε κανει σε συνεργασια με τον θαναση χουντρα στο θεμα << ασφαλεισ οδηγηση μεσα στην πολη>>. οποιοσ θελει ας μου στηλη μινημα να δω ποσα χριαζωνται να παω να μου δοσουν.



Φίλε Γιώργο,

κατ' αρχάς ευχαριστούμε για τις συμβουλές από τις εμπειρίες σου ...

Όσο για τα βιβλιαράκια,

και βέβαια είναι χρήσιμα κ τα θέλουμε ...

Θα μπορέσουμε να τα μοιράσουμε σε κάποια απ' τις μελλοντικές μας συναντήσεις ...



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote